Üryan Hızır Ocağı Birlik Cemi düzenledi

Üryan Hızır Ocağı Alevi Kültür Derneği, İstanbul’da Garip Dede Dergahı’nda Birlik Cemi düzenledi. Ceme Erzincan, Malatya, Adıyaman, Tokat, Erzurum, Dersim gibi çeşitli illerden gelen Üryan Hızır evlatları ve Talipleri katıldı.

 

Eylül 2016’da kurulan Üryan Hızır Ocağı Alevi Kültür Derneği ilk etkinlik olarak pazar günü Garip Dede Dergahı’nda Birlik Cemi düzenledi.

Cemde posta Üryan Hızır Ocağı Pirleri Ali Büyükşahin, Ali Dağdelen, Pir Can Yeşilyurt ve Üryan Hızır Ocağı’nın rehber ocağından İbrahim Boztepe oturdu.

“BİR ARADA OLMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Ceme başlamadan önce kısa bir konuşma yapan Üryan Hızır Ocağı Alevi Kültür Derneği Başkanı Veli Büyükşahin, Üryan Hızır Ocağı’nın Alevi ocakları içindeki önemine vurgu yaptı. Üryan Hızır Ocağı’nın yol erkanlarını yürütmeye devam ettiklerini belirten Veli Büyükşahin, “Bizim bu inancımızı, ocağımızı, kültürümüzü geleceğe aktarabilmek için bir arada olmaya ihtiyacımız var. Bundan sonra her yıl Dersimin Pertek ilçesine bağlı Zeve köyünde ziyareti bulunan Üryan Hızır da tüm ocak evladı ve talipleriyle birlik etkinlikleri ve buluşmalar gerçekleştireceklerini ” ifade etti.

Veli Büyükşahin’in konuşmasının ardından Pir Ali Dağdelen’in verdiği dar duasından sonra pirler kısa konuşmalar yaparak, yola, erkana, Üryan Hızır Ocağı’nın önemine ve yolun sürdürülmesine değindiler.

Pir Ali Büyükşahin, Anadolu’daki en büyük ocak sayısının ilk başta 12 olduğunu ve Üryan Hızır Ocağı’nın da bu 12 ocaktan biri olduğunu ifade etti. Üryan Hızır’ın İmam Muhammed Bakırın  torunlarından olduğunu kaydeden Pir Ali Büyükşahin, 12 İmamların soyundan gelen ermişlerin arkadaşlarıyla birlikte gelip Anadolu’yu aydınlattıklarını vurguladı.

“YOLUMUZ RIZALIK YOLUDUR”

Pir Ali Büyükşahin’in ardından konuşan Pir Ali Dağdelen Alevilik yolunun rıza yolu olduğunu “Hak Muhammed Ali dahi rızalıkla bu yolu yürütmüşler, bizler de bize emanet edilen bu yola, inancımıza, yolumuza, erkanımıza uygun şekilde hizmet etmeye çalışacağız” şeklinde konuştu. Gönül yoluyla Hakk’a vardıklarını söyleyen Pir Ali Dağdelen gönülden gönüle giden yol ve düşünceyle birlikte cem olduklarını belirtti.

“ÜRYAN’DAKİ MANA”

Pir Can Yeşilyurt, Üryan Hızır derken Üryan’daki mananın ne olduğunu anlattı:

“Yol teslimiyet noktasında gizli. İmam Hüseyin-i deşti Kerbela diyoruz. Kerbela’da hem kendi canından hem sevdiklerinin canından geçti. Hangi noktada. Teslimiyet noktasında. Hz. Ali’ye Baba Turab diyoruz. Toprağın babasıdır. Acaba toprak olmaktaki mana ne? Yine teslimiyet noktasın. İmam Hüseyin Kerbela’da toprakla bütünleşti. bu inanç içerisinde dört kapı var, dört kapıda da dört sır vardır, dört element gizlidir. Aslında dört kapıda Adem’in kendisidir. İnsan olanın kendisidir. Dört element vardır diyoruz, ateş, su, hava, toprak diyoruz. En son gelinen yer yine sırrı hakikat kapısında gizli olan nedir, topraktır. Diyoruz ki topraktan geldik toprağa geri döneceğiz. Üryan olmaktaki mana da aslında burada. Temiz olmak, teslim olmak.”

Konuşmaların ardından Pir Ali Dağdelen rızalık alarak cemi başlattı. Çerağların uyandırıldığı cemde Üryan Hızır Ocağı talibi olan zakir Orhan Şahin’in söylediği deyişler eşliğinde semahlar dönüldü. Cemde ehlibeyt için ağıtlar söylenirken duygu yüklü anlar yaşandı. Yola gönül verenler gözyaşlarını tutamadılar. Çerağın sırlanmasıyla birlikte sona eren cemin ardından lokmalar dağıtıldı.

Suay Abak/İSTANBUL

Pirha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.