SON DAKİKA

Dersim Kültür Festivali başladı: “Dersimliler kimlikleriyle buluşmalı”

Bu haber 03 Haziran 2017 - 12:05 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.

Aylardır hazırlıkları devam eden ve bu yıl Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDK) ve Avrupa Dersim Birlikleri Federasyonu’nun (ADEF) ortaklaşa düzenledikleri Dersim Kültür Festivali Cuma günü büyük bir coşku ile başladı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan festival, sunumunu FDG Genel Sekreteri Kemal Karabulut’un yaptığı „Oral History Projekt 80. Yılında Tertele tanıkları anlatıyor“ konulu belgesel ile start aldı.

Belgesel gösteriminin ardından, “Soykırım kıskacında Dersim“ başlığı ile bir panel yapıldı. Moderatörlüğünü Ali Güler’in yaptığı panele konuşmacı olarak, Kazım Cihan, Cemal Taş, Zilan Diyar ve Erdoğan Yalgın katıldı.

Panelde ilk konuşan Zilan Diyar dilin ve kültürün soykırımdan geçen toplumlar için önemine değindi. 38’in kendileri için bir milat olduğunu kaydeden Dilar, “ Yüzleştiğin zaman güce dönüşen, yüzleşmediğin zaman o kimliği dağıtan bir travma 38. Hepimizin bu travmadan payına düşen var. Soykırımla yüzleşmek devletlerin özründen mi ibarettir, yoksa buna uğrayan halkın kendi farkındalığını korumasımıdır. Sadece canlar yitirilmedi. Kendi kimliğimizle nasıl buluşacağız. Önemli olan budur“ dedi.

Diyar’ın ardından Kazım Cihan söz aldı. Cihan, Dersim’in tarihsel koşullarını anlamaya gayret ettiklerini ifade ederek, egemen ulus devlet konseptinin tekçiliği yarattığını söyledi. Buna medeniyet dendiğini, ilericik olarak görüldüğünü belirten Cihan, “Devleti olan medeni olarak görülüyor. Selçuklular, Osmanlılar devlettir medeni olarak görülüyor. Kürtler medeni görülmüyor, çünkü dağlara kaçmışlardı“ şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Dersimli sözlü tarihçi Cemal Taş sunumunu Zazaca yaptı. Dersim katliamı tanıklarıyla görüşen Taş, konuştuğu kişiler arasında 12 tanığın hikâyesini seçerek “Dağların Kayıp Anahtarı” adıyla kitaplaştırmıştı. Taş katliamın canlı tanıklarının anlatımlarından yola çıkarak Dersim’in hem coğrafi hem de kültürel konumuna değindi.

Panelde son olarak Erdoğan Yalgın söz aldı. Yalgın soykırım süreçlerini tarihten günümüze aktardı. Tek tanrılı dinlerin bulunduğu topraklarda devletleştiğini ve alt kültürlere zulum uyguladığını belirten Yalgın,“ Soykırımların, acıların dinmediği zamanlar tek tanrılı dinlerden itibaren başlamış ve günümüze kadar gelmiştir“ dedi.

Elif SONZAMANCI-Pirha

dersim1dersim1dersim2dersim2dersim3dersim3dersim4dersim420170602_19231620170602_192316dersimdersim