SON DAKİKA

Güven: AKP ile çözüm mümkün değildir

Bu haber 10 Haziran 2017 - 16:58 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Van’da ziyaretlerde bulunan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven , AKP’nin kan kaybettiğini belirterek, çözüm sürecinin bu parti ile yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Diyarbakır, Batman ve Mardin’den sonra çeşitli kurum ve örgütlere ziyaretlerde bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, dün Van Ticaret ve Sanayi Odası(VATSO), Şoförler Birliği, Organize Sanayi Ticaret Birliği (OSEB) ve Eczacılar Birliğini, bugün de İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesini ziyaret etti. İHD yöneticileri tarafından karşılanan Güven, kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasını siyasal iktidarlar tarafından uğradığı saldırıda yaşamını yitiren insan hakları savunucularını anarak başlayan Güven, DTK’nin Kürdistan’da ki bütün oluşumların şemsiyesi olduğunu hatırlattı.

‘KÜRT SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞMAZSA DARBE MEKANİĞİ İŞLER’

Türkiye’de bu kadar büyük olayların yaşanmasının kökeninde yatanın Kürt sorunu olduğunu ifade eden Güven, “Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmadığı müddetçe Sayın Öcalan’ın söylediği darbe mekaniği devam edecektir” dedi.

‘AKP’NİN ELİNDE ÇÖZÜM PROJESİ YOK’

İktidarın bu kritik süreçte “Hem Kürt’ü vurarak hem de Kürtlerle çözüm yapacakmış gibi göstererek” ayakta kalmaya çalıştığını dile getiren Güven, şunları söyledi: “Bunun doğru olmadığını, çözüm sürecinin gündeminin olmadığını, AKP’nin elinde çözüme ilişkin bir projenin olmadığını belirtmek istiyoruz. Her yerde bunu vurguluyoruz. Çünkü insanlar şöyle düşünüyor ‘Acaba böyle gösteriyor ama perde arkasında bir şey var mıdır’ hayır bunun perde arkasında bir şey yok. Sayın Öcalan üzerinde ki tecrit 18 yıldır sürüyor. Kürt sorunu demokratik çözümüne dönük bir çözüm olacaksa öncelikle bizim görüşümüz o dur. Sayın Öcalan üzerinde ki tecrit kaldırılır. Müzakere başlayacaksa da onunla birlikte başlar. Çünkü bu halk onu kendisine önder olarak belirledi. Bu sözden sonra sahte muhatap arayarak, yeni muhataplar yaratmaya çalışarak Kürt sorunu çözülmez. Sorunun çözülmesi için muhataplar bellidir. Bu algı operasyonları devam ediyor. Bazı köşe yazarları, AKP’nin kalemşörleri bunu yayınlıyorlar. Biz birinci ağızdan söylüyoruz. Böyle bir şey yok” dedi.

‘AKP ARTIK KAN KAYBEDİYOR’

“Ha böyle bir şey olmasın mı olsun, olması için hepimiz çaba harcayacağız” diyen Güven, bunun AKP ile olmasının mümkün olmadığını vurguladı. Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama bunun AKP ile olması mümkün değildir, bizim gördüğümüz o. AKP gidicidir ve Uluslararası Mahkemelerde yargılanacaktır. Cizre’deki vahşetten dolayı, bizim masum sivil insanların maruz kaldığı bu şiddet bu katliam karşısında AKP daha fazla ayakta kalamaz. AKP’nin artık kan kaybettiğini ve bunu Türkiye’de ki sorunlara çözüm olamayacağını hep birlikte görebiliyoruz.”

Güven’in konuşmasının ardından İHD yöneticileri ile basına kapalı görüşme gerçekleşti.