SON DAKİKA

HDP’de yeni MYK belirlendi; Kenanoğlu ve Küçükkeleş yerini korudu

Bu haber 29 Mayıs 2017 - 9:52 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

HDP’de yeni eş başkanın ardından merkez yürütme kurulu (MYK) da belirlendi.

HDP eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ suçlamasıyla 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Yüksedağ’ın 21 Şubat’ta milletvekilliği, 9 Mart’ta da parti üyeliği düşürülmüştü.

Bunun üzerine olağanüstü kongreye giden HDP, Yüksekdağ’ın yerine Kemalbay’ı yeni eş genel başkan olarak seçmişti.

Kongrenin ardından HDP’nin ilk parti meclisi (PM) dün toplandı.

PM’de ele alınan konular arasında diğer eş başkan Selahattin Demirtaş dahil tutuklu siyasetçilerin durumu ve hükümetin muhalefete yönelik tutumu vardı.

Ortadoğu’daki gelişmelerin da konuşulduğu toplantıda, HDP’nin ‘saldırılara karşı somut bir örgütlenme planlamasına gidilmesi de’ kararlaştırdı.

KENANOĞLU VE KÜÇÜKKELEŞ MYK’DA

Yeni MYK’da büyük değişikliklere gidilmedi, tutuklu parti sözcüsü Ayhan Bilgen ve eş genel başkan yardımcısı Aysel Tuğluk da listeye girdi.

HDP’nin MYK’sı şöyle: Ali Kenanoğlu, Arife Çınar, Asiye Kolçak, Aycan İrmez, Ayhan Bilgen, Aysel Tuğluk, Ayşe Acar Başaran, Beycan Taşkıran, Can Memiş, Çilem Küçükkeleş, Dirayet Taşdemir, Emine Beyza Üstün, Fatma Kurtulan, Gülsen Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Hakkı Saruhan Oluç, Hişyar Özsoy, Mehmet Hüsammetin Yürek, Murad Mıhçı, Musa Piroğlu, Nadir Yıldırım, Nimettulah Erdoğmuş, Osman Baydemir, Ömer Önen, Selahattin Aslan, Sevtap Akdağ Karahanlı, Sezai Temelli, Ümmü Atiye Eren, Yurdusev Özsökmenler.