SON DAKİKA

AK Başkanı Tusk: Erdoğan’la insan hakları meselesini konuştum

Bu haber 28 Mayıs 2017 - 11:32 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, görüşmenin odağına insan hakları meselesini taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi için gittiği Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi. AB Konseyi binasında basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerindeki son durum ile ileriye dönük atılabilecek adımların ele alındığı belirtildi.

Erdoğan, Tusk ve Junker’le görüşmesinin ardından Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani ile bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da yer aldı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede, Türkiye ile AP arasındaki ilişkilerin mevcut durumu ve sonrası için yapılacakların ele alındığı ifade edildi.

Görüşme sonrası ortak açıklama yapılmazken, Tusk Twitter hesabından kısa bir mesaj paylaştı.

Türkiye’deki OHAL uygulamalarına ve idam cezası tartışmalarına itirazıyla tanınan Avrupa Konseyi Başkanı, Twitter’dan “İşbirliği ihtiyacını aldık. Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmelerimizin odağına insan hakları meselesini taşıdım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Tusk’un görüşme öncesinde el sıkışarak poz verirken, birbiriyle konuşmaması dikkat çekmişti.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ile ilişkileri 16 Nisan anayasa referandumu öncesinden son yılların en gergin dönemine sahne olurken, Erdoğan da Brüksel’e hareketinden önce yaptığı açıklamada, “Bizim AB’den kopmak gibi bir derdimiz yok ama AB’nin de üzerine düşeni yapması gerekiyor… Bu görüşmelerde kendilerine söyleyeceğiz, AB bizim olmazsa olmazımız değil, onun bilinmesi lazım… AB Türkiye kendisi çekilsin istiyor” demişti.