SON DAKİKA

Beştaş’ın yurtdışı yasağı kaldırıldı

Bu haber 24 Mayıs 2017 - 17:26 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Hakkında açılan davada 23 yıla kadar hapis cezası istenen HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın yurtdışı yasağını kaldırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana milletvekili Meral Danış Beştaş’ın hakkında açılan davaya Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. HDP MYK’nin DAİŞ saldırısı altındaki Kobanê için 2014 yılında yaptığı çağrı ve Sur’da “sokağa çıkma yasağı” için düzenlenen yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle 30 Ocak’ta tutuklanan ve 21 Nisan’da görülen ilk duruşmada tahliye edilen Beştaş, “Örgüte üye olmak”, “Suç işlemeye alenen tahrik etmek”, “Toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak” ile suçlanıyor. 8 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istenilen Beştaş duruşmaya katılmazken, avukatları hazır bulundu. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada ilk olarak Beştaş’ın avukatı Mehdi Özdemir savunma yaptı.

AVUKATLAR, DEMİRTAŞ’IN TANIK OLARAK DİNLENMESİNİ İSTEDİ

Müvekkili Beştaş hakkında açılan davada, kovuşturmanın genişletilmesi için 4 taleplerinin olduğunu ifade eden Özdemir, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın HDP MYK’sinin Kobane için yaptığı çağrı ile basına verdiği demeçleri hatırlatarak, Demirtaş’ın HDP MYK’sinin yaptığı çağrı ile ilgili tanık olarak dinlenmesini talep etti. HDP’nin karar defterinde MYK’sinin Kobanê için almış olduğu bir karar olmadığını ifade eden Özdemir, bunun siyasi partiler ile ilgili soruşturma yürüten Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sorulmasını talep etti. Beştaş’ın Sur için katıldığı yürüyüş ve basın açıklamasına ilişkin görüntü kayıtlarının olup olmadığının araştırılması, tanık beyanlarının alınmasını talep etti. Ardından söz alan Avukat Mesut Beştaş ise, siyasetçi olan müvekkili hakkında verilen adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti.

AVUKATLARIN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel hakkında açılan davada verdiği ifadenin bir örneğinin istenmesine karar verdi. Avukatların, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tanık olarak dinlenmesi, HDP MYK’sin de alınan kararın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sorulması yönündeki talepleri yargılamaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddeden mahkeme heyeti, Beştaş’ın savunmasının alınmış olması nedeniyle hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılmasına karar verdi. Duruşma, Kasım ayına ertelendi.