Trump: Yeni FBI başkanını gelecek hafta atayabilirim

ABD Başkanı Trump, görevden aldığı FBI Başkanı James Comey’in yerine yeni ismi gelecek hafta belirleyebileceğini söyledi.

Gazetecilere konuşan ABD Başkanı Donald Trump, yeni FBI başkanının ismini Cuma gününden önde açıklama ‘ihtimali olduğunu’ söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, bu görev için Adalet Bakanlığı’nda mülakata alınan ilk aday, savunma avukatı Alice Fisher oldu. Adalet Bakanlığı’nın mülakata aldığı bir diğer yetkili de Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) başkanlığına vekaleten atanan Andew McCabe ve iki adayın daha ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ve yardımcısı Rod Rosenstein’la görüşmesi bekleniyor.
Görev için yaklaşık 11 ismin değerlendirildiği belirtiliyor. Belirlenen ismin ayrıca Senato’da onaylanması gerekiyor.

Trump’ın, ABD seçimlerinde Rusya ile bağlantılı olduğu iddialarını soruşturan Comey’i görevden alması eleştirilmişti.

Uçağında gazetecilere konuşan Trump, yeni ismi hızla belirlemek istediğini belirtip tüm adayların “mükemmel ve iyi bilinen kişiler olduğunu” söyledi.

FBI’ın vekaleten başkanlığını yürüten McCabe, Comey’in yardımcısıydı. McCabe, Rusya’nın ABD seçimleriyle bağlantılı olduğu iddiaları hakkında başlatılan soruşturmanın ‘çok mühim olduğunu’ dile getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.