SON DAKİKA

TEOG sınavında neler dönüyor?

Bu haber 07 Haziran 2017 - 10:31 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Geçtiğimiz yıllarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) merkezi sınavlarında soruların tümünü doğru yanıtlayanların sayısı hiçbir zaman 4 bini geçmezken, bu yıl 17 bine çıkması, çeşitli tartışmaları da gündeme getirdi. Bu kadar çok sayıda ‘birinci’ olmasının yerleştirme sürecini sancılı hale getireceği, iki sınavdaki toplam 240 sorudan bir tanesini bile yanlış yapanın istediği okula giremeyeceği belirtiliyor. Bütün diğer kriterlerin de katılmasıyla gerçek yüzdelik dilimlerin 15-16 Haziran günlerinde açıklanacağı belirtilirken, sınavda şaibeler olduğu iddia ediliyor.

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, ‘TEOG’dan yükselen pis kokular’ başlıklı dünkü yazısında, “Geçen seneye oranla 120 sorunun hepsini doğru cevaplama başarısı neredeyse yüzde bin 600 artmış” diyerek “Eğitim sistemimize ve eğitimcilerimize aradan 365 gün geçmeden sihirli bir değnek mi değdi? Herhalde bu başarı oranı, ‘bu yılki sınav soruları daha basitti’ gibi bir gerekçe ile açıklanamaz” ifadelerini kullandı.

Takan, geçen yıl ikinci dönem TEOG’da 987 öğrencinin tüm testlerdeki 120 soruyu doğru olarak cevaplandırdığını, bugüne kadar yapılan tüm TEOG sınavlarında ise 2 bin ile 4 bin arasında öğrencinin 120 soruya doğru cevap verdiğini aktararak, “Bunun bilimsel bir açıklaması olabilir mi?” diye sordu. Takan, yazısında, “Kulağıma gelen ‘sınav sorularının sızdırıldığına’ dair iddiaları ve dedikoduları sordum. Tatmin edici yanıtlar alamadım” diyerek usulsüzlük uyarısı yaptı.