SON DAKİKA

Gün ortasında öldürülen 4 HDP’linin cinayeti aydınlatılmadı

Bu haber 09 Haziran 2017 - 12:28 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesini bahane eden silahlı bir grubun saldırısı sonucu 4 HDP’linin öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen failler hala ortaya çıkartılmadı. Babası gözleri önünde 16 kurşunla öldürülen Abide Dağtan ve eşi öldürülen Güller Özelçi, cinayetin üzerinin örtülmek istendiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 7 Haziran 2015 seçimlerinde elde ettiği büyük başarıdan iki gün sonra Yeni İhya-Der Başkanı ve Hür Dava Partisi üyesi Aytaç Baran’ın Diyarbakır merkez Şehitlik Mahallesi’nde öldürülmesinden hemen sonra HDP’li Bayram Özelçi, Emin Ensen, Bayram Dağtan ve Fesih Çınar isimli yurttaşların silahlı bir grup tarafından katledilmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Gün ortasında Hizbullah’ın 90’lı yıllardaki infaz yöntemleriyle öldürülen HDP’li Ensen, Dağtan ve Özelçi başlarından, Çınar ise yolda yürürken ensesinden vuruldu. Aradan geçen iki yıla rağmen cinayetlerin failleri bulunmadı.

Olaylar sonrasında cinayetlerle ilgileri olduğu gerekçesiyle tutuklanan HDP’li ve Hizbullah üyesi 16 kişi hakkında açılan dava “güvenlik” gerekçesiyle Kayseri’ye taşındı. Bu davada hiç kimse işlenen bu cinayetlerden dolayı ceza almadı. Yargılananların büyük çoğunluğu beraat ederken, bazı sanıklar ise silah bulundurdukları gerekçesiyle ceza aldı. Öldürülen 4 HDP’linin cinayet dosyası, Hizbullah’ın 1990 yıllarda işlediği “faili meçhul” cinayetler gibi adliyelerin tozlu raflarındaki yerini aldı. Yakınlarını kaybeden ailelerin adalet arayışı ise devam ediyor. Olaylar sonrasında kontralar tarafından kızının gözü önünde katledilen Bayram Özelçi ve Bayram Dağtan’ın aileleri yaşananları anlattı.

‘KAPIYI ÇALAN ESMER VE SAKALLI BİR KİŞİ…’

Olaylar üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen 62 yaşındaki babası Bayram Dağtan’ın silahlı kontralarca gözleri önünde 16 kurşunla öldürülmesini unutamayan Abide Dağtan, o gün yaşananları şöyle anlattı: “Babam mahallede olayları yatıştırdıktan sonra eve geldi. Abdest aldı namazını kıldı. Namazını kıldıktan sonra kapı çalındı. Kapıyı birlikte açmaya gittik. Kapının ön tarafından ben vardım. Kapıyı çalan 30-35 yaşlarında esmer ve sakallı biriydi. Bana ‘Hacı Bayram evde mi?’ demesiyle babamın çıkması bir oldu. Babamı görür görmez üzerimize ateş etmeye başladı. Kapıyı kapatmaya çalıştım. Ayağının kapının önüne koyarak kapıyı kapatmamı engelledi. Ateş ettikten sonra kaçtı gitti. Allah beni korudu. Yaralanmadım. Sonra bağırmaya feryat etmeye başladım. Komşular geldi. Babamı bir battaniye koyarak hastaneye götürdüler. Biz de ardından bir arabaya atlayarak hastaneye gitmek istedik. Polisler, panzerle yolu kapatmaya çalıştılar. Babam hastaneye yetişene kadar vefat etmişti.”

O gün yaşadıkları bir türlü gözünün önünden gitmeyen Dağtan, “Halen olayın etkisindeyim. Başımı nereye çevirsem babamın vurulduğu an gözlerimin önünden gitmiyor” dedi.

‘SEÇİM SONUÇLARI PROVAKE EDİLMEYE ÇALIŞILDI’

Babasının çevresinde sevilip sayılan ve kimseye bir zararı olmayan yardımsever olarak anlatan Dağtan, “Babam küçükle küçük, büyükle büyük olan bir insandı. Hiç kimseye zararı bile yoktu. Babam, Aytaç Baran ile her ne kadar farklı düşünce de olsa da birbirlerini gördüklerinde selamlaşırlardı. Birbirlerine karşı herhangi bir düşmanlıkları ve kinleri yoktu. Aytaç Baran’ın öldürülmesiyle babamın hiç bir ilgisi yoktu. O da Kürt biz de Kürdüz. Yani devlet öyle bir şey yapıyor ki, Kürtleri birbirine düşürmek için bütün gücünü kullanıyor. Babam, 7 Haziran seçimlerinde çok çalıştı. Seçimlerden sonra çok umutluydu. İnandık, başardık, kazandık. ‘Artık barış olacak, barış olacak’ diyordu. Tek isteği barış ve huzur ortamının sağlanmasıydı. Zaten barış olmadan babamı katlettiler. HDP’nin seçim sonuçlarını hazmedemeyenler babamı hedef aldı. Olaylar ilk önce bizim evden babamdan başlatıldı. Seçim sonuçları babamın cinayeti üzerinden provoke edilmeye çalışıldı. Kürtleri yıldırmaya çalıştılar” diye konuştu.

‘ADALET BEKLİYORUM’

Babasını katleden kontraların birileri tarafından korunduğunun altını çizen Dağtan, şunları söyledi: “Babamın katilleri hala yakalanmadı. Ellerini kollarını sallaya sallaya dışarıda dolaşıyorlar. Birileri tarafından korundukları için dışarıdalar. Babamın katilleri, devletin ajanları, tetikçileri olduğu, bağlantıları bir olduğu için birileri tarafından korunuyor. Bu davanın peşini bırakmayacağız takipçisi olacağız. Adalet yerine buluncaya ve suçlular hak ettiği cezayı alıncaya kadar katillerin peşini bırakmayacağız. Faillerin bulunmasını ve yargılanmasını talep ediyorum. Bu kirli ve karanlık cinayetlerin üstü kapatılmasın hepsinin failleri bulunsun ve yakalansın. Adalet bekliyorum.”

DEDELERİ, AMCASI SON OLARAK BABASI…

Babasının öldürülmesi ailesinin maruz kaldığı tek olay olmadığını vurgulayan Dağtan, ailenin Şeyh Said isyanından bu yana sürekli zulüm altında olduğunu söyledi. Dağtan, Şeyh Said isyanının bastırılmasının ardından Diyarbakır’ın Lice ilçesi Daralan (Comêleş) köyünde oturan büyük dedesi Hüseyin ve dedesi Mahmut’un 1927 yılında köy meydanında kurşuna dizilerek öldürüldüğünü anlattı. 90’lı yıllarda koruculuğu kabul etmedikleri için köylerinin devlet tarafından 1991 yılında yakılarak boşaltıldığını belirten Dağtan, amcası Remzi Dağtan’ın köylerinin yakılması sırasında askerler tarafından taranarak öldürüldüğünü söyledi. JİTEM tarafından 1991 yılında katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın cenaze törenine katılanlara özel harekat timlerinin ateş açması sonucunda halası Nursel Dağtan’ın ağır yaralı olarak kurtulduğuna kaydeden Dağtan, ağır yaralanan halasının felçli olarak yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Kürt hareketinde yürüttüğü siyasi faaliyetleri nedeniyle babasının tutuklanarak 2 yıl cezaevinde kaldığını anlatan Dağtan, babasının Şehitlik semtinde Eşit Özgür Yurttaş Derneğinde yönetici ve Demokratik Toplum Kongresi’nde delege olduğunu söyledi. Dağtan, “Babam da diğer yakınlarım gibi aynı şekilde katledildi” diye belirtti.

‘ZULÜM VAR DURMAYACAĞIM’

Olaylar sırasında silahlı kontralarca katledilen 7 çocuk babası Bayram Özelçi’nin eşi Güler Özelçi ise eşinin daha önce siyasi parti çalışmaları nedeniyle tutuklanarak, 5 yıl cezaevinde kaldığını anlattı. Özelçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cezaevine girdiği dönemde çocuklarım küçüktü, çok sıkıntılar çektik. Cezaevinden çıktığı zaman da durmadı, çalışmaya devam etti. Ben ona çocukların hala küçük, ‘dur’ dediğimde bana ‘Zulüm var. Durmayacağım çalışmaya devam edeceğim’ diyordu. Halkına yaşatılanlar dayanmıyordu. Birlikte çalıştığı herkes, komşuları ve arkadaşları onu çok seviyordu.”

Eşinin Şehitlik semtinde çıkan olaylarda arkadaşı Bayram Dağtan’ın öldürüldüğünü duyması ardından olay yerine gittiği sırada silahlı kişilerce katledildiğini aktaran Özelçi, “Onu vuran kişiler silahlı ve hazırlıklıymış. Olay günü kızım aradı. Şehitlik’te 3 kişinin vurulduğunu söyledi. İlk başta eşimin aralarında olduğuna inanmadım. Başta bize, eşimin yaralı olduğunu söylediler. Hastaneye gidince şehit olduğunu öğrendik” dedi.

‘EŞİM BİLEREK HEDEF GÖZETİLEREK ÖLDÜRDÜLER’

HDP üyesi olan eşinin 7 Haziran milletvekili seçimlerinde çok çalıştığını vurgulayan Özelçi, şunları dile getirdi: “Seçim sonuçlardan dolayı çok mutluydu. ‘Seçimi kazandık’ diyordu. Bunu hazmedemeyenler, seçimden 2 gün sonra eşimi katlettiler. Sevinçlerini kursaklarında bıraktılar. Aytaç Baran’ın öldürülmesiyle hiçbir ilgisi yoktu. Eşimi bilerek ve hedef gözeterek öldürdüler. Bunun üstünü örtmeye çalışıyorlar, yaşadığımız sürece buna izin vermeyeceğiz. Adalet istiyoruz. Allah hakkımızı yanlarında bırakmasın. Bu davanın takipçisi olacağız.”

OĞLUNU DAİŞ, EŞİNİ HİZBULLAHÇILAR ÖLDÜRDÜ

Eşi Bayram Özelçi’nin öldürülmeden 5 ay önce YPG saflarında olan oğlu Ramazan Özelçi’nin (Ali Amed) 29 Aralık 2015’te Kobanê’de DAIŞ’e karşı verilen tarihi direnişte yaşamını yitirdiğini anlatan Özelçi, oğlunun DAİŞ, eşinin ise Hizbullahçılar tarafından öldürüldüğünü söyledi. Özelçi, şunları söyledi: “Oğlum da babası gibi durmuyordu. Son nefesine kadar halkı için çalıştı. Arkadaşları tarafından çok seviliyordu. Buralarda durmadı. Kobanê’ye gittikten 1 ay sonra, DAİŞ tarafından şehit edildi.”

NE OLMUŞTU?

9 Haziran 2015’te Yeni İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği (Yeni İhya-Der) Başkanı ve Hür Dava Partisi üyesi Aytaç Baran, merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi 59. Sokak’ta kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce öldürüldü. Baran’ın öldürülmesi ardından sokakta terör estiren Hizbullahçılar, Şehitlik Mahallesi 191 Sokak’ta Bayram Özelçi, Bayram Dağtan ve Mehmet Emin Ensen’i silahlı saldırıda öldürdü. Olayın ardından şehrin birçok yerinde ortaya çıkan eli silahlı kişiler, birçok iş yerini tahrip ederken, olaylar nedeniyle aralarında gazetecilerin de bulunduğu en az 5 kişi yaralandı. Olaylardan bir gün sonra 10 Haziran 2015 tarihinde Sur’da Fesih Çınar, kontralar tarafından silahla ensesinden vurularak öldürüldü.

Olaylardan sonra 16 kişi cinayetlerle ilgileri olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 16 kişi hakkında “Örgüt üyesi olma”, “Ateşli silahlar yasasına muhalefet” ve “Örgüt propagandası” suçlarından dava açtı. Dava “güvenlik” gerekçesiyle Kayseri’ye nakledildi. Haklarında dava açılan 16 kişiden 8’i PKK üyesi olmak diğer 8 kişi Hizbullah üyesi olmak iddiası ile yargılandı. Farklı örgütlere üye olmakla suçlanan kişilerin tek bir dosyada yargılandığı dava için “Kokteyl dava” olarak adlandırıldı.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, tutuklu sanıkların tamamı serbest bırakıldı. 12 Temmuz 2016’da görülen davanın karar duruşmasında, Tüm sanıklar “örgüt üyeliği” suçundan beraat ederken, sadece M.D’ye “örgüte üye olma” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 6 sanığa ise, “ruhsatsız silah bulundurmak”, “Ateşli silahlar yasasına muhalefet” suçunu işledikleri gerekçesiyle 10 aydan 5 yıla kadar değişen hapis cezalarını çarptırıldı. 8 sanık hakkında beraat kararı veren mahkeme, hakkında dava açılan ve yargılama sürecinde polis ile girdiği silahlı çatışmada yaşamını yitiren Sezgin Demirok hakkında açılan davanın düşürülmesine karar verildi. Olaylar sırasında ve sonrasında 4 kişinin öldürülmesi ile ilgili yürütülen soruşturmanın akıbeti konusunda ise bilgi edinilemedi.