‘Ekolojik Komşu Bahçesi’nin yıkımına karşı direniş

Türkiye’nin ilk “Ekolojik Komşu Bahçesi”nin CHP’li Balçova Belediyesi tarafından boşaltılmak istenmesine karşı bahçe gönüllüleri bir araya gelerek, direniş kararı aldı. Gönüllüler, yıkım esnasında gerekirse kendilerini dozerlerin önüne siper edeceklerini belirtti.

İzmir’in Balçova ilçesinde 2003 yılında Selma Altan ve Nazmiye Düşünceli tarafından kurulan Türkiye’nin ilk “Ekolojik Komşu Bahçesi”nin CHP’li Balçova Belediyesi tarafından boşaltılmak istenmesine karşı bahçe üyeleri direnişi örüyor. 11 Mayıs’tan bu yana bahçelerinde nöbet tutan gönüllüler, bir yandan nasıl bir direniş öreceklerini tartışırken diğer yandan ise kolektif bir şekilde bahçe işlerini sürdürüyor.

8 gündür yürütülen tartışmaların sonunda belediyenin 27 Mayıs gününe kadar verdiği süreye karşı kesintisiz direniş çıktı.

ŞİMDİ DE ‘KAFETERYA YAPILACAK’ DENDİ

Bahçe yöneticisi Ercüment Düşünceli, olayın medyaya yansıması ardından bahçeye gelen belediye yetkililerinin alanının üniversiteye kiralanmayacağını ve kafeterya yapılacağını savunduğunu dile getirdi. Düşünceli, “Alan kamuya ait olduğu için kiraya verilmeyeceğini söylediler. Ancak bu defa alanda 507 metrekare bir kafeterya yapılarak ihaleye sunulacağı belirtildi” dedi.

Balçova Belediyesi’nin kendilerine hiçbir resmi evrak göstermediğini kaydeden Düşünceli, bahçelerini terk etmeyeceklerini vurguladı. Düşünceli, “27 Mayıs’ta tüm üyelerimizle burada olup karşı bir direniş göstereceğiz. Şuan buranın nöbetini tutanlar var. Herhangi bir yönelimde gereken yapılacaktır” diyerek, destek çağrısında bulundu.

‘DOZERLERİN ÖNÜNE YATARIZ’

Bahçenin yıkılmak istenmesine karşı nöbet tutan 70 yaşında ki Hayriye Gündoğdu ve 90 yaşındaki eşi Mehmet Gündoğdu da, bahçelerinin ellerinden alınmaması gerektiğini aksi takdirde ilerleyen yaşlarına rağmen direneceklerinin altını çizdi.

Vücudunun sol yanı felçli olan ve bahçede terapi olan Süleyman Bulut ise, şunları aktardı: “Hiç tutmayan sol elim şuanda tutuyor. Yürümeyen sol ayağım bahçe sayesinde yürüyor. Burası benim için bir tedavi yeridir. Bahçe benim için yaşam ifade ediyor. Burayı dozerlerle yıkmaya çalışırlarsa dozerlerin önünde duracağız. Biz AKP’nin Taksim ve Türkiye geneli yaptığı katliamlara devamlı kızıyorduk. CHP’ye oy verdiğimiz için şuan vicdan azabı duyuyoruz.”

‘BALÇOVA’DA DİRENİŞİMİZE DESTEK VERSİN’

Bahçenin kurucularından Günsel Engin de, elleriyle burayı kazdıklarını ifade ederek, “Bahçeye yaptığımız havuzda mala olarak ellerimizi kullandık. Ağaçları ellerimizle diktik. 6 gündür kendi aramızda tartışıyoruz ve sonuna kadar direnmeye karar verdik. 27 Mayıs’a kadar kendi içimizde bir direnişi örerek bahçede olacağız. Balçovalılar da direnişimize destek versin” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.