Connect with us

.

Politika

HDP’lilerin fezlekelerinde yok yok!

AleviNet

Published

on

HDP’li 21 milletvekili hakkında “dokunulmazlıkların kaldırılması” talebiyle fezlekeler hazırlandı. Vekillerin attığı her adım fezleke konusu yapıldı. Söz konusu iddialar arasında, cezaevlerine mektup gönderme, Mehmet Tunç ve Cizre’deki cenaze törenlerine katılmak da sayılıyor.

Hafta başında Meclis’ 40’ı HDP, 4’ü CHP, 1’i de ihraç edilen eski MHP milletvekiline ait olmak üzere toplamda 45 yeni fezleke geldi. 21 HDP’li milletvekili hakkında düzenlenen fezlekelerde arasından HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 6, parti sözcüsü Osman Baydemir hakkında 3, Meclis Başkanvekili Pervin Buldan hakkında 1 fezleke bulunuyor. Geçtiğimiz yasama dönemde haklarında 600’u aşkın fezleke hazırlanan HDP’lilerle ilgili yeni hazırlanan fezlekelerde de attıkları her adım soruşturma konusu yapılmış.

CİZRE BODRUMLARI ‘DEVLETİ AŞAĞILAMA’ OLDU

HDP’li Çağlar Demirel hakkında Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir parkta gerçekleşen basın açıklamasında sarf ettiği sözler gerekçe gösterilerek bir fezleke düzenlendi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede Cizre’de yüzü aşkın kişinin bodrumlarda yaşamını yitirmesi sonrası yargının tutumunu eleştirdiği sözler Demirel hakkında “suç delili” olarak gösterildi.

Demirel’in söz konusu açıklamasında, “Cizre’de vahşet bodrumlarında ki canlarımızı katlederek kapatmaya çalıştıkları gibi katliamların üstünü kapatmaya çalışıyorlar. Oysa şunu bilsinler ki belki bugün yargı sistemini değiştirerek her şeyi kendilerine bağlıyor olabilirler ama dünyada ve Türkiye’de mutlaka bir gün onlar da yargılanacaktır” demişti. Savcılık bu sözler üzerine hazırladığı fezlekede “Şüpheli Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin terörle mücadelesini zulüm, şiddet ve kirli oyun gibi ifadelerle nitelendirerek aşağılama eyleminde bulunmuştur” diyerek, dokunulmazlığın kaldırılmasını istedi.

MEHMET TUNÇ’UN CENAZESİNE KATILMAYA DA FEZLEKE

Hakkında fezleke düzenlenen bir diğer HDP’li ise halen tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede Irmak’ın Cizre’deki bodrumlarda katledilen Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç’un cenazesine katılması “örgüt propagandası” olarak nitelendiriliyor.

VEKİLİN GÖZALTINA ALINMASI DA FEZLEKEYE KONU

Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında ise, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlandı. İki kez tutuklanıp bırakılan ve 29 Mayıs’ta yeniden tutuklanan Konca hakkında hazırlanan fezlekenin konusu ise gözaltı sürecinde sarf ettiği sözler oldu. 13 Aralık 2016 günü Ankara’da gözaltına alınarak Batman’a götürülen Konca’ın sağlık kontrolü sırasında polislere “bunun hesabını vereceksiniz” demesi fezlekeye gerekçe sayıldı. Savcılık, Konca’nın bu sözlerini “Basit tehdit” olarak değerlendirerek, dokunulmazlığın kaldırılmasını istedi.

REFERANDUM TOPLANTISI DÜZENLEMEK DE ‘SUÇ’

Tutuklu bulunan Muş Milletvekili Burcu Çelik hakkında ise, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede Çelik’in Diyarbakır’da referanduma dair düzenlenen “Referandum hayır çalışmaları” başlıklı toplantısına katılması gerekçe olarak gösterildi. DBP Diyarbakır il binasında 31 Ocak günü düzenlenen toplantıdan çekilen bir fotoğrafı delil olarak gösteren savcılık, Çelik’in burada “örgüt propagandası” yaptığını savundu.

CEZAEVİNE MEKTUP GÖNDERME

Burcu Çelik hakkında düzenlenen bir başka fezlekenin konusu ise cezaevinde bulunan hükümlülere göndermiş olduğu mektubunda kullanmış olduğu ifadeler oldu. Çelik’in Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan ve mektubu gönderdiği dönemde açlık grevinde olan Mehmet Nuri Tiryaki’ye gönderdiği mektuptaki ifadeler “örgüt propagandası” ve “örgüt mensuplarının hakaretlerini övme” olarak değerlendirilerek, Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlandı. Cezaevine gönderdiği mektubu fezlekeye konu olan Çelik, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olmasından kaynaklı birçok kez cezaevlerini ziyaret eden bir isimdi.

TUTUKLU DAVUTOĞLU ADINA ŞİKÂYETÇİ OLDU

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan bir fezlekedeki ayrıntılar ise dikkat çekici. Hükümet yetkililerinin “Fırat’ın batısı kırmızıçizgimizdir” diyerek, YPG-YPJ güçlerinin Fırat’ın batısına geçmesini Türkiye’ye tehdit olarak görmelerine dair sözlerini eleştiren Demirtaş’ın “PYD geçecek, mal mal bakacaksınız” sözleri “kamu görevlisine hakaret olarak” değerlendirildi. Ancak soruşturma, dosyada “mağdur” sıfatıyla ismi geçen Ahmet Davutoğlu’nun başvurusuyla açılmadı. Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan Mehmet Gökçe’nin savcılığa göndermiş olduğu ihbar mektubuyla söz konusu soruşturma açıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Rusya ve Şili’den HDP’ye destek

AleviNet

Published

on

Sovyetler Birliği Komünist Partisi, HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduklarını vurguladı.

Komünist Parti’nin açıklaması şöyle: “Türkiye İçişleri Bakanı, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlarını görevden uzaklaştırdı. Aynı zamanda ülke genelinde birden fazla şehirde polis operasyonları yapıldı ve aralarında bölge belediye çalışanlarının da olduğu 418 kişi gözaltına aldı. Sovyetler Birliği Komünist Partisi olarak görevden uzaklaştırılan belediye başkanları ve baskılara maruz kalan HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduğumuzu belirtiriz.”

La Convergencia partisi de “sokaklarda mücadele eden Türk ve Kürt halkını” selamladı.

Convergencia’nın açıklaması şöyle: “La Convergencia, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetinin, genel olarak Kürt halkına ve özellikle de HDP üyelerine karşı yürüttüğü son günlerdeki baskıyı mutlak olarak kabul edilemez buluyor. Demokratik yollarla seçilmiş Amed, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması, hükümetin partiyi yok etme stratejisinin bir parçasıdır.

Türkiye’de Erdoğan yönetiminin otoriterliğine karşı demokrasiyi savunan ve karşı karşıya kaldıkları yoğun baskıyla sokaklarda mücadele eden Kürt ve Türk halkının cesaretini selamlıyoruz. HDP’yle, Türk ve Kürt işçilerin özgürlük ve kendi kaderini tayin etme mücadelesiyle tam dayanışma içinde olduğumuzu beyan ederiz.”

Continue Reading

Politika

Amed’de HDP’liler yeniden oturma eylemi başlattı

AleviNet

Published

on

Amed’de protesto eylemleri dördüncü gününe girdi. HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Feleknas Uca ve Dilşat Canbaz’ın da aralarında olduğu HDP’li bir grup, polis kuşatması altındaki belediye karşısında oturma eylemi başlattı. Eylem, Lise Caddesi’nde yapılıyor.

HDP’lilerin ayrıca Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde kitlesel basın açıklaması yapması bekleniyor.

Çarşamba günkü protesto eylemlerine polis şiddetli saldırıda bulunmuş aralarında HDP’li vekiller ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi darp edilmiş, 10’u aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

HDP’li Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri 19 Ağustos’ta rejim güçleri tarafından baskına uğrayarak, gasp edilmişti. Belediye eşbaşkanlarının yerine kayyum atanmıştı. Paralel olarak onlarca kentte yürütülen polis teröründe 400’ü aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

Continue Reading

Politika

Mehmet Metiner’in ‘AK Parti ömrünü doldurdu’ sözlerine AKP’den yanıt

AleviNet

Published

on

Eski AKP milletvekillerinden Mehmet Metiner, AKP’nin artık ömrünü tamamladığını belirtirken, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerekiyor. Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlerin ardından FOX Ana Haber’e konuşan AKP TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, “Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Metiner’in değerlendirmelerini iyi niyetli sözler olarak niteleyen Bostancı, AKP ömrünü doldurdu sözlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Yalnız partilerin ömürlerine ilişkin kararı halk verir. AK Parti, 600 milletvekili olan parlamentoda 295 milletvekili çıkarmış bir siyasi partidir. Dolayısıyla halkımız AK Partinin ömrüne ilişkin kararını halkımız çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. AK Parti aynı şekilde kendi kusurlarını azaltmak, meziyetlerini çoğaltmak istikametinde Türkiye’nin bütün akıllarından faydalanma yolunda çabayla siyasal hayatına devam etmektedir. Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır.”
(Sözcü)

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI