Her şeye rağmen, her yerde sanat

Kayyumlar ve KHK’ler ile kapatılan Wan Nûda Kültür Merkezi ve İzmir Mezopotamya Kültür Merkezi’ndeki çalışmalarını sokaklarda sergileyen sanatçılar, sanatın hiçbir engel tanımayacağını söyledi

OHAL döneminde halkın kendi seçtiği belediyelere kayyum atanması, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birçok kurumun kapatılması ve ihraçların yaşanmasından sanat da nasibini aldı. Wan’da (Van) Nûda Kültür Merkezi’nin kayyum tarafından ve İzmir’deki Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) KHK ile kapatılması sonucunda sanatçılar sanatlarını sokaklarda sergilemeye başladı. Nûda Kültür Merkezi tiyatrocularının kurduğu Nûpelda Tiyatro Grubu, çalışma ve provalarını kafe, büro ve ofislerde yapmaya başladığını belirterek, sanatın hiçbir engel tanımayacağını söyledi. Wan merkezde ders veren ve çeşitli tiyatro oyunları sahneleyen tiyatro oyuncularının işine son verilmesiyle bir araya gelen tiyatrocular, Nûpelda Tiyatro Grubu’nu oluşturarak, Kürtçe oyunlar sergilemeye başladı.

11_tiyatro‘Kayyumlar sanatımıza hakarettir’

“Mala Dîna” (Deliler Evi) oyununun hem yönetmeni hem de oyuncusu olan Ergül Kutlan, “Nerede olursa olsun biz çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Kendi dillimiz ve kültürümüzle var olacağız” dedi. Kutlan, 20 Mayıs’ta sahenelenecek olan “Mala Dîna” oyununun DBP’li belediyelere kayyum atanmasını eleştiren bir oyun olduğunu ifade ederek, OHAL ile birlikte Kürtçe üzerindeki baskının daha da arttığına dikkat çekti. Kutlan, oyunları için her defasında valilik ve emniyetten izin almak zorunda olduklarını söyledi. Kutlan, kayyumların engellemelerine dikkat çekerek, “Kayyumlar kültürümüze, sanatımıza ve dilimize bir hakarettir” diye konuştu.

Her yer kültür ve sanat merkezi

KHK ile kapatılan MKM çalışanları da İzmir sokaklarında ücretsiz gitar ve bağlama çalışmalarına yeniden başladı. Bağlama eğitmeni Yılmaz Yıldız, “Bulunduğumuz kentin tüm sokaklarını kültür ve sanat merkezi yapacağız” dedi. Kapatılmadan önce folklor eğitmeni olan ve MKM’de aldığı bağlama dersinden dolayı şimdilik bağlama eğitmenliği de yapan Yılmaz Erincik de, derneklere her ne kadar mühür vursalar da sanatlarını, kültürlerini her yerde yaşatacaklarının altını çizerek, her boş mekanda çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi. Bağlama dersi alan Ferhat Çelik ise, MKM’nin derslerden vazgeçmeyeceğini belirterek, “Kendi sanatımızı, kültürümüzü yaşatalım. Hozan Serhat, Argeş ve Mizgîn gibi. Onların yolundan gideceğiz. Onlar bizim sanatımızdan bile korkuyorlar. Bunu bir kez daha görelim” dedi.

WAN-İZMİR/dihaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.