SON DAKİKA

ALTINDAN KALKAMAZSINIZ

Bu haber 25 Mayıs 2017 - 10:28 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

İşlerine geri dönmek için 78 gündür açlık grevi yapan Gülmen ve Özakça’nın tutuklanması büyük öfke ve endişe yarattı. ‘Adalete zarar vermek’ gibi komik gerekçelerle tutuklanan eylemcilere zorla müdahale edilebileceğini belirten avukatlar, ölüm tehlikesine dikkat çekti

KHK ile ihraç edildikleri için açlık grevi eylemi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevi eylemlerinin 76’ıncı gününde tutuklanarak cezaevine gönderildi. Gülmen ve Özakça’nın tutuklanma kararlarında şu ifadelere yer verildi: “Terör örgütü DHKPC adına faaliyet yürüttükleri ve şüphelilere ait fotoğraf görüntüleri, internet üzerinde yaptıkları paylaşımların içeriği birlikte değerlendirildiğinde üzerine atılı suları işlediklerine dair kuvvetli silahlı terör örgütüne üye olma CMK’nın 100/3 maddesinde sayılan katalog suçlardan olması öte yanda üzerlerine atılı suçların niteliği, delillerin tam olarak toplanmamış olması, tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri ve eylemlerin ceza süreleri dikkate alındığında adli kontrol koruma taleplerinin yetersiz kalacağı anlaşılmakta, şüphelilerin üzerine atılı suçlar nedeniyle şüphelilerin tutuklanmasına karar verildi.”

Açlık grevi sürüyor

Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmasına tepki gösteren insan hakları örgütleri, sağlıkçılar ve avukatlar emekçilere zorla müdahale edileceği ihtimali olduğunu söyledi. Gülmen ve Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı, Seyri Sokak ‘a yaptığı açıklamada “Sağlıklarından çok endişeliyiz. Dikkatle takip edeceğiz, her gün itiraz edeceğiz. Arkadaşlarımızı öldürmelerine veya sakat bırakmalarına izin vermeyeceğiz. Açlık grevi devam ediyor, bu kararla bitireceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Gülmen ve Özakça ile cezaevinde görüşen avukatlar, ikisinin de iyi olduğunu, ancak hijyen sorunu olduğunu ifade ederken, Gülmen’in “kabul edemeyeceğim tek şey kitap sınırlaması” sözlerini aktardılar.

Müdahale tehlikesi var

Bu arada, Özakça ile Gülmen’e cezaevinde zorla beslenme yönünde müdahalede bulunabileceği iddialarını da akademisyen Kerem Altıparmak gündeme getirdi. Altıparmak, tutuklanma talebinin asıl gerekçesinin 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 82. maddesi olduğunu düşündüğünü belirterek, “Bu madde zorla beslemeye imkan veriyor. Dışarıdaki açlık grevine bu tür bir müdahalenin yasal dayanağı yoktu” diyerek ikisinin tutuklanmasının böyle bir müdahaleye zemin için yapıldığını ifade etti.

Emekçilere destek artıyor

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmasına tepkiler de arttı.

Adana’da KESK’in çağrısıyla bir araya gelen emekçiler, emekçilerin derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Barış Anıtı önünde bir araya gelen emekçiler Gülmen ve Özakça’nın işe geri dönme taleplerini sahiplendiklerini belirterek, yaşanan tüm olumsuzluklardan iktidarın sorumlu olduklarını söyledi.

Mersin’de ise Gülmen ve Özakça için 3 günlük nöbet eylemi başlatıldı. Eğitim Sen Didim Temsilciliği ise Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmalarını protesto etmek için ‘adalet nöbeti’ tuttu. KESK ise yaptığı yazılı açıklamada “Tutuklama polis devletinin bir talimatı sonucu olduğunu açıklar niteliktedir” dedi.

Vekillerden ‘Volta atmalı’ tepki

Bir grup CHP milletvekili de Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmasına ve İnsan Hakları Anıtı çevresindeki ablukaya tepki göstermek için dün oturma eylemine başladı. Polisin ablukasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Türkiye’nin yarı açık cezaevine dönüştürüldüğünü, cezaevi müdürünün ise AKP Genel Başkanı olan Erdoğan olduğunu ifade etti. Açıklamanın ardından milletvekilleri temsili “volta attı” Eyleme Veli Saçılık ve Acun Karadağ’da destek verdi.

AP’den Bozdağ’a mektup

Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) 62 vekil, Gülmen ve Özakça için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a mektup yazdı. Mektupta Gülmen ve Özakça’nın derhal serbest bırakılması istenerek, “Türk yetkililere olağanüstü hale mümkün olan en kısa sürede son vermeleri ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ihraç edilen veya tutuklanan kişilere derhal bağımsız ve etkili bir temyiz mekanizmasına erişim sağlamaları için acil çağrı yapıyoruz” denildi.

‘İki yaşlı şiirci’ greve başlıyor

Şairler 76 yaşındaki Abdullah Nefes ile 73 yaşındaki Selah Özakın, Gülmen ve Özakça için Pazartesi günü açlık grevine başlıyor. Gazete Karınca’dan Bekir Avcı’ya konuşan Özakın, açlık grevine başlamaya “Var mısınız benimle greve? Ölümüne” diyen arkadaşı Abdullah Nefes’in çağrısı üzerine karar verdiğini belirtti. “İki yaşlı şiirciyiz” diyen Özakın, Nefes’in çağrısını görünce “Hiç düşünmeden ‘Varım!’ dedim” dedi. Özakın, Pazartesi başlamalarının nedenini ise “Olur ya, aklı başında birileri çıkar da serbest bırakırlar belki” diye açıkladı.

Esnaflardan tepki

Ablukaya alınan Konur Sokak ve Yüksel Caddesi’nde ki esnaflar da ablukayı protesto etmek için dün masalarını sokağa koyarak oturma eylemi yaptı.

ANKARA