SON DAKİKA

Damatlar hukuku devrede

Bu haber 10 Haziran 2017 - 10:27 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

 OHAL süreci ile birlikte binlerce insan sudan sebeplerle tutuklanıp yıllarca içerde tutulurken “FETÖ” gerekçesiyle alınan Kadir Topbaş ve Bülent Arınç’ın damatlarının kısa sürede ciddi suçlamalara rağmen serbest bırakılmaları “dönem damatlar hukuku dönemi” yorumlarına neden oldu.

Cemaat tarafından yapıldığı ileri sürülen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ve çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile son yılda neredeyse 60 bin insan tutuklandı. “Darbecilerle mücadele” gerekçesiyle ilan edilen OHAL sürecinde, darbeyle hiçbir ilgileri olmamalarına rağmen çok sayıda belediye eşbaşkanı, milletvekili, gazeteci, akademisyen ve sıradan vatandaş çeşitli gerekçelerle tutuklandı.

SIRADAN VATANDAŞLAR CEZALANDIRILIYOR

“FETÖ üyesi” oldukları gerekçesiyle cemaatin bankasına para yatırdıkları ya da cemaatin dershanelerine çocuklarını gönderdikleri için birçok insan ya tutuklandı ya da işlerinden atıldı. Ancak darbenin siyasi ayağına ilişkin şimdiye kadar herhangi bir adım atılmadı. Bu konuda muhalefetten gelen eleştiriler ise “yok hükmünde” sayıldı.

DARBENİN SİYASİ AYAĞI HALA YOK

Hatta darbenin siyasi ayağına ilişkin yürütülen kimi çalışmalarında kamuoyundan saklandığına ilişkin ciddi iddialar ortaya atıldı. En son Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek işaret edilerek, konuya ilişkin MİT binasında sorgulandığı ve yurtdışında bulunan paralarının Türkiye getirmesi karşılığında şimdilik hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı şeklinde ciddi iddialar ortaya atılmıştı.

DAMATLAR BİR BİR SERBEST BIRAKILIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı içeride ölüm sınırında yüzlerce insan olmasına rağmen sağlık sorunları nedeniyle, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter ise tutuklandıktan 4 gün sonra jet hızıyla tahliye edildi. Üstelik Yeter’in ifadesinde FETÖ suçlamaları gerekçesiyle Bülent Arınç’ı işaret etmesine rağmen tahliye edilmesi, “dönem damatlar hukuku dönemi” yorumlarına neden oldu.

ALTINTAŞ: ERDOĞAN VE GÜL GÖRÜŞMESİNİN SONUCUNDA TAHLİYE ÇIKTI

Akademisyen Mustafa Altıntaş, AKP’deki derin çelişkilere dikkat çekerek, birçok kesimin birbirine operasyon çektiğine dikkat çekti. Kısa süre önce eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun, “AKP’de itibar suikastları yapılıyor” şeklindeki değerlendirmelerine dikkat çeken Altıntaş, “Uzun süredir bir araya gelmeyen Abdullah Gül ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri’de bir araya geldi. Bu görüşmeden sonra Arınç’ın damadı tahliye edildi. Bu AKP içindeki küskünlere yönelik uzatılmış bir barış çubuğu gibi” şeklinde konuştu.

Altıntaş, Arınç’ın rahatsızlıklarını ve taleplerini Gül üzerinden Erdoğan’a ilettiğini söyledi. AKP’nin içindeki çelişki ve çatışmaların da bu tür görüşme ve baskı yöntemleri ile aşılmaya çalışıldığını dile getiren Altıntaş, bu tür girişimlerin sonuç vermeyeceğini dile getirdi. Altıntaş, “Türkiye iç barışını sağlamadığı müddetçe bu krizlerden kurtulamaz. Bütün bu krizlerin iç çatışmalardan kaynaklanan boyutları var” dedi.