Vekillere İnsan Hakları Anıtı yasak: Karanfil’de oturma eylemi başlatıldı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmasına dikkat çekmek isteyen CHP milletvekilleri, İnsan Hakları Anıtı’na yaklaştırılmayıcna Karanfil Sokak’ta oturma eylemi başlattı.

Açlık grevi eylemlerinin 76’ncı gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumuna ilişkin açıklama yapmak isteyen CHP’li vekiller, polis ekipleri tarafından engelleniyor. Meclis’ten çıkarak, Yüksel Caddesi’ne yürümeye başlayan CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Ali Şeker, Necati Yılmaz, Şenal Sırahan, Eren Erdem ve Orhan Sarıbal’ın da olduğu grup, İnsan Hakları Anıtı’na yaklaştırılmadı.

DANIŞMANLAR UZAKLAŞTIRILDI

Bunun üzerine CHP’li vekiller, Yüksel Caddesi’nin Karafil Sokak girişinde polis barikatı önünde oturma eylemine başladı.

Polis vekillerin danışmanları ile alanda çalışma yürüten temizlik işçilerini zor kullanarak uzaklaştırıldı. Bunun üzerine, CHP’li vekiller, “Sokağı yasaklayamazsınız, Türkiye bu hapishaneden kurtulacaktır” diyerek Karanfil Sokak’ta volta atmaya başladı. Vekiller daha sonra oturma eylemine başladı.

Polis, Yüksel Caddesi direnişçilerinden Veli Saçılık ve Acun Karadağ’a da müdahale etmek istedi. Polis müdahalesine maruz kalan Saçılık, CHP’li vekillerin girişimiyle kurtarıldı. Vekiller, Saçılık ve Karadağ’ı aralarına alarak gözaltına alınmalarını engelledi.

‘SARAY AĞIR BİR FAŞİZM UYGULAMAKTA’

Bu sırada konuşan CHP’li vekil Orhan Sarıbal, “Keyfi uygulamalar, havamızı suyumuzu yasaklayacak koşula gelmiştir. Saray ağır bir faşizm uygulamaktadır” dedi. Oturmaya eylemi devam ediyor.

Öte yandan CHP vekiller, Gülmen ve Özakça’nın tutuklanması durumunda süresiz oturma eylemine başlayacakları konusunda direnişçilere söz verdiklerini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.