Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Gezi aileleri açlık grevinde: Ya tek yumruk olacağız ya da tek tek öldürüleceğiz

AleviNet

Published

on

Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek amaçlı açlık grevi eylemi başlattı. Gezi eylemlerinde yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Gedik, “Ya tek yumruk olacağız ya da tek tek öldürüleceğiz” dedi.

Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, işlerine geri dönmek için Ankara’da 74 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Ayia Efimia Kilise Meydanı’nda bir haftalık açlık grevi eylemi başlattı.

“KHK öldürür direniş yaşatır” pankartının açıldığı eylemde, Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Gezi eylemlerinde yaşamlarını yitiren Hasan Ferit Gedik, Berkin Elvan, Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri de eyleme destek verdi.

POLİS ALANLARDA DİRENMEYİ YASAKLADI

Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu adına açıklama yapan Gezi eylemlerinde yaralanan Volkan Kesanbilici, polisin basın açıklaması dışında herhangi bir eyleme izin vermeyeceğini kendilerine aktardığını söyledi. Kararlarından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceklerini ifade eden Kesanbilici, “Burada Gezi’de yaşamlarını yitiren gençlerin anneleri, babaları ve dedeleri var. Onların çocuklarını koruyamadık ama; onlara zarar gelsin istemiyoruz. Bir haftalık açlık grevi eylemimizi planladığımız gibi yapacağız ama; yer konusunda değerlendirme de bulunup kararımızı açıklayacağız” şeklinde konuştu.

Gülmen ve Özakça’nın taleplerini sahiplendiklerini belirten Kesanbilici, “Gezi’nin tüm renklerini, alanları dolduran tüm direnişçileri Nuriye ve Semih’in suretiyle KHK’lara ‘Hayır’ diyen bu iradeyi sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

‘ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

Kesanbilici’nin ardından Gezi Parkı’nda yaşamlarını yitiren Berkin Elvan, Mehmet Ayvalıtaş, Hasan Ferit Gedik ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri kısa konuşmalar yaptı. İlk sözü Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan aldı. Nerede bir hak arama mücadelesi var ise orada olma gayreti içinde olacaklarını belirten Baba Elvan, “Bizim canımızı aldılar, daha ötesi yok. Bu insanların da canlarını almamaları için elimizden geleni yapacağız” dedi.

‘DİRENİŞE SONUN KADAR DESTEK’

Elvan’ın ardından söz alan Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ise “Tüm mağdurların yanındayım ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Gedik, aydınlara, akademisyenlere şu çağrıyı yaptı: “Hey insanlar, sosyalistler, aydınlar ya tek yumruk olacağız ya da tek tek öldürüleceğiz.”

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da her zaman ezilenlerden yana olduklarını ve olmaya devam edeceklerini vurgulayarak taleplerin derhal karşılanması çağrısında bulundu. Son olarak, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise polis amirine seslenerek geçmiş Anneler Günü’nü hatırlattı. Gülmen’in çocuklarının annesine hediye almak istediklerini ama; alamadıklarını dile getiren Elvan, “Yıllardır bu zulme, bu işkenceye uğrayanlara ve evlatlar annelerine hediye alabilsinler diye bu direnişe sonuna kadar destek vereceğim” dedi.

Konuşmaların ardından açlık grevi eylemini inşaat işçisi Mustafa Adnan Akyol devraldı. Akyol, kendilerine yasaklanan bu kaldırımların dahi kendilerinin yaptığına dikkat çekerek yılmadan mücadele edeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından eylem alkışlar ile son bulurken açlık grevinin nerede yapılacağı daha sonra duyurulacağı belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

ABD bin askerini çekiyor, yeni yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

CBS kanalında konuşan Mark Esper, AB Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’nin kuzey parçasındaki Amerikan güçlerinin çekilmesi” yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Esper, “Amerikan güçlerimiz ilerleyen iki silahlı güç arasında kendisini bulamaz” dedi.

Fox televizyon kanalına da konuşan Savunma Bakanı, “Kürtleri terk etmedik” iddiasında bulunurken, geri çekilecek askeri sayısının bin dolaylarında olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı da Pazar sabahı Twitter üzerinde “sonu gelmeyen savaşlar” diyerek çekilmeye ilişkin gerekçelendirmede bulundu. Trump, “Kürtler ve Türkiye yıllardan beridir savaşıyor” derken, durumu yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Aynı Trump, yoğun tepkiler ardından geçen Pazartesi günü Türkiye ekonomisini yok etme tehdidinde bulunmuştu. Ardından yaptırımlara imza atmıştı.

YENİ YAPTIRIM TEHDİDİ

Trump gün içinde yeni bir açıklamada bulunarak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye “güçlü” yaptırımlar uygulanması konusunda “büyük bir mutabakat” sağladığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı’nın harekete geçmeye hazır olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin bunu istemediğini ifade ederek, “Beklemede kalın” dedi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu Pazar ABC televizyon kanalında konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan Türk ekonomisini felç etmek için bana onay verdi ve onun emirleri doğrultusunda her an yapabiliriz” dedi.

Mnuchin, “Tüm Türk hükümeti ile dolar bazlı ticari işlemleri durdurabiliriz. Yapabileceğimiz bir şeydir. Bu konuda tüm yetkiye sahibiz” diye ekledi

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

QSD: Türkiye, etnik soykırımı hedefliyor

AleviNet

Published

on

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Türk devletinin Serêkaniyê’de 11 sivilin şehit olduğu ve 74 sivilin de yaralandığı sivil konvoyuna dönük saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Türk devleti, kendisine bağlı çete grupları ile birçok basın kurumuyla ortak hareket ederek dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katletmeye ve halkları etnik soykırımdan geçirme hedefine devam ediyor.

Türk ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katliamdan geçirme planları doğrultusunda bugün (13 Ekim 2019), işgal saldırılarına karşı Serêkaniyê’ye gitmek isteyen sivillere ait konvoyu direkt hedef alarak bombalamıştır. Bombardımanda siviller şehit olmuş ve yaralanmıştır.

Konvoyda, sivil halkın yanı sıra gazeteciler ve sivilleri korumak isteyen İç Güvenlik Güçleri bulunuyordu. Türk devleti sivil ve gazetecileri barbarca hedef almıştır. Bu da Türkiye’nin gerçek yüzünü gözler önüne sermektedir.

Türk devletinin dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük gerçekleştirdiği bu saldırı, büyük bir savaş suçudur. Türk devleti, tüm uluslararası anlaşma ve insanlık değerlerini ayaklar altına almaktadır. Türk devletinin gerçekleştirdiği bu sivil katliamlardan uluslararası kamuoyunu sorumlu görüyoruz. Tüm dünya güçlerine, bir kez daha sivil katliamlarına karşı harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Hevrîn Xelef ve Onur Direnişi şehitleri son yolculuğuna uğurlandı

AleviNet

Published

on

Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgal saldırılarına karşı sürdürülen Onur Direnişi’nde şehit düşenler Dêrik’teki Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve parti üyesi Ferhad Remedan ile Onur Direnişi’nde Serêkaniyê’de şehit düşen QSD savaşçıları Emîr Rakan (Kajîn Şiyar), Mislih Elî (Bîlal Til Mişhen) ve Muaz Semar (Harûn Doşka); Dêrik’te şehit düşen Salih Hemk kitlesel tören ile toprağa verildi.

Şehit cenazelerini Şehit Hogir Hastanesi’nden teslim alan kitle, araç konvoyu ile şehitliğe doğru yola çıktı. Saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine, aralarında siyasi parti temsilcileri, aşiret kanat önderleri ve din insanlarının da bulunduğu binlerce kişi katıldı.

YPG ve YPJ savaşçıları tarafından gerçekleştirilen askeri törenin ardından YPJ Komutanı Kurdistan Xêrkî, Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif ve Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah birer konuşma yaptı.

‘ERDOĞAN DAİŞ’İ CANLANDIRIYOR’

Törende konuşan Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, “Halkların kardeşliği ve barışçıl yaşamın sembolünü yaratan Kuzey ve Doğu Suriye halkları barbarca katlediliyor” dedi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı iç krizi gizleyebilmek için halkları katlettiğini söyleyen TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yusif ise şunları belirtti: “Türkiye’nin bölgelerimize dönük saldırıları, terör için yeni bir yaşam kaynağı oluyor. DAİŞ terörünün yok edilmesi Erdoğan’ın işine gelmedi. Bu yüzden DAİŞ’i yeniden canlandırmak istiyor.”

‘NATO SAVAŞ SUÇLARININ ORTAĞIDIR’

Dünya devletlerinin saldırıları kınama açıklamalarının katliamların önüne geçmediğine dikkat çeken Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah ise, “Her devlet, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük saldırıların karşısında durmalı ve savaş suçlularının yargılanması için sorumluluğunu yerine getirmelidir. NATO, Türk devletinin işlediği savaş suçlarının ortağıdır. NATO, bir an önce savaş suçlarının durdurulması için harekete geçmelidir” diye konuştu.

‘HEVRÎN HALKLARIN YAŞAMI İÇİN SOLUKSUZ BİR MÜCADELE SÜRDÜRDÜ’

Şehit Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mihemed de kısa bir konuşma yaparak, kızının halkların ortak yaşamı için soluksuz bir mücadele sürdürdüğünü belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi.

Şehit cenazeleri direniş sloganları eşliğinde son yolculuğa uğurlandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI