Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

PSAKD Alibeyköy: ‘Korku duvarlarına karşı ses çıkartın’

AleviNet

Published

on

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tüm şubelerinin ihraç edilen işlerine geri dönebilmek için 66 gündür açlık grevinde olan eğitimciler için bir günlük açlık grevi eylemi sürüyor. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Alibeyköy Şubesinde açlık grevinde olanlara mikrofon uzattık.

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Alibeyköy Şube’de, genç, yaşlı, kadın, erkek çok sayıda Alevinin dayanışma gösterdiği açlık grevi deyişler, türküler ve şiirlerle tüm gece devam etti. Sağlık durumundan dolayı açlık grevine girmeyenler de dayanışmak için cemevindeydi. Dün gerçekleşen basın açıklamasının ardından PSAKD Alibeyköy Şube’deki açlık grevine giren Aleviler PİRHA’ya taleplerini anlattı.

Hüseyin Ulaş Vural, akademiye karşı KHK ile başlatılan gözaltı, tutukla, soruşturma ve ihraçlardan Nuriye ve Semih hocanın da payını aldığını söyleyerek, “İşini onurunu geri kazanmak için sergiledikleri açlık grevine desteğimizi veriyoruz. KHK’nın zulmüne karşı bir araya gelmezsek daha nice KHK’larla işimizden ekmeğimizden olacağız gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Gürkan Gerçek de, eğitimcilerin yanı sıra oğlunun kemiklerini isteyen Kemal Gün içinde açlık grevinde olduklarını söyledi. Gerçek, “Sadece zulümler KHK ile olmuyor bu ülkede. Her anlamda işçi, emekçi, Alevi halk üzerindeki zulme karşı da küçük bir başlangıç yapmak istedik. Bu dalga yayıla yayıla büyüye bilir. Biz bunun küçük bir parçasıyız” dedi.

“’SIRA SİZDE’ DEMELERİNİ BEKLEMEYİN”

Sibel Kadeş ise şu sözlerle herkesi duyarlı olmaya çağırdı: “Taleplerimiz bundan sonrası yok. Bizim evimize gelip de gırtlağımıza çöktüklerinde ‘hadi sıra sizde’ demelerini beklememizin bir anlamı yok. Ben herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu mücadele sadece onları değil, hepimiz aynı şartlarda yaşıyoruz.”

Hakkı Gerçek, KHK’larla sadece açlık grevindekiler değil çok sayıda insanın mağdur edildiğini hatırlattı. Kamuoyunun sessizliğini eleştiren Gerçek, “Daha fazla bir tepkinin yükselmesi gerektiğini düşünüyoruz. Burda oluşumuzun nedeni de vicdanımızın, inancımızın, düşüncemizin kabul edemeyeceği bir durum. Ve bunu protesto ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“KORKU DUVARLARINI YIKALIM”

Şehmus Erol, ülkedeki anti demokratik uygulamalara ve insanı hakları ihlallerine karşı toplumsal bir baskı yaratmak istediklerini söyledi. Erol, “Toplumsal psikoloji de eğer korku duvarları örülürse, bu korku duvarlarını yıkmamız mümkün değildir. 6 ay önce HDP eş genel başkanı tutuklandığında şunu demişti: ses çıkartın. Çünkü korku duvarları örülmesin diye bu çağrıyı yapmıştı” diyerek bu korku duvarlarına karşı ses yükselteceklerini vurguladı.

“SAĞLIKLARINI KAYBETMEDEN SESİMİZİ DUYURMALIYIZ”

PSAKD Demokratik Kitle Örgütleri sekreteri Gülizar Taşbilek de şunları söyledi: “Eğitimciler başlattıkları direniş ile bir kıvılcım yakmışlar bizde burada seslerine ses verip meşale olacağız. Umarız ses getirir. Sesimizi duymak istemiyorlar. Duyurmak istiyoruz. Eğitimcilerin sağlığını kaybetmeden sesimizi duyurabilirsek ancak bu eylemimiz istediğimiz hedefe ulaşır.”

Son olarak PSAKD Eyüp Şubesi Gençlik Komisyonundan Gizem Pınar Polat, “Kendi haklı mücadeleleri ile başlayan bu olay PSAKD’nin genelinde canlandı. Bu mücadele böyle bir çığlığa dönüşebiliyorsa, böyle bir zamanda biz kendi haklı gerekçemizi ifade edebiliriz. Haksızlığa karşı mücadele edilmesi gerekiyor” dedi.

Sevim KAHRAMAN/Pirha

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI