HDP’den Antalya Cezaevi tepkisi

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutukluların emniyete götürülerek işkence edilmesine tepki gösteren HDP Hakkari Milletvekilli Nihat Akdoğan, “Cezaevlerindeki uygulamalar, ülkenin içinde bulunduğu korkunç tabloyu göstermektedir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutukluların emniyette götürülerek işkence edilmesine tepki gösterdi. Nobel Kahvaltı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan HDP Antalya İl Eşbaşkanı İhsan Nergiz, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde son süreçte siyasi tutuklulara yönelik yapılan yoğun baskı ve hak ihlallerine dikkat çekti. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nin tutukluları cezaevinden alarak, emniyette sorguladığını dile getiren Nergiz, bu hukuksuzluğa karşı ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

‘KENDİ KARARLARINA SAYGILARI YOK’

Nergiz’in ardından konuşan HDP Hakkari Milletvekilli Nihat Akdoğan, 15 Temmuz sürecinden sonra cezaevlerinde hak ihlallerinin arttığını ve cezaevlerinin ülkenin yüzü olduğunu belirtti. Akdoğan, cezaevlerindeki uygulamaların bir ülkenin ne kadar demokratik ve özgürlüğüne bağlı olduğunu gösterdiğini belirtti. Tutukluların TEM Şubesi’nde işkenceli sorguya tabi tutulmasını hatırlatan Akdoğan, bu tür uygulamaların devlet koruması altında olan bir insanına uygulanmasının kabul edilemez olduğunu ve bu tür uygulamanın devletin kendi kararına bile saygı duymadığının açık bir göstergesi olduğunu söyledi. Akdoğan, “Cezaevlerindeki uygulamalar ülkenin içinde bulunduğu korkunç tabloyu göstermektedir” dedi.

‘TAHLİYE KARARLARI DİSİPLİN CEZALARI VERİLEREK ENGELLENİYOR’

Akdoğan, “Siyaseten, hukuken bu ülkeyi üçünü lige düşürdünüz. Bugün, bu ülke siyasi denetime alınmış. Yani siz hukuken, siyaseten dünyanın gelişmişliğin çok altındasınız” dedi. Türkiye halklarının bu baskıları hak etmediğini belirten Akdoğan, polisi ve yargıyı bu halk üzerinden sopa olarak kullanmaktan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Birçok cezaevinde tahliyelerin olmasına rağmen cezaevi idaresi tarafından keyfi olarak verdikleri disiplin cezaları nedeni ile tutukluların tahliye edilmediğine dikkat çeken Akdoğan, hukukun bir an önce devreye girerek bu insanların tahliyelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Akdoğan, işkence konuları hakkında da, aile ve avukatların bir an önce bu tutuklularla görüştürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.