Connect with us

Yaşam-Ekoloji

‘F-16’nın bir seferlik uçuş maliyeti yüzbinlerce çam fidanı eder’

Kürt illerindeki bombardıman ve çatışmalar sonucu binlerce hektar ormanlık arazi yok oldu. Bir F-16’nın bir saatlik uçuş maliyetinin yüzbinlerce çam fidanına denk geldiğini belirten ekolojistler, savaşa ayrılan bütçenin insana ve doğaya ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

Her yıl ortalama 4 bin orman yangının yaşandığı ülke genelinde 10 bin hektar ormanlık alan zarar görüyor. Ege ve Akdeniz’in yanı sıra orman yangınlarının yaşandığı bir diğer bölge de askeri operasyonların sürdüğü Kürt kentleri. Çatışmalarda ağaçların ve bitkilerin yanı sıra doğada yaşayan hayvanlar da zarar görürken, bu konuda yeterli çalışma imkanı neredeyse yok denecek düzeyde.

RAKAMLAR ÇELİŞKİLİ, TAHRİBAT BÜYÜK

Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, HDP’li Pervin Buldan’ın 2010’da sunduğu soru önergesine verdiği cevapta, 5 bin 649 hektar ormanlık alanın yaşanan çatışmalar nedeniyle tahrip edildiğinden bahsetse de gerçek rakamların söylenenlerin çok üstünde olduğu tahmin ediliyor. Temmuz 2015’te başlayan çatışmayla birlikte yeniden başlayan orman yangınlarına dair Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin açıkladığı verilere göre ise, 2015 Temmuz-Eylül ayları arasında sadece Dersim’de 14 yangın çıktı.

F-16’NIN BİR SAATLİK MALİYETİ

İnsanların yanı sıra doğanın katliamına sebep olan 40 yıllık savaşta bir F-16’nın bir saatlik uçuşu 25 bin doları buluyor. Bombardımana çıkan uçakların yüklü mühimmat maliyeti ise 65 bin dolar olarak hesaplanıyor. Bu durumda her uçağın 1 saatlik bombardıman maliyeti, TL cinsinden karşılığı minimum yaklaşık 85 bin TL ile 250 bin TL arasında değişiyor. Bir çam fidanının maliyetinin ise 3 lira olduğu düşünüldüğünde insanları, doğayı ve hayvanları katleden bomba maliyetinin yüzbinlerce çam ağacı fidanına denk düştüğü gözler önüne seriliyor.

‘SAVAŞA HARCANAN MALİYET VE DOĞA TAHRİBATI’

Yaşanan savaş ile birlikte ortaya çıkan tahribat ve maliyeti değerlendiren Ekolojist Sergen Sucu, “Bir savaş uçağının 250 bin TL’lik maliyeti ve bu maliyetle sonuçlanan doğa katliamı toplumsal sosyoloji ve psikolojik açıdan saldırıların bununla birlikte gelişen doğa tahakkümü ve doğadaki tahribat, insan sağlığına insan yaşamına ve ekolojik yaşama çok büyük bir negatif pratiktir. Bu negatif pratik yaşamı ve bizi oldukça etkilerken aynı zamanda ekonominin de çökmesine ve savaş bazlı olmasına neden oluyor” dedi.

‘SAVAŞ YERİNE İNSANA HARCANSA…’

“Doğaya bu bombalarla birlikte fosfat, buna benzer kimyasal maddeler nüksediyor” diyen Sucu, kimyasal maddeye maruz kalan toprağın durumuna dikkat çekerek şöyle devam etti: “Bu kimyasal maddeleri toprağın atabilme olasılığı ve toprağın atabilme durumu oldukça azdır. Bunun sonucunda toprak toksit etkiye maruz kalır. Zehirli etki ile birlikte yağmur yağar. Yağmur suyu ile birlikte su derelere karışır. Derelerden coğrafyalara dolaşır, üzerindeki her şeyle birlikte her coğrafyaya zarar, zehir, ziyan olarak geri döner. Hem maliyetlidir. Hem dönüşümü zordur. Hem de kalıcıdır kalıtsaldır. Her bir savaş uçağının kalkışına harcanan 250 bin TL yerine bu parayı ‘Türkiye Komünal Tarım’ diye bir tarıma harcasa bugün Türkiye açlık sınırı ile karşılaşmayacak. Bugün halk tarımı desteklense açlık sınırı ile karşılaşmayacağız. Halk için emek üretilecek mekanizmalar yaratılsa bugün bu durum ile karşılaşmayacağız” diye kaydetti.

‘YETER Kİ İNSAN MÜDAHALE ETMESİN’

Türk savaş uçaklarının sürekli önemli doğal güzelliklere sahip Kandil’i, Lice’yi ve daha bir çok bölgeyi bombaladığına dikkat çeken Sucu, dünyadaki ekosistemin birbirine bağlı olduğunu, “Ekosistem Kürdistan ile birlikte dönüyor. Türkiye ile de birlikte dönüyor. Almanya, Norveç Amerika birlikte dönüyor. Bu dünya üzerindeki toprak parçaları ve su ile hareket ettiği için bu savaştan tüm kıtalar ve halklar etkilenecektir. Buradan bakılınca doğanın bizim ekeceğimiz çama da ihtiyacı yok. Doğanın ihtiyacı olan tek şey erkek eril tahakkümcü uygulamaların biran önce ortadan kalkmasıdır. Bu uygulamalar ortadan kalktığı vakit doğa çamını da kendisi yetiştirir, çınarını da kendisi yeşertir. Doğanın bunu yapacak gücü kapasitesi var. Sadece insanın doğaya müdahale etmemesi ve tahakküm etmemesi gerekiyor” dedi.

‘FİDAN EKMEK TAHRİBATI ENGELLEMEZ’

Ağaç fidanı ekmenin tahribatı engellemeye yetmeyeceğini belirten Sucu, şöyle devam etti: “Tabi ki ağaç ekmek savaştan çok çok daha iyidir. Ama bizim bu anlamda bir ağacı ekme ihtiyacımız yok. Fidan kültürü zaten kapitalist bir kültürdür ve sermaye elindedir. Sermaye fidan üretir ve fidanı satar. Oysa ki fidanın asıl sahibi topraktır. Toprakta tohum olarak zaten vardır. Bir çamın maliyeti 3 TL’dir evet ama böyle bir şeye ihtiyaç yok. Zaten doğa ve toprak yapıyor.”

‘BÜTÇE SAVAŞA DEĞİL, İNSAN VE DOĞAYA AYRILMALI’

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Tuncay Karaçorlu da, ülkenin eşsiz doğasının tüm canlılar ile ayrılmaz bir bütün olduğunu belirterek, ülkenin doğal kaynakları ve bitki örtüsünün korunması ve yaşatılmasının her şeyin üzerinde olduğunu söyledi. Doğaya ve topluma ayrılması gereken kamusal kaynakların, doğayı yok eden uygulamalara ayrıldığını ifade eden Karaçorlu, savaş ve rant projeleri nedeniyle doğanın ve ekolojik yaşamın talan edildiğini söyledi. Karaçorlu, savaşa ayrılan bütçe ile daha fazla yeşil alan yaratılabileceğini ifade ederek, savaş bütçesinin doğaya ve insana ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

Ruken Demir / Cihan Başakçıoğlu – dihaber

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yaşam-Ekoloji

Meteoroloji’den zirai don uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yurt genelinde etkili olan soğuk hava ve yağışlar bugünden itibaren etkisini kaybetmeye başlıyor ancak tarım bölgelerinde zirai don riski bulunuyor.

İstanbul hava durumu

İstanbul’da hafta sonu hava durumu ile ilgili yapılan tahminlere göre, hava sıcaklıklarının pazar günü 7/14 derece arasında seyretmesi bekleniyor. Pazar günü yağışlı havanın etkisini kaybedip bulutlu havanın etkili olması bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, hafif karla karışık yağmurlu, yüksekleri hafif kar yağışlı 8

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 14

İzmir: Parçalı bulutlu 19

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 18

Antalya: Parçalı bulutlu 20

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 11

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 10

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 6

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor) 9

Zirai don tehlikesine dikkat

20 Nisan Cumartesi, 21 Nisan Pazar, 22 Nisan Pazartesi ve 23 Nisan Salı sabahına kadar, tarımsal faaliyetin olduğu İç Ege, Göller Yöresi ve İç Anadolu Bölgesi ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde hafif, yüksek rakımlı yerlerinde ise orta kuvvette zirai don riski bulunuyor. Yetkililerin ve çiftçilerin gerekli tedbirleri almaları ve don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları tavsiye ediliyor.

Batı Akdeniz’de fırtına

Batı Akdeniz’de fırtına Pazar günü (21.04.2019) öğle saatlerinden sonra etkisini kaybedecek.

Yurt geneli günlük tahmin

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ile Antalya ve Konya dışında tüm bölgelerin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Kocaeli ve Sakarya çevrelerinin yer yer gök gürültülü sağanak, İç Anadolu, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor.

Öte yandan hava sıcaklıklarının ise hissedilir derecede azalacağı, ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Arılar da hesap yapabiliyor

Balarıları böcekler arasında en akıllı olanları. En bol nektarlı çiçeklere giden yolu buluyor ve hemcinsleriyle en karmaşık bir şekilde iletişim kuruyorlar. Dahası matematik mantığına bile sahipler. Hem kümeler arasındaki farklılıkları algılayabiliyor hem de sıfır sayısını boş küme olarak kavrayabiliyorlar. Bu yetenek çocuklarda dört yaşından itibaren gelişmekte.

Peki balarıları hesap da yapabilir mi? Örneğin 2+1 veya 4-2 gibi problemleri çözebilirler mi? Toplama ve çıkarma gibi aritmetik işlemler iki bilgi işlem düzlemi gerektirir. Bu hesaplamaları yapmak için küme kavramına sahip olmak gerekiyor ve bu da arılarda var.

Ayrıca hem matematiğin kurallarını akılda tutmak hem de kısa vadeli bellek yardımıyla her matematik işlemindeki sayıları hatırlamak gerekli. Bu tür yetenekler bugüne dek şempanze, orangutan, Rhesus maymunu, karga, gri papağan ve güvercinlerde görülmüştü. Arılardaki durumu görmek isteyen araştırmacılar, ilk önce arılara belli renkleri belli işlemlerle eşitlemeyi öğrettiler.

Bir odanın girişinde çok sayıda sarı kareler gördüklerinde bu kümeden bir elementi çıkarmak zorundaydılar. Kareler mavi olduklarında ise görevleri bir kare eklemekti. Objelerin sayıları bir ila dört arasında değişiyordu. Balarıları içeri girdikten sonra iki çıkışlı bir odaya ulaşıyorlardı. Bunlardan birinde doğru diğerinde yanlış cevap bulunuyordu.

Arı doğru cevaba doğru uçtuğunda ödül olarak şekerli su alıyordu. Yüz uçuştan sonra önemli teste geçildi. Arıların karşısına bu sefer üç çıkış seçeneği verildi. Arıların yüzde 60 ila 70’inin doğru sonuca doğru uçtukları görüldü.

Bu sonuçtan yola çıkan araştırmacılar balarılarının hesap yapabildiklerini söylüyorlar. Arılar kurallara göre basit toplama ve çıkarma işlemi yapabildikleri gibi bunları yeni kümelere ve yeni biçimlere de aktarabiliyorlar. Arıların küçük beyinleriyle bu kadar karmaşık işlemleri nasıl yerine getirebildikleri henüz bilinmiyor.

Derleyen: Nilgün Özbaşaran Dede Numerical cognition in honeybees enables addition and subtraction, Science Advances, 6.02.2019. Arılar

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Gençlerde kalp krizi oranı hızla artıyor

Yeni veriler gençlerde kalp krizi oranın arttığını ortaya koyuyor. Araştırma ABD’de Boston’da yapıldı. Brigham and Women’s Hastanesi’nin kardiyologlarından Dr. Ron Blankstein ve ekibi 2000-2016 yılları arasında iki büyük hastaneden birine başvuran 50 yaş ve altındaki yaklaşık 2 bin 100 kalp krizi hastasına ait verileri incelediler. Genel olarak, 5 hastanın yaklaşık 1’i (veya yüzde 20’si) 40 yaşında veya daha gençti. Araştırmacılar, 40 yaş ve altındaki hasta oranının her yıl yaklaşık yüzde 2 oranında arttığını belirlediler.

Blankstein, 40 yaşın altındaki kişilerin kalp krizi geçirdiğini görmenin, eskiden son derece nadir olduğunu ancak son zamanlarda işlerin biraz değişmeye başladığını söylüyor. Ve “20’li veya 30’lu yaşlarda olsanız bile bir kere kalp krizi geçirdikten sonra daha fazla kardiyovasküler sorun riski altındasınız ve sizden yaş olarak daha büyük olabilecek biri kadar da riskiniz var” diyerek genç yetişkinleri uyarıyor.

Geleneksel riskler

Çalışmaya katılan hem genç hem de yaşlı gruplar; diyabet, yüksek tansiyon, sigara ve ailede kalp krizi öyküsü dahil olmak üzere kalp hastalığı için yaklaşık olarak aynı geleneksel risk faktörleri oranına sahipti.

Gençlerde kalp krizlerinin neden arttığını daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya
ihtiyaç var. Ancak kalp hastalıklarının önlenmesi konusunda geleneksel tavsiyeler halen tüm yaş grupları için geçerli.

Türkiye’de durum ne?

Türkiye’deki durumu ise işin uzmanlarına sorduk. Acıbadem Üniversitesi’nden kardiyolog Doç. Dr. Aleks Değirmencioğlu, 40 yaş altı koroner kalp hastalıklarının artmasına sebep olarak sigara kullanımının yükseliş göstermesi ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını gösterdi. Bunun yanı sıra obezitenin yaygınlaşması ve onun tetiklediği diyabet ve kolesterol yüksekliği gibi hastalıkların artmasının, diğer nedenlerle kombinasyon oluşturduğunu düşünüyor. Şehir hayatı ve beraberinde gelen stresin de kalp ve damar hastalıklarının tetiğini çektiğini söyledi.

Kalp hastalığına genç yaşta yakalananlarda sayı olarak artış da gözlemlediğini ifade eden Değirmencioğlu, gençlerde kalp ve damar hastalıklarının görülmesinin yaşlılara göre daha riskli olabileceğini de sözlerine ekledi: “Gençlerde meydana gelen kalp krizleri genelde, kalp damar darlığı geçmişi olmadan meydana gelen ani kalp krizleri oluyor. Hal böyle olunca da -stres gibi bir faktörle- damar çatlıyor ve tam tıkanıklığa yol açıyor. Bu da kalp krizine ya da kişinin ölümüne yol açabiliyor. Bu yüzden de yaşlı hastalarda olduğu gibi kollateral gelişim dediğimiz yan damarların açılması gerçekleşmemiş oluyor. Mesela daha önceden gerçekleşen bir darlığınız varsa ve bunun üzerine bir kalp krizi geçiriyorsanız, bu sefer kollateral damar oluşumuna meyilli oluyor. Acil durumlarda bu damarlar açılıp işlevsellik kazanabiliyor; krizi azaltabiliyor veya ciddi sonuçların önüne geçmiş oluyor.” Genç yetişkinlerde durumun farklı olduğunu ifade eden Değirmencioğlu, “Onlar biraz daha hazırlıksız yakalanıyorlar. Ama her kalp krizi geçiren genç hasta ölür diye de bir şey yok tabii” dedi.

2 milyon hasta

Türkiye’deki durumu yansıtan HAPPY çalışmasına göre ülkemizde 2 milyonun üzerinde insan kalp yetersizliği ile yaşıyor. Verilere baktığımızda Türkiye’de 35 yaş üzeri erişkin popülasyonunda kalp yetmezliği sıklığının yüzde 2.9 olduğunu görülüyor. Bu rakam, daha genç bir nüfusa sahip olmamıza karşın, Batı toplumlarından yüksek.

Kalp krizi can almaya devam ediyor. Son yıllardaki veriler, genç yetişkinlerde kalp krizi riskinin arttığını gösteriyor. Üstelik gençlerin geçirdiği kalp krizleri, yaşlılara göre daha riskli. Uzmanlar, sağlıksız beslenme ile sigara kullanımının yanı sıra şehir hayatı ve strese dikkat çekiyor.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Politika16 saat ago

‘Karanlık eller bilsin ki BARIŞ, KARDEŞLİK VE DEMOKRASİ KAZANACAK!’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini paylaşarak...

Güncel16 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldırıya TÜSİAD’dan kınama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk ilçesindeki şehit cenazesindeki linç...

Medya16 saat ago

Fatih Portakal: Saldırı sadece liderin kendisine değil

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde saldırıya uğramasına tepki gösterdi. Fatih Portakal’dan AKP için oy tahmini!...

Güncel16 saat ago

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı “sıradan bir saldırı değildir”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLUNA YAPILAN SALDIRI “ SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR” Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması,...

Kadın18 saat ago

Barış Anneleri polis şiddetini protesto etti

Barış Anneleri Amed Meclisi, Cuma günü Gebze Cezaevi önünde, Cumartesi günü ise Mardin’in Kızıltepe ilçesinde annelere dönük polis şiddeti ve...

Dünya18 saat ago

Suudi Arabistan’da polis karakoluna saldırı: 4 ölü

El Arabiya televizyon kanalına göre, Riyad’ın 250 kilometre kuzey batısındaki küçük Zülfi kentinde polis karakoluna saldırı düzenlendi. Saldırının başarısız olduğu...

Güncel18 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi, gözaltına alınacaklar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırı sonrası “Terör ve organize saldırı” soruşturması başlatırken, 6 saldırganın...

Güncel18 saat ago

‘Saldırı dışarıdan organize edildi’

CHP’nin Çubuk İlçe yöneticisi, yerel seçimlerde CHP’den adaylığında İyi Parti lehine çekilen, saldırı sırasında Kılıçdaroğlu’nun hemen arkasında bulunan Can Kaderoğlu...

Güncel18 saat ago

Ankara Valiliği’nden Kılıçdaroğlu’na saldırıya skandal yorum: Müessif protesto

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı bir şehit cenazesinde tekme ve yumruklu saldırıya uğradı. Saldırganların Kılıçdaroğlu’nun güvenlik amacıyla götürüldüğü...

Haberler18 saat ago

Saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu, genel merkeze geçiyor

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı. Kılıçdaroğlu fiili saldırıya uğradı. CHP lideri Kemal...

Güncel18 saat ago

Halkın cebinden köprüden geçmeyen araçlar için rekor ödeme

Yap, işlet, devret modeli ile yandaş firmalara yaptırılan köprülerin kamuya maliyeti katlanarak artıyor. Yandaş müteahhitlere, “araç geçiş garantisi” verilerek yaptırılan...

Dünya18 saat ago

Barselona AP’ye mesafeli

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da, Katalanlar mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilgisiz. Barselona sokaklarında seçim afişleri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort