SON DAKİKA

Almanya çocuk yaşta evlilikleri yasakladı

Bu haber 02 Haziran 2017 - 12:04 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.

Çocuk yaşta evlilikleri yasaklayan yasa tasarısı Almanya Federal Meclisi’nde kabul edildi. Buna göre eşlerden birinin 18 yaşından küçük olduğu evliliklere artık Almanya’da izin verilmeyecek. Daha önce yapılmış evliliklerde ise eşlerden birinin yaşı 16’dan küçükse bu evlilikler de geçersiz sayılacak.

Deutsche Welle’nin haberine göre 16 ve 17 yaşlarında yapılmış evliliklerin bozulması durumuna istisna uygulanabilecek. Aile mahkemelerinin reşit olmayan eşlerin ve gençlik dairelerinin görüşünü aldıktan sonra vereceği karar geçerli olacak.

Almanya Adalet Bakanlığı, söz konusu yasa tasarısını mülteci akını ile birlikte Almanya’ya özellikle çok sayıda küçük yaşta evlendirilmiş kızın gelmesi üzerine hazırlanmıştı.

Yeni yasa tasarısı ile Alman hukukunda evlenme yaşı istisnasız 18’e yükseltildi. Şimdiye kadar belirli koşullar altında 16 yaşında da evlilik yapılabiliyordu. Yeni yasa ile bu artık mümkün olmayacak.

ALMANYA’DA  ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLERİN SAYISI BİN 475

Bakanlığın verilerine göre Almanya’daki çocuk yaşta evlilerin sayısı bin 475’i buluyor. Bunların büyük çoğunluğunu genç kızlar oluşturuyor. 361’i ise , 14 yaşına henüz girmemiş olanlar. Sıralamaya göre, çocuk yaşta evlilik yaparak Almanya’ya gelenler arasında Suriyeliler başı çekiyor.  Suriyeliler arasında 664 çocuk evliliği tespit edildiği belirtildi.

YASANIN YETERSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNEN KURUMLAR DA VAR

Ancak yasa kapsamı dar tutulduğu gerekçesiyle insan hakları örgütleri tarafından eleştiriliyor. Save the Children adlı çocuklara yardım örgütü, yasadaki kuralların orantısız ve Çocuk Hakları Konvansiyonu’na aykırı olduğunu savundu.

Alman Katolik Kilisesi Piskoposlar Konseyi de küçük yaştaki evliliklerin tek tek ele alınıp karara bağlanmasının reşit olmayan çocuk ve gençlerin korunması açısından daha etkili olacağı görüşünde. Alman İnsan Hakları Enstitüsü de çocuk evliliklerine standart bir çözüme karşı olunduğunu duyurdu.

Pirha