SON DAKİKA

‘Çocuklarımızı okula göndermeye korkar olduk’

Bu haber 01 Haziran 2017 - 10:09 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

Êlih’te yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismar vakasının ardından Wan’da da 4 ayrı cinsel istismar vakasında 4 öğretmen tutuklandı. Wanlı kadınlar, özellikle bölgede çocuklara yönelik cinsel istismarların ‘bilinçli bir devlet politikası’ olduğunu söyledi

Êlih’te çocuklara yönelik cinsel istismar ve fuhuş skandalı gündemdeki yerini korurken, Wan’da da son ayda Erdîş ve Elbak (Başkale) ilçelerinde 4 ayrı istismar vakasında, öğrencilerin öğretmenleri tarafından istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Wanlı kadınlar yaşananlara, tepki gösterdi.

Bölgede bu politikalar bilinçli

Behice Abi isimli kadın, çocuklarını artık okula göndermekte tereddüt ettiklerini ve bu tarz olayların özellikle bölgelerinde yaşanmasının bilinçli bir politika olduğunu söyledi. Abi, “Batman olayında, devlet neden sesiz kalıyor. Bütün kadınlara duyarlılık çağrısında bulunuyorum. Bizler sesimizi çıkarmadığımız sürece daha fazla duyacağız bu olayları, bu davaların sonuna kadar takipçisi olalım” çağrısı yaptı.

Bu olayların üstü kapatılıyor

Yine çocuğunu okula göndermekten çekindiğini ve korku ile yaşamak istemediğini ifade eden Elif Acar, şu sözleri ifade etti: “Okullarda görev yapan, müdür ve öğretmenlere güvenmiyoruz. Yaşanan istismar olayları yüzünden çocuğumu okula göndermiyorum. Devlet bu politikayı yürüttüğü için bu olayların üstü kapatılıyor.”

Cezalar arttırılmalı

Cinsel istismar olaylarında, yargının cezasızlık politikasına dikkat çeken Naz Coşkun da cezaların arttırılması gerektiğini söyledi. Coşkun, “Kontrol mekanizmaların daha fazla çalışması gerekiyor. Cinsel istismara uğrayanların şikâyete bulunacağı durumda, ciddiye alınmayacağı korkuları olduğu için bu durumların düzelmesi gerekir” dedi.

Okullarda cinsel istismar olaylarının örtbas edilmeye çalışıldığını ifade eden Rabia Hezel de, çocuklarını tedirgin bir şekilde okula gönderdiklerini belirtti: “Çocuklarımızı dövsünler ya da istismar edilsinler diye teslim etmiyoruz. Çocuklarımızı okula göndermekten, korkar hale geldik.”

WAN/ŞÛJIN