SON DAKİKA

“Özakça ve Gülmen’e cezavinde de baskı var”

Bu haber 02 Haziran 2017 - 23:28 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Cezaevinde Özakça ve Gülmen’i ziyaret eden CHP milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi ve Murat Emir’in verdikleri bilgiye göre her ikisinde de ciddi kilo kaybı olduğu ve  cezaevi yönetimince de haklarında çeşitli soruşturmalar açıldığı öğrenildi.

Milletvekillerinin verdiği bilgiye göre Semih Özakça, Nuriye Gülmen’e göre daha iyi gözükmesine karşın açlık grevine başladığında 84 kiloyken şimdi 22 kilo kaybı var. Semih Özakça da bacak bölgesindeki kasılmalarından şikayetçi, bu nedenle potasyum preparat kullanması gerekiyor.

“B1 VİTAMİNİ VERİLMİYOR”

Cezaevindeki temel sorunları, hekimle ilgili; Nuriye Gülmen de Semih Özakça da cezaevi hekiminin muayenesini kabul etmiyor, Ankara Tabip Odası’nın görevlendireceği bir hekimin durumlarının takibini yapması konusunda ısrarcılar. Diğer sorunları, beyni ve sinir sistemini koruması için B1 vitamini almaları ama cezaevi yönetimi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yanlarında getirdiği B1 vitaminini ellerinden almış, yerine Benexol yazılmış. Bu vitamin B1’in yanı sıra B6 ve B12 içeren kompleks bir preparat ancak Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, B1’in emilimini bozacağı için bunun değil kendi ilaçlarının verilmesini istiyor ve cezaevi yönetimine bu taleplerini iletmişler.

SEMİH ÖZAKÇA’YA 5 KİTAP SINIRI

Nuriye Gülmen ile Semih Özakça, tutuldukları yerler aynı kampüs içinde olmasına karşın kitap alma konusunda farklı uygulamalarla karşı karşıya. Nuriye Gülmen için Kadın Cezaevi’nde herhangi bir kitap sınırlaması söz konusu değilken Semih Özakça’nın kaldığı 1 Nolu F Tipi’nde 5 kitap sınırlaması var. Semih Özakça bu konudan özellikle yakınıyor. Cezaevi yönetimi, milletvekillerine bu konuda yardımcı olunacağı sözü verdi.

“İŞLERİMİZİ GERİ ALANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Nuriye Gülmen ile Semih Özakça, milletvekilleri aracılığıyla kamuoyuna “Bizi tutuklayıp tecrit ederek, halkan koparmak; haklı mücadelemizde halkın yanımızda olmasını engellemek istediler ama bu amaçladıklarını başaramayacaklar. Bugün biz eskisinden daha güçlüyüz; toplumdan uzak olsak bile toplumsal desteği yanımızda hissediyoruz; çünkü biz haklıyız, kazanacağız. İşlerimizi geri alana kadar mücadele edeceğiz” mesajını yolladı.

CEZAEVİ YÖNETİMİNCE “İŞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ” DEMEK SUÇ

Cezaevi yönetimleri hem Nuriye Gülmen hem de Semih Özakça hakkında soruşturma açmış. Nuriye Gülmen’in ‘İşimizi geri istiyoruz’, Semih Özakça’nın da geçişlerde her seferinde ayakkabısının çıkartılmasına tepki olarak ‘Zoraki aramaya son’ sözleri slogan sayılmış ve soruşturma başlatılmış. Soruşturmalar devam ediyor

 “İTİRAZ HAKLARI ENGELLENİYOR”    

Açlık grevlerinin 86. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatı Anıl Arman Akkuş’ta müvekkillerinin fiziksel ağrıları olduğunu belirtti

Tutukluluklarına itiraz ettikleri Sulh Ceza Hakimliğinin dava dosyasını savcıdan iki kez istemesine rağmen savcının dosyayı göndermediğini belirten Akkuş, itirazların incelenmesinin engellendiğini belirtti.

Pirha