SON DAKİKA

ATK ‘psikotik bozukluk’ tanısı konulan hasta tutukluya rapor vermiyor

Bu haber 02 Haziran 2017 - 10:43 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

Gördüğü psikolojik tedavinin ardından 2004 yılında tahliye edilen ve 2015 yılında cezasının onaylanması ile tekrar cezaevine konulan Velit Nas’a, askerlik için başvurduğu TSK’den “Kronik ve devamlı nitelik kazanmış psikotik bozukluk” tanısı konularak “Askerliğe elverişli değil” raporu verildi. Nas’ın tahliyesi için ATK’ye yapılan başvuruya yanıt verilmiyor.

Türkiye’nin adeta kanayan yarası olan hasta tutuklulara dönük hak ihlalleri devam ediyor. Siyasi iktidarın duyarsızlığına yargının da dahil edilmesi ile birlikte hasta tutuklara yönelik uygulamalar katmerleşiyor. Cezaevlerinde 303’ü ağır 925 hasta tutuklu ve hükümlü bulunurken, bu hastalardan biri de 43 yaşındaki Velit Nas.

‘PSİKOTİK BOZUKLUK’ TANISI

12 Mart 1999 tarihinde gözaltına alınan Nas, tutuklanarak Ümraniye Cezaevi’ne gönderildi. Bir süre burada tutulduktan sonra Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Nas, 2 yıl sonra psikolojisi bozularak hayaller görmeye başladı. Hayatın normal akışından koparak gerçeklik algısını yitiren Nas, 72 gün Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra 2004 yılında tahliye edildi.

Cezaevinden tahliye edildikten sonra ise Nas’ın hastalığı artarak devam etti. Askerlik nedeniyle başvurduğu TSK, Nas’a “Askerliğe elverişli değil” raporu verdi. Rapora gerekçe olarak da, “Kronik ve devamlı nitelik kazanmış psikotik bozukluk” ifadesine yer verildi. Bunun yanında Nas’a, Haydarpaşa Numune Hastanesi tarafından yüzde 80 “Özürlü” raporu verildi. Dönemin İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı tarafından ise Nas’a “Psikotik bozukluk, şizofreni” tanısı konularak rapor verildi.

TEKRAR TUTUKLANDI

Aradan geçen 13 yılın ardından 2012’de karar veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Nas’a, 11 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Yargıtay’a giden cezanın 2015’te onaylanması ile birlikte Nas, tekrar tutuklanarak Silivri 5 Nolu Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

‘HUKUK VİCDANI GEREKİYOR’

Nas’ın avukatı Eren Keskin, Nas hakkında başvurdukları Adli Tıp Kurumu’nun rapor düzenlemediğini belirtti. “Hukuk vicdanı gerekiyor” diyen Keskin, tekrar başvuru yapacaklarını ifade ederek, “Velit Nas’ın durumu belediye başkanının durumundan çok daha vahim. Bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor” dedi.

SÜREKLİ UYUTULUYOR

Nas’ın eşi Fatma Nas, cezaevinde ziyaret ettiği eşinin durumunun iyi olmadığını vurguladı. Eşinin kapalı alanlarda duramadığını kaydeden Nas, cezaevinde sürekli ilaçlarla uyutulduğunu aktardı. Nas, şunları aktardı: “Sokak ortasında insanları vuranları bırakıyorlar ama bu hasta ve bırakılmıyor. Suçsuz, hasta olan kişileri nasıl cezaevine koyuyorlar? 3 çocuğum var ve hep babalarını soruyorlar.”

‘İNSAN OLAN BABAMI ORADA TUTMAZ’

Nas’ın 12 yaşındaki oğlu Azad Nas, babasını cezaevinde ziyaret ettiğini dile getirerek, “Elleri hep titriyor. Sanki sarhoşmuş gibi bir durumu var. İnsan olan babamı orada tutmaz, nasıl yapıyorlar?” diye sordu.

Nas’ın ablası Asiye Nas ise, kardeşinin serbest bırakılmasını isteyerek, “Kardeşim sanki bu dünyada değil, başka dünyada. Yıllar önce yaşamını yitiren dedesi ile konuşuyor. Dışarıdayken de onu sürekli takip ediyorduk. Nasıl onu tutuyorlar cezaevinde? Babaların durumu çocuklarına da yansıyor” şeklinde konuştu.

Yasin Kobulan – dihaber