SON DAKİKA

Çınar’da istismar failleri gizleniyor

Bu haber 04 Haziran 2017 - 11:37 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Çınar’da 14 yaşındaki bir kız çocuğunun 7 erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından, failler ile ilgili işlem yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Yerel halk ise, faillerin polis ile işbirliği içinde olduğunu iddia ediyor

Amed’in Çınar ilçesinde iki ay önce 14 yaşındaki bir kız çocuğunun 7 erkeğin cinsel istismarına maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı. Okul çıkışı gerçekleşen istismar sonrası kız çocuğu Nujiyan Parkı’na bırakılmış ve parkta görevli bir bekçi tarafından baygın halde bulunmuştu. Çocuğun koruma altında olup olmadığı ve cinsel istismar zanlısı erkekler ile ilgili herhangi bir gözaltı ya da tutuklama yapılıp yapılmadığı da bilinmiyor. Yaşanan olayla ilgili verilen çelişkili ifadeler ise, ‘birileri mi korunuyor?’ sorusunu akla getiyor.

Yaşananlar ile ilgili soruları yanıtlayan bir sosyolog, olay günü çocuğun akıbeti için köyü aradıklarını, ancak aile yakınlarının önce olayı doğruladığını sonra da yalanlandığını söyledi.

‘Görseydim de görmedim derdim’

Çocuğu bulan bekçi ise, sorulara “Olayın olduğu gün çocuğun yaşadığı köyden birileri geldi, bana sordular. Ben de görmedim dedim. Görseydim de görmedim derdim” cevabını verdi. Aynı tarihte Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına olduğunu söyleyen bir kişi de “Hücredeydik polis geldi. Alay eder bir tavırla, ‘Bir kıza tecavüz edilmiş haberiniz var mı? Kimin yaptığını biliyor musunuz?’ dedi. Biz de gözaltında nereden bileceğimizi söyledik” dedi.

Êlih’i hatırlatıyor

Cinsel istismar faillerinin polise ajanlık yaptığı ve Êlih’te (Batman) ortaya çıkan, çocuklara yönelik cinsel istismar ve fuhuş sklandalında olduğu gibi uyuşturucu çeteleri ile bağlantılı olduğu da iddilar arasında. Ailenin de korkup sustuğu söyleniliyor.

Muhtar da işin içinde mi?

Başka bir iddia ise, Gazi Mahallesi muhtarının oğlunun da olayın içerisinde olduğu. İlçe halkı, muhtarın polise ajanlık yaptığını, kadın ve çocukları fuhuşa zorladığının bilindiğini, evin de ‘karakol’ gibi korunduğunu iddia ediyor. İddialar üzerin muhtarın evine giden Gazete Şûjin ekibi ise, Gazi Mahallesi karakolu bitişiğinde bulunan evin karakoldan bir farkının olmadığını görüyor.

Daha önce mahallede bir erkeğin tacizine maruz kaldığını söyleyen bir kadın ise, “Daha sonra bu kişiyi yolda gördüm. Yanımdaki arkadaşıma kim olduğunu sordum. O da bana ‘Muhtarın oğludur’ dedi” diyerek yaşadığı tacizi anlatıyor.

AMED/ŞÛJIN