SON DAKİKA

78’liler Vakfı Sözcüsü Can: Rejimin en büyük hedeflerinden biri Alevi toplumudur

Bu haber 05 Haziran 2017 - 12:28 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Ankara Valiliği’nin IŞİD saldırısı olabileceği iddiasıyla cemevlerine yönelik güvenlik önlemi kararını değerlendiren 78’liler Vakfı Sözcüsü Celalettin Can, rejimin en büyük hedeflerinden birinin Alevi hareketi ve cemevleri olduğunu söyledi. 

78’liler Vakfı Sözcüsü Celalettin Can Ankara Valiliği’nin cemevlerine güvenlik önlemi kararını PİRHA’ya değerlendirdi.

Can, Alevi toplumunun, cemevlerinin ve Kürtlerin rejimin en büyük hedeflerinden olduğunu belirterek bunların aynı zamanda ülkede organize olan IŞİD’in ve diğer grupların da hedefi haline geldiğini ifade etti.

“HÜKÜMETİN GERİLETMEYE ÇALIŞTIĞI İNANIŞ BİÇİMLERİ”

Celalettin Can, “Hükumetin çok değişik yöntemlerle alt etmeye çalıştığı, tali plana atmaya çalıştığı, haklarını ve hukukunu tanımadığı, geriletmeye çalıştığı yerlerdir, mekanlardır, inanış biçimleridir” dedi. Can, “Aleviler silkelenip ayağa kalkmak ve direniş hareketiyle birleşmek gerektiğini vurguladı.

NE OLMUŞTU?  

Ankara’da öldürülen iki IŞİD militanının üzerinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV) krokisinin çıkması üzerine Ankara Valiliği Alevi kurum başkanlarıyla toplantı yapmıştı. Ankara Valisi Ercan Topaca, 21 Mayıs’ta Ankara’da öldürülen IŞİD militanlarının Dikmen’de bulunan Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı’na saldırı planladıklarını açıklamıştı. Toplantıda cemevlerinde güvenlik önlemi alma kapsamında bir komisyon kuruldu. Ancak güvenlik meselesine Alevi kurumları sıcak bakmıyor.  

Pirha