‘Gelin hep beraber bu olayın takipçisi olalım’

Êlih’te çocuklara yönelik ortaya çıkan fuhuş skandalı ile ilgili bugün TJA öncülüğünde kadınlar, ‘Tecavüzün kefaleti olmaz’ diyecek. Herkesi eylemlerine destek vermeye çağıran TJA üyesi Gökkan, ‘Gelin hep beraber bu olayın takipçisi olalım’ dedi

Êlih’te (Batman) çalıştığı iş yeri sahibi tarafından cinsel istismara maruz kalan ve daha sonra sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakılan G. ile birlikte kentte zorla fuhuşa sürüklenen çocuklar için bugün Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) çağrısı ile kadın örgütleri eylem düzenleyecek. Gazete Şûjin’ın orataya çıkardığı ve kentte özellikle politik ailelerin çocuklarının hedef seçilerek, fuhuşa zorladığı çeteler ile ilgili yine gazete Şûjin’a değerlendirmelerde bulunan TJA üyesi Ayşe Gökkan, bu olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Savaşla birlikte arttı

Cinsiyetçi saldırıların ve madde kullanımlarının savaş süreci ile beraber arttığına dikkat çeken Gökkan, özellikle Kürt illerinde bu konuda derin bir politika yürütüldüğüne vurgu yaptı. Gökkan, “Kürt halkının mücadele sürecinde uyuşturucu, fuhuş, hırsızlık ve benzeri olaylar artış gösterdi. Direkt kadın şahsında topluma bir saldırı var. Kadını bu nedenle konumsuzlaştırmak istiyorlar” dedi.

Kürt illerinde uygulanan bir politika

Geçmişte benzer olayların yaşandığını hatırlatan Gökkan, “Mardin’de N.Ç, Kulp’ta yüzlerce kişinin çocuklara cinsel istismarı, Siirt, Bingöl ve daha birçok yerde askerlerin, polislerin, bürokrasinin içinde olduğu organizasyonun yine kadın ve çocuklara saldırısı, Varto, Cizre, Gever’de teşhir edilen kadın bedenleri… Bunların hiçbiri birbirinden ayrı değildir” dedi. Bu durumun özellikle Kürt illerinde uygulanan bir politika olduğunu bu politikayı yürütenlerin devlet eliyle korunduğunu ifade eden Gökkan, “Çok yakın bir tarihte kadın kurumlarının kapatılmış olması da bunun delilidir” ifadelerine yer verdi.

Sessiz kalmayacağız

Dava dosyası için verilen gizlilik kararını da eleştiren Gökkan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu çocukların yaşadıklarından devlet birebir sorumludur. TJA olarak böyle bir suça sessiz kalmayacağız. Deliller karartılarak, toplum baskı altına alınarak bu pisliklerin üstünü örtemezsiniz. Bu nedenle TJA olarak tüm kadınlara çağrı yapıyoruz. Gelin hep beraber bu olayın takipçisi olalım ve yerinde dinleyerek araştıralım.”

Êlih ve İstanbul’da eylem

Tevgera Jinên Azad/Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde “Tecavüzün kefaleti olmaz. Tecavüz satın alınamaz” sloganı ile bugün Êlih’te, saat 14.00’te eylem düzenlenecek. Eyleme kadın örgütlerinin yanı sıra DTK, DBP ve HDP de katılacak. Aynı zamanda HDP de Kadıköy’de Söğütlüçeşme’de saat 19:00’da eylem yapacak.

HABER MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.