SON DAKİKA

Adana’da bici bici ile serinliyorlar

Bu haber 09 Haziran 2017 - 10:59 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.

Adana’da yaz aylarının vazgeçilmezi bici bici sezonu açıldı. Adanalılar iftardan sonra serinlemek için bici bici tüketiyor.

Adana’da artan sıcaklarla birlikte bici bici sezonu da açıldı. Ramazan ayı nedeniyle bici bici tatlısına ilgi daha da fazla. Adanalılar, iftardan sonra Seyhan Nehri ve Seyhan Baraj Gölü kenarı başta olmak üzere birçok noktada satılan bici bici ile serinliyor.

18 yıldır bu işi yaptığını söyleyen Yılmaz Baş, bici bicinin nişastayla yapıldığını belirterek, “Önce nişastayı kaynatıp, ardından soğutuyorsun. Sonra küp şeklinde kesilerek kaselere konuluyor. Daha sonra bu kaselerdeki bici biciye, muz, meyve, pudra şekeri ve gıda boyası katılarak satışa sunuluyor. Fiyatı 5 TL. Sezon yeni açıldığı için talep çok oluyor” dedi.

RAMAZAN’DA TALEP DAHA FAZLA

Bici bicinin yazın serinlemek için vazgeçilmez tatlılardan olduğunu belirten Baş, Adana’da çok tüketilen bir tatlı olduğunu söyledi. Baş, “Bu sene Ramazan ayına denk gelmesi ile beraber insanlar iftardan sonra serinlemek amacıyla bici biciyi daha çok tercih ediyorlar” diye konuştu.

AİLECE BİCİ BİCİ SATIYORLAR

Bici bici satıcısı Fatma Örnek ise, 7 senedir bu işi yaptığını ve evini bu işle geçindirdiğini kaydetti. Eşi ve çocuklarıyla birlikte bu işi yaptığını ifade eden Örnek, “Adana’nın sıcaklığında serinlemenin en iyi yolu bici bicidir. Hem sıcakların başlaması hem de Ramazan ayı nedeniyle insanlar daha çok serinlemek için bici biciyi tercih ediyor” dedi.