SON DAKİKA

Rakka’ya az kaldı

Bu haber 24 Mayıs 2017 - 10:50 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Rakka kent merkezine kuzeyden 4, doğudan 6, batıdan ise 19 kilometre yaklaşan QSD savaşçıları, çemberi adım adım daraltıyor. Kent kuzeyden yaklaşan savaşçıların menziline girdi. Kimi DAİŞ emirlerinin kaçmaya başladığı belirtiliyor.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), DAİŞ’in başkent dediği Rakka’ya doğru başlattığı Fırat’ın Gazabı Operasyonu 4’üncü aşamasında devam ediyor. Stratejik Tabka ilçesi ve Fırat Barajı’nın özgürleştirilmesi ardından Tışrin ve Hezima köylerinden iki kol olarak devam eden operasyon, 14’üncü gününde. Savaşçılar, yaklaşık 20 kilometrelik yoldaki 15 köy, onlarca mezra ile stratejik noktayı DAİŞ’ten aldı. Böylelikle QSD Güçleri Rakka’ya kuzeyden 4, doğudan 6, batıdan ise 19 kilometre yaklaştı.

ÖZGÜRLÜK BARAJI KUŞATILDI

Doğudan ve batıdan kente ilerleyiş devam ederken, batıda yol alan savaşçılar, eski ismi Baas yeni ismi ise Özgürlük (Bendava Azadiyê) olan barajı hedefine koydu. Suriye’de bulunan en büyük üçüncü baraj olarak bilinen Özgürlük Barajı’nın, ilk fotoğrafları objektifimize yansıdı. Özgürlük Barajı ile Tabqa Barajı arasında 16 kilometre mesafe bulunuyor. Baraj yolu üzerinde bulunan ve stratejik bir öneme sahip Sılhebiye ve Xatuniye köyleri savaşçılar tarafından kurtarıldı. Baraja 2 kilometreye kadar yaklaşan savaşçılar, son köy olan Yamama köyünü de kurtardı.

SİVİLLER GÜVENLİ ALANLARA AKIN EDİYOR

Kurtarılan yerlerde arama tarama faaliyetleri devam ederken, savaşçılar DAİŞ’in döşediği mayınları da bir bir imha ediyor. Patlayıcı atıkları ve mayınlardan temizlenen köy ve mezralara geri dönüşler başlarken, QSD’nin oluşturduğu güvenli alanlara da Rakka’dan binlerce sivilin göçü devam ediyor. Traktörlere, yük arabalarına yükledikleri eşyaları ve hayvanları ile birlikte güvenli alanlara doğru yol alan Rakkalılar, savaşçıların bulunduğu geçiş güzergâhından geliyor. Günlerce dışarıda kaldıklarını, aç ve susuz kaldıklarını ifade eden Rakkalılar, güvenli bölgelere ulaştıktan sonra derin bir nefes çekiyor. Kimileri sevinç gözyaşlarına boğulurken, kimileri de zafer işaretleri yaparak sevincini paylaşıyor.

RAKKA İÇİN GÜVENLİK GÜÇLERİ OLUŞTURULDU

QSD savaşçılarının kontrolü sağladığı yerlerde gençler saflardaki yerini alırken, iç güvenlik ve köylerin korunması da bu gençler tarafından sağlanıyor. DAİŞ’in esaretinden kurtarılan yerlerde bu güne kadar binlerce Arap, QSD saflarına katılırken, kurtarılan her yerde Rakkalılar QSD’ye başvurarak DAİŞ’e karşı savaşmayı talep ediyor. Bu temelde yeni kurtarılan Batı Sılhebiye köyünde 35 kişi DAİŞ’e karşı silahlandı. Öte taraftan Rakka İç Güvenlik Korumaları adı altında örgütlenen Rakkalı gençler ise, ilk devrelerini tamamladı. 50 kişinin katıldığı ilk devre, büyük bir coşku ile eğitimini tamamladıktan sonra, Rakka İç Güvenlik Korumaları olarak görev başına geçti.

KADIN AİLESİ İLE TEHDİT EDİLİYOR

Kurtarılan yerler arasında DAİŞ’in saldırı merkezleri olarak kullandıkları köyler de bulunurken, DAİŞ savaşçıların ilerleyişlerini durdurabilmek için her türlü yöntemi kullanıyor. Şimdi de kadınların zorla kendini patlatmaya yönlendirildiği, ailelerinin ölüm ile tehdit edildiği belirtiliyor. DAİŞ’in bu şekilde onlarca kadını canlı bomba olarak hazırladığı aktarılıyor.

Rakka hamlesinin başından beri ön cephelerde yer alan Arap, Kürt ve Türkmen kadınlar DAİŞ’e geçit vermezken, gelen sivillerle de ilgileniyor.

DAİŞ’İN SAVAŞ GÜCÜ KIRILDI

Savaşçıların operasyonları karşısında varlık gösteremeyen DAİŞ, kademe kademe Rakka kent merkezine çekilerek, füze ve bomba yüklü araçlarla saldırı gerçekleştiriyor. Buna rağmen QSD karşısında büyük hezimet yaşayan DAİŞ elemanlarının büyük moral kaybı yaşadığı, bu nedenle de birçoğunun silah bıraktığı aktarılıyor. Birçok DAİŞ emirinin de şimdiden kenti terk ettiği belirtiliyor.

ENTERNASYONALİSTLER İNSANLIK GÖREVİNDE

En ön cephelerde göze çarpan bir diğer nokta ise Enternasyonalist savaşçılar. Rakka kent merkezine yaklaştıkça Rojava ve Kuzey Suriye topraklarına akın eden savaşçılar, soluğu Rakka cephelerinde alıyor. Fransa, İngiltere, ABD, Kanada, Almanya, İsveç, Hollanda, İspanya, Polonya başta olmak üzere birçok ülkeden gelen enternasyonalist savaşçılar, DAİŞ ile savaşmayı bir insanlık görevi olarak gördüklerini söylüyor.

ADIM ADIM RAKKA

Adım adım Rakka’ya ilerleyen QSD savaşçılarının kuzey, doğu ve batıdan kuşatmalarını tamamlayarak, kent merkezine ilerlemesi bekleniyor. Kuzeyden kente yaklaşan savaşçılar ile Rakka arasında 4 kilometre mesafe kaldı. Rakka, kuzeyden savaşçıların menziline girerken, kent merkezi artık gözle görülüyor. Kentin doğusunda ise Mensura kentinin alınması durumunda savaşçılar ile kent merkezi arasındaki mesafe iyice daralacak. Yaklaşık 3 bin nüfusa sahip olan Mensura ile Rakka arasında 15 kilometre mesafe bulunuyor.

Nazım Daştan – dihaber