Connect with us

.

Politika

Aykol: Erdoğan fotoğraf çektirmeye gidiyor

AleviNet

Published

on

Gazeteci Hüseyin Aykol, Trump-Erdoğan görüşmesinde Türkiye açısından Rojava’nın, ABD açısından ise İran’ın temel gündem olacağını söyledi. Aykol, Zarrab dosyasının ayrıntılandırılması halinde konunun eski bakanlara ve Erdoğan ailesine kadar uzanabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan uzun süredir beklediği ABD ziyareti ve Donald Trump görüşmesini yarın gerçekleştirecek. Erdoğan’ın ziyaretinin arifesinde Suriye Demokratik Güçleri’ne (QSD) silah verilmesi gözleri yarın gerçekleştirecek olan ziyarete çevirdi. Kürt sorunun konuşulacağı, Rızza Zarrab meselesinin gündeme gelmesi beklenen ziyaret, Türkiye ABD ilişkilerini de yakından ilgilendiriyor.

‘ERDOĞAN’A VERİLECEK GÖREVLER NETLEŞİNCE ÇAĞRILDI’

Dış politikayı yakından izleyen gazeteci Hüseyin Aykol, Erdoğan’ın bu görüşmeyi çok öncesinden beklendiğini ancak yeni oyalandığını hatırlatarak, “Trump, Erdoğan’dan önce ilgili, ilgisiz birçok kişi ile görüştü. Trump Erdoğan’ı bekletiyordu ve ilk görüşme bu ay sonunda yapılması beklenen NATO zirvesinde olması bekleniyordu. Ancak referandumdan sonra özellikle Erdoğan’a verilecek görevler netleşmeye başlayınca Erdoğan ABD’ye çağrıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Aykol, bu tür görüşmelerden önce dışişleri bakanları ve büyükelçilerin bir araya geldiğini “Biz de 3 önemli isim oraya gönderilmişti. Erdoğan’ın beklentileri konusunda bir zemin yoklaması yapılmıştı. Erdoğan gitmeden YPG’ye verilecek silahların kararnamesi imzalandı. Silahlar YPG’ye verilmeye başlandı. Bu da Türkiye’nin Rakka operasyonuna katılmasının asla olmayacağının göstergesidir” diye konuştu.

ERDOĞAN NEDEN ABD’YE GİDİYOR?

Muhalefetin “ABD’ye gitme” yaklaşımını Erdoğan tarafından reddedildiğini hatırlatan ve bunun Erdoğan açısından haklı gerekçelerinin olduğunun altını çizen Aykol, şöyle dedi: “Erdoğan beklentilerinin hiç birinin gerçekleşmeyecek olmasına rağmen dünya liderlerinden biriyle fotoğraf çektirilmesi tartışılan şaibeli referandumun kabul edildiği, referandumun Erdoğan’ın kazandığı görüntüsü verilecektir.”

‘BAKANLARA KADAR SİRAYET EDER’

Erdoğan’ın Rojava meselesi ve “Rakka’ya bizde katılalım” taleplerinden başka beklentilerini olduğunu dile getiren Aykol, “FETÖ ve Zarrab” konularının da bu beklentilerin başında geldiğini söyledi. Aykol, şunları dile getirdi: “Gülen konusunda Trump bu yargının işi diyecektir. Ama Erdoğan daha çok Zarrab’ın bırakılması, davanın fazla dallanıp budaklanmadan yürütülmesini isteyecektir. Trump da ‘ben bu davayı savcıyı görevden aldım gerisi yeni gelene ben karışamam’ diyecektir. Trump’ın bu konuda bir söz verebileceğini sanmıyorum. Ama bazı pazarlıklar olabilir. Eğer bu dava dallanıp budaklanırsa, görevden alınan bakanlar ABD’ye gidemezler. ABD’ye giderlerse tutuklanırlar, bu Erdoğan’ın ailesine, oğlu Bilal’e kadar uzanabilir. Trump tabii ki yargıya karışamaz ama başka formüller bulunabilir. Bunlar konuşulacak.”

TÜRKİYE İRAN SAVAŞI MI?

Aykol görüşmede Trump açısından Suriye’den çok İran’ın önemli olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “İran’ın Suddi Arabistan’ı Mekke, Medine hariç dümdüz ederiz açıklaması çok önemli bir açıklama. Suudi Arabistan’ın bölgedeki en önemli müttefiki Türkiye olduğuna göre İran, Suudi Arabistan kapışmasında Türkiye’nin müdahil olması istenecektir. Erdoğan’da bu işi kabul edebilir. İran Türkiye arasında sınırda bir savaş yaşanması çok zor. 1639 Kasr-ı Şirin’den beri Türkiye İran savaşmıyor. Ama İran’ın Suudi Arabistan’a saldırması halinde Türk ordu birlikleri, ki körfezde üsler kuruyorlar bu şekilde savaşa katılabilirler. Bu gerçekten Türkiye’yi yönetenlerin aklını başına alması gerekir. İçeride yöneteme sıkıntısını Erdoğan yönetimi böyle bir savaş ile ortamıyla unutturmak istiyor. O nedenle halkların Erdoğan’ın savaş çıkarma anlayışına karşı çıkması gerekir.”

TÜRKİYE YPG KONUSUNDA ÇOK ISRAR EDERSE

Aykol, Kürt sorunun uluslararası bir sorun haline gelmesini de değerlendirerek, Suriye’de fiilen otonom, federal bir yapı kurulmaya başlandığını, Salih Müslim’in Elize Sarayı’nda ağırlanmasını uluslararası meşruiyet kazanma olarak değerlendirdi. Bunun Türkiye’yi “kadim Kürt düşmanlığı” üzerinden endişelendirdiğini vurgulayan Aykol, şunları söyledi: “YPG konusunda ABD’nin geri adım atması beklenmediği gibi bu konuda çok inat ederlerse, ‘YPG, PKK’nin uzantısıdır, onlar da teröristtir’ şeklindeki ısrarları, ters teperek, PKK’nin terör listesinden çıkarılmasına neden olabilir. Bu hemen değil ama uzun vadede gerçekleşecek bir durumdur.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Rusya ve Şili’den HDP’ye destek

AleviNet

Published

on

Sovyetler Birliği Komünist Partisi, HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduklarını vurguladı.

Komünist Parti’nin açıklaması şöyle: “Türkiye İçişleri Bakanı, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlarını görevden uzaklaştırdı. Aynı zamanda ülke genelinde birden fazla şehirde polis operasyonları yapıldı ve aralarında bölge belediye çalışanlarının da olduğu 418 kişi gözaltına aldı. Sovyetler Birliği Komünist Partisi olarak görevden uzaklaştırılan belediye başkanları ve baskılara maruz kalan HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduğumuzu belirtiriz.”

La Convergencia partisi de “sokaklarda mücadele eden Türk ve Kürt halkını” selamladı.

Convergencia’nın açıklaması şöyle: “La Convergencia, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetinin, genel olarak Kürt halkına ve özellikle de HDP üyelerine karşı yürüttüğü son günlerdeki baskıyı mutlak olarak kabul edilemez buluyor. Demokratik yollarla seçilmiş Amed, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması, hükümetin partiyi yok etme stratejisinin bir parçasıdır.

Türkiye’de Erdoğan yönetiminin otoriterliğine karşı demokrasiyi savunan ve karşı karşıya kaldıkları yoğun baskıyla sokaklarda mücadele eden Kürt ve Türk halkının cesaretini selamlıyoruz. HDP’yle, Türk ve Kürt işçilerin özgürlük ve kendi kaderini tayin etme mücadelesiyle tam dayanışma içinde olduğumuzu beyan ederiz.”

Continue Reading

Politika

Amed’de HDP’liler yeniden oturma eylemi başlattı

AleviNet

Published

on

Amed’de protesto eylemleri dördüncü gününe girdi. HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Feleknas Uca ve Dilşat Canbaz’ın da aralarında olduğu HDP’li bir grup, polis kuşatması altındaki belediye karşısında oturma eylemi başlattı. Eylem, Lise Caddesi’nde yapılıyor.

HDP’lilerin ayrıca Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde kitlesel basın açıklaması yapması bekleniyor.

Çarşamba günkü protesto eylemlerine polis şiddetli saldırıda bulunmuş aralarında HDP’li vekiller ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi darp edilmiş, 10’u aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

HDP’li Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri 19 Ağustos’ta rejim güçleri tarafından baskına uğrayarak, gasp edilmişti. Belediye eşbaşkanlarının yerine kayyum atanmıştı. Paralel olarak onlarca kentte yürütülen polis teröründe 400’ü aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

Continue Reading

Politika

Mehmet Metiner’in ‘AK Parti ömrünü doldurdu’ sözlerine AKP’den yanıt

AleviNet

Published

on

Eski AKP milletvekillerinden Mehmet Metiner, AKP’nin artık ömrünü tamamladığını belirtirken, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerekiyor. Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlerin ardından FOX Ana Haber’e konuşan AKP TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, “Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Metiner’in değerlendirmelerini iyi niyetli sözler olarak niteleyen Bostancı, AKP ömrünü doldurdu sözlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Yalnız partilerin ömürlerine ilişkin kararı halk verir. AK Parti, 600 milletvekili olan parlamentoda 295 milletvekili çıkarmış bir siyasi partidir. Dolayısıyla halkımız AK Partinin ömrüne ilişkin kararını halkımız çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. AK Parti aynı şekilde kendi kusurlarını azaltmak, meziyetlerini çoğaltmak istikametinde Türkiye’nin bütün akıllarından faydalanma yolunda çabayla siyasal hayatına devam etmektedir. Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır.”
(Sözcü)

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI