Keçileri asker kurşunuyla öldürülen köylüler suç duyurusuna gitti, darp edildi

Bir aydır operasyonların devam ettiği Beytüşşebap’ın Kato Jirka bölgesinde bulunan ve 70 keçileri asker kurşunuyla öldürülen Ilıca köylüleri, “Evimizi basan askerlerin uyguladığı şiddete ilişkin suç duyurusunda bulunmak için gittiğimiz adliye binasında da darp edildik” dedi.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bulunan Kato Jîrka bölgesinde 18 Nisan’da başlatılan askeri operasyon devam ederken, bölgede bulunan Ilıca (Germav) köyüne baskı arttı. İlçe merkezine yakın bir noktada bulunan ve kırsalında operasyonların sürdüğü köyde, yurttaşlara ait 70 keçi askerler tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü. Hemen hemen her gün top atışlarının yapıldığı, asker ve polisler tarafından köy dışından hiç kimsenin geçişine izin verilmediği bölgede yaşayan yurttaşlar, evlerine hapsolmuş durumda. Son bir hafta içerisinde 2 kere evleri basılan köylüler, askerler tarafından şiddete maruz kaldıklarını belirterek, suç duyurusunda bulunmak için gittikleri ilçe adliye binasında darp edildiklerini söyledi.

‘TOP VE SİLAH SESLERİNDEN UYUYAMIYORUZ’

Operasyondaki asker ve korucuların 4 gün önce köy etrafına yerleştiklerini dile getiren Celal Acar, aynı günün akşamı evlerine baskın düzenlendiği söyledi. “PKK’liler köyün içinden geçtiler” gerekçesiyle evlerine baskın düzenlendiğini belirten Acar, “Ailelerimiz dışarı çıkarıp darp ettiler. Darp etmenin yanı sıra ağza alınmayacak hakaret ve küfürlerden bulundular. Kaç gündür çocuklarımızın psikolojileri bozuldu. Top ve silah seslerinden dolayı uyuyamıyoruz” diye belirtti.

Keçilerinin öldürülmesine ilişkin de konuşan Acar, “Kardeşim koyunlara bakarken darp ediliyor. Oradan ayrıldığı vakit askerler keçilere ateş etmiş. Sağ kalanları almamıza izin verilmedi. Yakınlarda bulunan çobanlar tarafından diğer keçilerimiz kurtarıldı” dedi.

‘BİR HAFTADIR DIŞARIYA ÇIKAMIYORUZ’

17 Mayıs’tan bu yana evlerinin kapılarını çalan askerler tarafından dışarı çıkarılarak darp edildiğini aktaran Abdulcelil Acar, şunları söyledi: “Köy ortasına götürülüp darp edildikten sonra bırakıldık. Ambulans ile hastaneye gittik. Suç duyurusunda bulunmak için savcılığa gittik. Bir haftadır evden dışarıya çıkamıyoruz. Koyunlarımızı otlatamıyoruz.”

‘DARP EDEN POLİS ÖZÜR DİLEDİ’

Darp edilen ve suç duyurusunda bulunan yurttaşlardan Kerim Acar da, asker ve korucuların sürekli köy içerisine olduklarını belirterek, “7 yaşındaki çocuklarımızın başlarına silah dayayıp ‘PKK’lilerin yerlerini söyleyin’ diye tehdit ediyorlar” bilgisini paylaştı. Acar, şunları dile getirdi: “Suç duyurusunda bulunmak için İlçe Kaymakamlığında bulunan adliye binasına gittik. Oradaki polislerden birisi başıma vurdu. Duvara çarptım. Savcılığa ilettiğimde de polis inkar etmedi ve özür diledi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.