SON DAKİKA

Sosyal medya paylaşımından 7 yıl 9 ay hapis cezası

Bu haber 07 Haziran 2017 - 17:31 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlardan yargılanan Furat Ünver, koruculardan aldığı “keleşnikof” silahla çektiği fotoğraf ve giydiği yöresel kıyafetten dolayı 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası aldı.

Antalya’da geçen yıl Nisan ayında sosyal medyadaki hesabından elinde “keleşnikof ” silahla fotoğrafını paylaşan 22 yaşındaki Furat Ünver, “örgütü üyeliği” ve “örgüt propagandası” yapmak suçlamasıyla hakkında Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Duruşmada Furat Ünver ve avukatı hazır bulundu.

Mahkeme de savunma yapan Ünver, hiçbir örgüte üye olmadığını savunarak, üzerindeki giysinin de yöresel kıyafet olduğunu belirtti. Paylaştığı fotoğraftaki silahın da korucuya ait olduğunu ifade eden Ünver, “2012 ya da 2013 yılında Uludere’deki yaylalarda düzenlenen pikniğe katılmıştım. Pikniğe insanlar yöresel kıyafetleriyle katılmıştı. Ben de Van’dan yöresel bir kıyafet almıştım. Bu kıyafeti piknikte giymiştim. Piknikteyken Ahmet Yaman adlı korucudan silahını isteyip fotoğraf çektirmiştim. Kendisi silahı bana verirken mermileri de boşaltmıştı. Fotoğraf çekimi sırasında korucu da başımda beklemişti. Çekimden sonra kendisine silahı verdim. Bir anı olması için böyle bir fotoğraf çektirmiştim. Beraatımı istiyorum” dedi.

Ardından savunma yapan Ünver’in avukatı Alkım Duygulu, müvekkilinin giydiği yöresel giysilerden ve korucudan fotoğraf çektirmek için aldığı silahtan dolayı cezalandırılamayacağını söyledi. Duygulu, savunmasına AKP’li Kürt milletvekillerinin, Kürt sanatçısı Şivan Perver’in, Mesut Barzani’nin de benzer kıyafetler giydiğine ilişkin internetten bulunan 9 fotoğrafı sunarak, müvekkilinin beraatını istedi.

İddia makamı ise sosyal medya hesabındaki paylaşımlardan kaynaklı suç vasfı oluştuğunu belirterek, cezalandırılmasını istedi.

Karar veren mahkeme heyeti, Ünver’e “örgüte üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay, zincirleme “örgüt propagandası yapma” suçundan da 1 yıl 6 ay 22 gün olmak üzere toplam 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verdi.