SON DAKİKA

Van’ın peri bacaları turistsiz kaldı

Bu haber 29 Mayıs 2017 - 9:44 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.

Başkale’de bulunan ve yöre halkı tarafından “Vandokya” olarak adlandırılan peri bacalarına, yaşanan savaş nedeniyle turist uğramaz oldu.

Van’ın Başkale ilçesinden 33 kilometre uzaklıktaki Yavuzlar Mahallesi’nde volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçlar, Nevşehir’in Kapadokya bölgesine benzerliği ile dikkat çekiyor. Yağmur suları ve rüzgârın aşındırmasıyla ortaya çıkan peri bacaları, yöre halkı tarafından “Vanadokya” olarak adlandırılıyor. Yaklaşık 17 bin peri bacasının bulunduğu “Vandokya”nın 20 kilometrelik bir alanı kapladığı tahmin ediliyor. Peri bacalarının yanında mağara ve oyma evleriyle de dikkat çekiyor.

TURİST UĞRAMAZ OLDU

Peri bacaları, geçmiş yıllarda özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistin uğrak mekanlarından biriydi. Son iki yılda ise yaşanan savaş ortamından kaynaklı bölgeye pek turist uğramaz oldu.

İhtişamlı yapısıyla görenlere görsel şölen sunan peri bacaları, aynı zamanda yağan yağmur ve eriyen kar sularının yarattığı aşınma ile yıkılma tehlikesi karşı karşıya.

AŞINAN KAYALAR EVLERİN ÜZERİNE DÜŞMEYE BAŞLADI

Peri bacalarının tepelerinde bulunan kayalar, havaların ısınıp karların erimesi ve yağmur sularının aşındırmasıyla birlikte evlere doğru yuvarlanıyor. Evleri peri bacalarının yakınında bulunan köylüler, bu konuda yetkililerin önlem almasını bekliyor.

GÜVENLİ BİR YERDE EV YAPILMASINI İSTİYORLAR

Abdulkerim Yorgun isimli yurttaşa ait eve, 2014 yılında yaklaşık 100 kilo ağırlığında bir kaya isabet etmiş ve yıkılan oda da şans eseri kimsenin olmaması olası bir facianın önüne geçmişti. Yaşanan bu olaydan sonra evleri peri bacaları ile iç içe olan köylüler defalarca yetkililerin önlem alınmasını ya da kendilerine tehlikeli bölgeden uzak bir yerde konut yapılmasını talep ediyor.