Hubyar Eğitim Vakfı’ndan skandal savunma

Tokat’ta 400 Alevi köyünün bağlı olduğu Hubyar Sultan Tekkesi’nin mülkiyet mücadelesi, Temel Ailesi ile köylüleri karşı karşıya getirmiş ve yaklaşık 11 yıl süren mülkiyet davasını köylüler kazanmıştı. Temel ailesinin itirazları üzerine Tekke’ye, Tokat Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından el konulmuştu. Davaya ilişkin skandal niteliğinde yeni bilgiler açığa çıktı. Bu bilgilere göre Hubyar Eğitim Vakfı mahkemede “Hubyar Tekkesi inanç merkezi olamaz olursa tarikatlar için emsal olur” dedi.

Edinilen bilgilere göre Hubyar Eğitim Vakfı mahkemede Hubyar Tekkesinin bir İnanç Merkezi olduğu yönündeki kararına karşı çıktı. Bu kararın Anayasal düzene karşı suç teşkil ettiğini söyleyen Vakıf bu kararın aynı zamanda tarikatlara emsal olacağını da  iddia etti.

Hubyar Sultan Tekkesinin “bir inanç merkezi” olması nedeniyle Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından “korunması gereken kültür varlığı” kapsamına alması sonrasında Mustafa Temel tarafından kararın iptali için dava açılmıştı.

Mustafa Temel’in aile bireyleri tarafından kurulan Hubyar Eğitim Vakfı da daha sonra bu davaya Mustafa Temel lehinde müdahil olmuştu.

Mustafa Temel’in oğlu ve Hubyar Eğitim Vakfı’nın kurucusu ve bu davada Avukatları olan Av. Aslan Temel “kültür varlığı” kararının iptali için açılan davada verilen kararı temyiz etti.

Aslan Temel’in verdiği temyiz dilekçesinde mahkemenin, “Hubyar Tekkesi’nin bir inanç merkezi olduğu” yönündeki kararının çok tehlikeli olduğu değerlendirilmekte ve bu “inanç merkezi” kararına karşı çıkılmaktadır.

Aslan TEMEL, mahkemenin bu kararının “Anayasal Düzene karşı suç” oluşturduğunu düşündüğünü belirterek kararın Adıyaman Menzil tarikatı ve Siirt Tillo’da bulunan tarikatların yasal statü kazanmasına emsal oluşturabileceğini söylemektedir.

“TEHLİKELİ VE MANİDAR BİR DİLEKÇE”

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Hubyar Vakfı tepkisini şu cümlelerle ifade etti “Hubyar Eğitim Vakfı Avukatı ve Vakfın Başkanı olan Hıdır TEMEL’in kardeşi Aslan TEMEL’e göre bu gerekçelerle Hubyar Tekkesi’nin inanç merkezi olarak kabul edilmesi çok tehlikelidir.

Alevi kurum ve kuruluşları başta Hacı Bektaş Dergahı olmak üzere Alevilere ait Dergah ve Tekkelerin Alevilerin inanç merkezi olduğunu söyleyip bunun için mücadele verirken, Hıdır TEMEL’in başkanı olduğu Hubyar Eğitim Vakfı’nın bunu çok tehlikeli bulması oldukça manidar görülmektedir.

NE OLMUŞTU?

Tokat’ta 400 Alevi köyünün bağlı olduğu Hubyar Sultan Tekkesi’nin mülkiyet mücadelesi, tekkenin koruyucusu olan Temel Ailesi ile köylüleri karşı karşıya getirmiş ve yaklaşık 11 yıl süren mülkiyet davasını köylüler kazanmıştı. Ancak Temel ailesinin tekrar Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvurması üzerine Tekke’ye, Tokat Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından el konulmuştu.

Tekke Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesine geçer geçmez kapısına Hubyar Tekkesi “Vakıflar Genel Müdürlüğünce Yönetilmektedir” tabelası asılmıştı. Köylülerin ve Hubyar Vakfı’nın mücadelesi sonucu tabela yerinden sökülmüştü. 

Pirha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.