SON DAKİKA

İlk darbeyi orman işletme vurdu: Asırlık zeytin ağacı söküldü

Bu haber 05 Haziran 2017 - 15:57 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.

Meclis’te kabul edilen Zeytinlikler yasasına dair tartışmalar sürerken, Soma’da Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait iş makineleri asırlık zeytin ağacını kökünden söktü. Köylüler bu duruma tepki gösterdi.

Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Meclise sunulan, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nın kabul edilmesinin ardından zeytinlik sahalarında zeytin ağaçlarına dönük katliamlar hız kazandı. Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Küçükgüney ve Büyükgüney Köyleri sınırında bulunan ormanlarda, “Gençleştirme çalışmaları” adı altında Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sırasında asırlık zeytin ağacı iş makineleri tarafından kökünden söküldü.

Yerleşim yerine yaklaşık 100 metre mesafede bulunan asırlık zeytin ağacının kökünden sökülmesine köylüler tepki gösterdi. Köylerin etrafında kurulan maden ocaklarına ait kül barajları ve ormanlık alanların varlığı nedeniyle mera alanları kalmayan köylüler, hayvancılık yapamaz hale geldiklerini söyledi. Önce meralarının ardından ormanların ellerinden alındığını belirten köylüler, şimdi de asırlık olarak değer verdikleri zeytin ağacının sökülmesini kabul edilemez olduğunu dile getirdi.