Connect with us

Güncel

Baskın Oran: Erdoğan ABD ziyaretinde meşruiyet ithal etti

Erdoğan’ın ABD ziyareti “Nokta koydu” metaforu üzerinden manşetlere çekilirken, Prof. Baskın Oran, “Ortada cümle yok ki nokta olsun” dedi. Oran, ziyaret öncesi Erdoğan’a “gelme mesajı” verildiğini ancak Erdoğan’ın “meşruiyet ithal etmek ve fotoğraf çektirmek” için ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı ziyaretin yankıları sürüyor. Normal koşullarda rutin olması gereken ziyaret, ABD’nin tam da ziyaret öncesi Türkiye’ye rağmen Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile yaptığı anlaşma, Türkiye’deki tartışmalı referandum süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeler ziyarete yönelik ilgiyi arttırdı. Ziyarete yönelik ilgili artıran gelişmelerden biri de kuşkusuz ziyaret öncesi Türk yetkililerin yaptığı açıklamalar ve ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine yönelik belirsizlik oldu.

ANLAŞAMAMAK KONUSUNDA ANLAŞMAK

Ziyarete yönelik uluslararası alanda yapılan en önemli tespitlerin başında “İki lider anlaşamamak konusunda anlaştı” tespiti oldu. Ancak AKP’ye yakın medya ziyareti abarttığı gibi, Erdoğan’ın ziyaret öncesi “nokta virgül” metaforu üzerinden manşetlerine taşıdı. Ancak ABD pozisyonunu koruduğu gibi Türkiye söylemini bir parça yumuşattı.

ERDOĞAN’IN ÇEKTİRECEĞİ FOTOĞRAF KARESİNE İHTİYACI VARDI!

Ziyareti değerlendiren siyaset bilimci Prof. Dr. Baskın Oran, ziyaretin AKP ve Erdoğan açısından esas olarak “meşruiyet ithal etme” amacı taşıdığını söyledi. dihaber’in sorularını yanıtlayan Oran, Kürt meselesinin de zaten uluslararası bir olay olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

*Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süre beklediği ABD ziyareti, daha doğrusu Trump ile görüşmesi gerçekleşti. Öncelikle verilen mesajlar üzerinden değerlendirirseniz bu ziyareti nasıl tanımlarsınız?

İki taraf da daha önce söylediklerini tekrarladı: Erdoğan “Suriyeli Kürtlere yardım etmeyin” dedi, Trump “Edeceğiz” dedi. Bunun böyle olacağı baştan belliyken, Erdoğan yine de gitti, çünkü orada çektireceği fotoğraf karesine ihtiyacı vardı. İçeride meşruiyet zayıf olduğu zaman dışarıdan ithale çalışılır. Bunu daha önceki askerî darbelerde de çok gördük.

ÇEVİRİ SKANDALI PROGRAMA DAHİLDİ

Çeviride yaşanan “skandal” da büyük olasılıkla “programa” dahildi, Erdoğan YPG için “terörist” deyip Türkiye’deki yandaşlarına seslenmiş oldu, çevirmen bunu çevirmedi, Trump da ‘duyduğuna’ memnun oldu. (Erdoğan’ın YPG için terörist tanımlamasının çeviride yer almadığı ileri sürülmüştü.)

ERDOĞAN’A ABD’YE GELME MESAJI VERDİLER!

* İki ülke arasındaki temel anlaşmazlığın Suriye politikası ve Rojava yaklaşımı olduğu görülüyor. Türkiye’nin “ya biz ya onlar” dayatması üzerine Erdoğan gitmeden ABD Suriye Demokratik Güçleri’ne silah verilmesi kararnamesini imzaladı. Bu nasıl bir mesajdı?

Bu, “boşuna gelme!” mesajıydı. Zaten ABD yönetimi bunu açıkça da söyledi. Dış İlişkiler Konseyi Başkanı R. Haass, “Erdoğan ziyaretini iptal ederse büyük bir kayıp olmaz” dedi. Üstelik Pentagon bu silahların geri istenmeyeceğini de ilave etmişti.

ERDOĞAN FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ, TRUMP YASAK SAVDI

Nitekim “zirve” 20 dakika sürdü, yani çeviri yapıldığı için 10 dakika. Erdoğan fotoğraf çektirmiş, Trump da yasak savmış oldu. Bunun böyle olacağı konusunda Dışişleri sayın Cumhurbaşkanını uyardı mı, şüphedeyim, çünkü “Beyefendiye bunu arz edemeyiz” lafı çok duyulmuş ve bilinen bir laf. Erdoğan hiçbir konuda “uyarı” duymak istemiyor. Bu, bir lider (ve ülkesi) için felaketlerin en büyüğüdür.

* Ayrıca ABD ziyaretinde de bir kez daha Kürt sorununun konuşulduğunu görüyoruz. Kürtlerin “Bu sorunu kendi aramızda çözelim” yaklaşımına rağmen sorunun uluslararası platformlarda konuşuluyor olmasını nasıl değerlendirirsiniz?

Bu uluslararası bir olay. Kürtler “aralarında” neyi nasıl çözecekler ki? Kürtler henüz feodal çatışma yapısını atlatabilmiş değiller.

CÜMLE YOK Kİ NOKTA OLSUN!

* AKP cenahı bu ziyareti, “Erdoğan nokta koydu” metaforu üzerinden değerlendiriyor. Neye nokta konulmuş oldu?

Ortada cümle yok ki nokta olsun. Bunun böyle olacağının önceden belli olduğunu söyledim. Zaten kendisi de Büyükelçilik konutunun önünde Amerika’nın Sesi’ne demeç verdi: “Nokta koyarsak olmaz.”

* Son alarak Türkiye’yi yönetecek olan AKP kongresinde MKYK ve MYK ile Bakanlar Kurulu’nda bazı değişikler bekleniyor. Bu değişikler Türkiye’yi nasıl bir yönetim sekline sürükleyecek?

Cevap basit: Tek adam yönetim şekline. Ama Türkiye bunun için fazla gelişmiş bir ülke. Yakın dönemde büyük ıstıraplar bizi bekliyor ama elleme, Erdoğan denesin ve Türkiye’yi sivil vesayete karşı tam aşılamış olsun.

Kenan Kırkaya – dihaber

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını öne sürmüştü.

AKP’NİN İTİRAZLARI

İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AKP’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, ‘oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı’ iddia edilmişti.

MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye başvurmuştu.

KHK’li vekillerden sert tepki: Çok karanlık zihniyet YSK’nin İstanbul mesaisinde ikinci gün! Ara karar bekleniyor AKP’nin KHK başvurusu: ‘Hukuki dayanaktan yoksun’

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal başkanı Kemal Türkler’i Topkapı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı.

Ziyarete, İstanbul HDP İl Eşbaşkanları Esengül Demir, Cengiz Çiçek’in yanı sıra çok sayıda il ve ilçe örgütü üyeleri katıldı.

Anmada, partililer “Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde katledilenleri unutmayacağız” pankartı ve HDP flamalarını taşıdı.

Yapılan konuşmalarda, özellikle sınıf mücadelesinin özgürlük mücadelesiyle bağı kurulmadan başarı elde edilemeyeceği vurgusu yapıldı.

İstanbul 1 Mayıs kutlamasında, beyaz tülbentti annelerin ve açlık grevindeki siyasi tutsakların sesinin 1 Mayıs alanına taşınacağı bildirildi. Anma, ‘Biji Yek Gulan” sloganları ile sonlandırıldı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Müslüm Metin, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanı Musa Kulu, Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Sekreteri Zeynel Odabaş ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Doğan, Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Evi’ni ziyaret etti. 

KAPLAN: TECRİT HUKUKSUZLUĞU BİTMELİ

Heyet daha sonra İmralı tecridine karşı 167 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları da heyete eşlik etti. 

Heyet, ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. 

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan,  Güven’in moralli olduğunu söyledi. Alevi Kültür Dernekleri’nin Adalet Bakanlığı ile görüşme talebinde bulunduklarını ifade eden Kaplan, “Cezaevinde olan mahkumların can güvenliği ve yaşam hakkı devletin garantisi altındadır. Siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm mahkumların ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi kısıtlanmamalıdır. Hukuk böyle söylüyor. Adaletin olmadığı gibi siyasi mahkumlara tecrit uygulanıyor. Bu hukuksuzluktur” dedi. 

KULU: HUKUK ASKIDA

DAD Eşbaşkanı Musa Kulu da, ülkede hukukun askıya alındığını belirterek, “Yasaların uygulanmaması kabul edilebilir değil. Esas olan insanın yaşam hakkını kullanmasıdır. Ülkenin anayasasında hak olarak bilinen avukat ve aile görüşünün yasaklanması, bunun bir tecride dönüştürülmesi, zulme dönüşmesi insanlık ve inancımız açısından kabul edilebilir değil. Ülkede tek kişinin ağzında olan bir yasa işleyişi var” diye konuştu. 

DEMİR: İNSANLAR ÖLÜME TERK EDİLMEMELİ

“Yaşam kutsaldır” diyen Alevi Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Biz herhangi bir siyasi partiden ziyade insanlıktan yanayız. Alevilerin ciddi bir konumu var. Bu konumu iyi kullanıp Türkiye’de birlikte neler yapılabilir üzerine çalışma yapacağız. Bu sürecin bir an önce bitirilmesinden yanayız. İnsanların ölmesinden yana değiliz. İnsanlar ölüme terk edilmeden gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

DOĞAN: TECRİT İNSANLIK SUÇU

HDP Milletvekili Zeynel Doğan, Leyla Güven’in kendilerine moral verdiğini dile getirerek, “Alevilik insanı kutsayan bir inançtır. Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit; sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan bir haksızlık değil, tüm toplum üzerindeki baskının devamıdır. Bugün vicdanlı olan insani değerlere sahip çıkanlar, bu çığlığa ses olmak zorunda. Yaşam kutsaldır. Bizim kabemiz insandır” şeklinde konuştu.

Açlık grevlerinin siyasi bir talepte bulunmadığının altını çizen Doğan, “Devletin kendi koyduğu kanunlar var. Bu insanların talebi devletin kendi yasalarına uymasıdır. Kişiye özgü yasa olmaz. Tüm çabalar, ceberut devletin kendi yasalarına uyması içindir. Daha demokratik ve insani bir talep olamaz” dedi.

Heyet daha sonra Amed Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel12 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler55 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj56 dakika ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel56 dakika ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya57 dakika ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel57 dakika ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel58 dakika ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya58 dakika ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort