Connect with us

Güncel

‘İktidarlarını mezarsız bırakma üzerine kuruyorlar’

Kayıplar Haftası kapsamında düzenlenen panelde konuşan Prof. Dr. Ümit Biçer, bu topraklarda halkların yas tutmasının engellendiğini belirterek, “Bütün iktidarlar, en büyük iktidarlarını mezarsız bırakma üzerine kurar” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltına Kayıplara Karşı Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında “Kayıp Adalet ve Hakikat Arayışı -Tıbbi Belgeleme ve Cezasızlık” konulu panel düzenledi. Moderatörlüğünü İHD Şube Başkanı Raci Bilici’nin yaptığı panele Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer ve Avukat Reyhan Yalçındağ konuşmacı olarak katıldı.

BİLİCİ: KAYIP YAKINLARI HİÇBİR ZAMAN YILMADI

Açılış konuşmasını yapan Raci Bilici, 17-31 Mayıs’ta mücadele haftasında kayıp yakınlarıyla birlikte yıllardır mücadele verdiklerini söyledi. Kayıpların bulunması için İHD’nin kampanya başlattığını ve bu mücadeleyi sürdürdüğünü dile getiren Bilici, Galatasaray Lisesi önünde Cumartesi Anneleri, Diyarbakır’da da kayıp yakınlarının mücadelelerinin sürdüğünü ifade etti.

Kayıplar mücadelesine değinen Bilici, “Biz geçmişle yüzleşme olmadan, failler adalet karşısına çıkarılmadan toplumsal bir barışın sağlanamayacağını biliyoruz. Bu ülkede ülkeyi yönetenler bu gerçeklerle yüzleşmeleri gerekir. İşlenen suçlar açığa çıkarılmadan bu ülkeye barış gelmeyeceğini biliyoruz. Taraflar barışsa da geçmişle yüzleşmezse yine gerçek barış olamayacak” diye konuştu.

Çözüm süreci döneminde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Hakikat Komisyonu kurulmasını istediğini hatırlatan Bilici, kendilerinin de bu temelde isteklerinin olduğunu ve bunun gerçekleşmesi için mücadele verdiklerini söyledi.

‘EN BÜYÜK İKTİDARLAR MEZARSIZLIK ÜZERİNDEN KURULUR’

İktidarın insanları mezarsız bırakarak yaslarını tutmalarını engellediğini belirten Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer, “İktidarlar mezarsız bırakmak, mezar inşasına engel olmak, o insanı evsiz bırakmakta. Onu yaşamamış olarak görmek ve bütün değerlerini yok saymaktır. Sadece bedenini değil, duygu ve düşüncesini yok etmek, dünyadan silmek, onu boşlukta bırakmak ister. Bütün iktidarlar en büyük iktidarlarını mezarsız bırakma üzerine kurar. Dünyaya geldiğimizde çığlıkla geliriz. Çığlık bebeklerde canlılığı gösteren bir durumdur. Bugün yaşadıklarımız karşısında çığlık atmamızı engelleniyorsa yaşamamız ve soluksuz bırakılmamız isteniyor. Bu topraklarda yas tutulmasının engellenmesi, ağıt yakmanın engellemesi durumu var. Ermenilerin, Alevilerin, Kürtlerin bu topraklarda yas konusunda nasıl travmalar yaşadığını çok iyi biliyoruz. Hayata tutunmanın yolu yeni mücadele araçlarını bulmaktır. İktidara karşı direnmek istiyorsak, seslerimizin sesi olmaya, ortak mücadele etmeye devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

‘BU DÜNYADA YERİNİZ YOK DİYENLERE KARŞI MÜCADELEDE ORTAKLAŞMALIYIZ’

İlk kayıplardan söz ederken, aslında zorla kaybettirilmekten bahsedildiğini dile getiren Biçer, zorla kaybettirmenin bütün pratiklerinin 2. Dünya Savaşı sonrasında oluştuğunu, sonrasında Latin Amerika ülkeleri ve Türkiye’de benzer durumların yaşandığını anlattı. Biçer, “İnsanlar genellikle evlerinden alınıp kaybettiriliyor. En güvendiğiniz yer evinizdir. ‘Siz evinizde korunamazsınız, ev sizin için koruyucu değildir’ mesajı verilmek isteniyor. Sabaha karşı olması da böylesi bir durumdur. ‘Sizin sabahınız yok. Yarınınız yok’ denilmek isteniyor. Bunlar yapıldıktan sonra da hiçbir bilgi paylaşılmıyor. ‘Aynısı sizin de başınıza gelir’ diye diye kayıp yakını tehdit edilir. Bu emri veren ve emri yerine getirenlerin peşine düşmemiz lazım. Yoksa kendimize bir gerçek oluşturmayacağız. ‘Bu dünyada yeriniz yok’ diyenlere karşı daha büyük bir mücadelede ortaklaşmalıyız” dedi.

‘UNUTMA, UNUTURMA’

“Biz sözümüzü söylemezsek, aramaktan vazgeçersek kaybetme yolunun önünü açarız” diyen Biçer, kaybedilenleri görünür kılmanın bizim görevimiz olduğunu belirterek, “Kayıplarla ilgili unutma ve unutturma, kayıplarını arayan annelerin nasıl bir tutum içinde olduklarını ortaya koyan en etkili kelimelerdir. Hukuksuzlukların yaşanmaması için bir daha asla demek gerekiyor. Kayıplarla ilgili sadece çocuklarımızı aramıyoruz. Hakikati, barışı arıyoruz” diye ifade etti.

‘VAHŞİ BİR DEVLET GELENEĞİYLE KARŞI KARŞIYIZ’

Avukat Reyhan Yalçındağ ise, Kemal Gün’ün oğlunun kemiklerine ulaşmak için başlattığı açlık grevini hatırlatarak, “Dersim’in ortasında 87 gündür oğlunun kemiklerine ulaşmak için onursal mücadele veriliyor. Bu iktidarın ayıbı ve tarih sayfalarına geçen utançtır. Bizim işimiz her zamankinden daha zordur. Bundan iki sene önce Kürt sorununun çözümü sonrasında ise yaşadıklarımız ortada. Hala zorla kaybettirme coğrafyasında yaşıyoruz.”

‘KÜRTLER SÖZKONUSU OLDUĞUNDA…’

90’lı yıllarda yüzlerce kayıp dosyasının AİHM’e taşındığını ve bu dosyalarının çoğunda Türkiye’nin mahkum edildiğini anlatan Yalçındağ, buna rağmen devletin ihlaller noktasında bir gram geri adım atmadığı için benzer durumlarla bir kez daha karşılaştıklarını ifade etti. Yalçındağ, “Yaşam hakkı, ifade özgürlüğü, hayatta kalabilme, kadına yönelik şiddetin olduğu her tablonun gösterdiği yer aynıdır. AKP bugün barışa sırtını döndüğü için kan akıyor. Kayıplarla mücadele haftasını karşılarken, tablomuz budur. Sur, Nusaybin, Cizre, Şırnak’ta ailelere ve halka iletilmek istediği mesajlar vardı devletin. Bu topraklarda Esedullah Timi diye bir gerçekçiliği, JİTEM ve MİT ortaklığıyla karşı karşıya kaldık. Tüm bunları da Kürtler söz konusu olduğunda gördük. Aileler çocukların cenazelerini almak için günlerce açlık grevine girdiler. Hala Nusaybin’de onlarca cenaze yıkıntılar arasında. Yüksekova’dan çıkarılan 58 cenaze Erzurum’da kimsesizler cenazesinde toprağa verildi. Bitlis’te öldürülen 18 PKK’liye ait cenazelerin sadece biri verildi. Aileler cenazelerini teşhis etmesine rağmen cenazeler ailelere verilmeyerek toplu mezara gömüldü. İsrail, Rusya, Çin, Türkiye, ABD insanlığa karşı işlenen suçlara karşı sözleşmeyi imzalamıyor” dedi.

‘BUGÜN OLMASA DA CİZRE, SUR’UN HESABINI VERECEKLER’

İnsanlığa karşı işlenen suçlarda Türkiye’nin bugün uluslararası alanda cezalandırılmayabileceğini, ama bir gün Cizre, Nusaybin, Sur ve Şengal’in hesabını vereceklerini vurgulayan Yalçındağ, BM’nin yayınladığı raporda yaşananların bir soykırım olduğunu ortaya koyduğunu anımsattı. Yalçındağ, “40 yıldır bu coğrafyada yaşananlar hukuk sistemleri failleri korudu ve yargılanması engelleniyor. Newroz gününde Kemal Kurkut öldürüldü. Ama polis dışarıda. İçerde ise akademisyenler, milletvekilleri, gazeteciler var. Tüm bunlara rağmen geçmişten gelen bu direnişimizi büyüteceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından panel soru cevaplarla son buldu.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını öne sürmüştü.

AKP’NİN İTİRAZLARI

İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AKP’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, ‘oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı’ iddia edilmişti.

MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye başvurmuştu.

KHK’li vekillerden sert tepki: Çok karanlık zihniyet YSK’nin İstanbul mesaisinde ikinci gün! Ara karar bekleniyor AKP’nin KHK başvurusu: ‘Hukuki dayanaktan yoksun’

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal başkanı Kemal Türkler’i Topkapı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı.

Ziyarete, İstanbul HDP İl Eşbaşkanları Esengül Demir, Cengiz Çiçek’in yanı sıra çok sayıda il ve ilçe örgütü üyeleri katıldı.

Anmada, partililer “Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde katledilenleri unutmayacağız” pankartı ve HDP flamalarını taşıdı.

Yapılan konuşmalarda, özellikle sınıf mücadelesinin özgürlük mücadelesiyle bağı kurulmadan başarı elde edilemeyeceği vurgusu yapıldı.

İstanbul 1 Mayıs kutlamasında, beyaz tülbentti annelerin ve açlık grevindeki siyasi tutsakların sesinin 1 Mayıs alanına taşınacağı bildirildi. Anma, ‘Biji Yek Gulan” sloganları ile sonlandırıldı.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Müslüm Metin, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanı Musa Kulu, Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Sekreteri Zeynel Odabaş ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Doğan, Pir Sultan Abdal Cem ve Kültür Evi’ni ziyaret etti. 

KAPLAN: TECRİT HUKUKSUZLUĞU BİTMELİ

Heyet daha sonra İmralı tecridine karşı 167 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’i ziyaret etti. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları da heyete eşlik etti. 

Heyet, ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. 

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan,  Güven’in moralli olduğunu söyledi. Alevi Kültür Dernekleri’nin Adalet Bakanlığı ile görüşme talebinde bulunduklarını ifade eden Kaplan, “Cezaevinde olan mahkumların can güvenliği ve yaşam hakkı devletin garantisi altındadır. Siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm mahkumların ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi kısıtlanmamalıdır. Hukuk böyle söylüyor. Adaletin olmadığı gibi siyasi mahkumlara tecrit uygulanıyor. Bu hukuksuzluktur” dedi. 

KULU: HUKUK ASKIDA

DAD Eşbaşkanı Musa Kulu da, ülkede hukukun askıya alındığını belirterek, “Yasaların uygulanmaması kabul edilebilir değil. Esas olan insanın yaşam hakkını kullanmasıdır. Ülkenin anayasasında hak olarak bilinen avukat ve aile görüşünün yasaklanması, bunun bir tecride dönüştürülmesi, zulme dönüşmesi insanlık ve inancımız açısından kabul edilebilir değil. Ülkede tek kişinin ağzında olan bir yasa işleyişi var” diye konuştu. 

DEMİR: İNSANLAR ÖLÜME TERK EDİLMEMELİ

“Yaşam kutsaldır” diyen Alevi Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Biz herhangi bir siyasi partiden ziyade insanlıktan yanayız. Alevilerin ciddi bir konumu var. Bu konumu iyi kullanıp Türkiye’de birlikte neler yapılabilir üzerine çalışma yapacağız. Bu sürecin bir an önce bitirilmesinden yanayız. İnsanların ölmesinden yana değiliz. İnsanlar ölüme terk edilmeden gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

DOĞAN: TECRİT İNSANLIK SUÇU

HDP Milletvekili Zeynel Doğan, Leyla Güven’in kendilerine moral verdiğini dile getirerek, “Alevilik insanı kutsayan bir inançtır. Tecrit bir insanlık suçudur. Tecrit; sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan bir haksızlık değil, tüm toplum üzerindeki baskının devamıdır. Bugün vicdanlı olan insani değerlere sahip çıkanlar, bu çığlığa ses olmak zorunda. Yaşam kutsaldır. Bizim kabemiz insandır” şeklinde konuştu.

Açlık grevlerinin siyasi bir talepte bulunmadığının altını çizen Doğan, “Devletin kendi koyduğu kanunlar var. Bu insanların talebi devletin kendi yasalarına uymasıdır. Kişiye özgü yasa olmaz. Tüm çabalar, ceberut devletin kendi yasalarına uyması içindir. Daha demokratik ve insani bir talep olamaz” dedi.

Heyet daha sonra Amed Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel14 dakika ago

YSK kararını verdi: KHK’liler oy kullanabilir

AKP’nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanmaması yönündeki itirazı YSK tarafından reddedildi. AKP, YSK’ye sunduğu ek dilekçede KHK’lilerin oy kullanamayacağını...

Haberler56 dakika ago

Almanya’dan silah ihracatında Türkiye 19’uncu sırada

Almanya’nın silah ve teçhizat ihracatında bu yılın ilk üç ayında düşüş kaydedildi. Yeşiller milletvekili Omid Nouripour’un soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın...

Röportaj58 dakika ago

Kati Piri: AB Erdoğan’ın otoriterliğine güç veriyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda milletvekili ve Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP iktidarının Türkiye’yi felakete sürüklediğini belirterek, “Türkiye basın konusunda hiçbir...

Güncel58 dakika ago

HDP, Kemal Türkler’i mezarı başında andı

1 Mayıs Dünya Emekçi gününe sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucularından ve onursal...

Dünya58 dakika ago

140 Bradost köyü Türk devletine karşı BM’ye başvurdu

Bradost’taki 140 köy adına 2 bin kişinin imzasını taşıyan bir mektup hem Irak hem de uluslararası kurumlara gönderildi. Köylüler, Birleşmiş...

Güncel59 dakika ago

Alevi örgütlerinden Leyla Güven’e ziyaret

Amed’e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel...

Güncel60 dakika ago

Kılıçdaroğlu saldırganlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde 21 Nisan Pazar günü şehit piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı’nın cenaze...

Dünya1 saat ago

310 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen örgüt belli oldu

Sri Lanka Devlet Araştırma Dairesi, 3 kilise ve 3 oteldeki patlamanın ‘canlı bomba saldırısı’ olduğunu duyurdu. OTOBÜS TERMİNALİNDE 87 ADET...

Dünya4 saat ago

Sri Lanka’da ulusal yas: Ölü sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Pazar günü aralarında kilise ve otellerin de bulunduğu sekiz ayrı noktada düzenlenen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 310’a yükseldi....

Dünya4 saat ago

Der Spiegel: Efrîn’de etnik ve kültürel temizlik yapılıyor

Bir yıldan fazladır Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgali altında bulunan Rojava Kürdistan’ın Efrîn kentinde yaşananlar artık yaygın Alman...

Güncel4 saat ago

Paskalya yürüyüşünde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi

İsviçre’nin Bern kentinde Ercholz alanında 1000’i aşkın kişi bir araya gelirken Mizgin Kadın Meclisi aktivistleri de yürüyüşe kendi renkleriyle katıldı....

Dünya4 saat ago

İran’daki sel felaketinin bilançosu

İran ve Rojhilatê Kurdistan’da 19 Mart’tan itibaren başlayan ve aralıksız bir şekilde ay boyunca devam eden yağışlar 25 eyalette sel...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort