SON DAKİKA

Hemşinli kadınlar yolundan dönmez

Bu haber 11 Haziran 2017 - 9:19 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Samistal ve Yukarı Kavrun yaylalarında yeniden başlayan ‘Yeşil Yol projesine’ karşı çıktıkları için haklarında, “İş ve çalışma hürriyetini ihlal” suçlaması ile dava açılan Hemşinli kadınlar, “Biz yargılamaktan korkmuyoruz” dedi. Gazete Şûjin’a konuşan kadınların mesajı net: “Yeşil Yol’a dur demeye devam edeceğiz.”

Havva Ana: Yolun yeşili mi olur?

Yargılananlar arasında olmayan ancak yargılananlara destek olmak için mahkemeye gelen kamuoyunda Havva Ana olarak bilinen (Rabia Özcan) da, “Devlet kimdir halk kimdir?” sözlerini hatırlattı. Havva Ana, “Bu adliyeler kimin için var. Bu polisler kimi korumak için burada? O zaman bizi dikkate almaları lazım. Bu halk, bu yaylaları istemiyorsa bu sese kulak vermeleri lazım” dedi. “Bu yaylaları biz koruduk. Biz dedelerimizden teslim aldık biz torunlarımıza teslim edeceğiz” diyen Havva Ana, “Biz koruduğumuz için orası vardır. Yolun yeşili olur mu? Biz alnımızın teri ile çocuklarımıza baktık o yaylalarda. Biz başka yerlere gidemeyiz. Biz hayvancılık ederiz. Biz bu memleketi ayakta tuttuk. Bu halk var ki bu hükümet var, bu devlet var. Biz dağlarımızı, yaylalarımızı vermeyiz” diye seslendi.

‘Bizi rahat bıraksınlar’

Yargılananlardan Hemşinli Perihan Demirci de, yaylalarını koruduğu için yargılanmaktan üzgün olmadığını, onur duyduğunu söyledi. Demirci, “Elimizdeki kararın uygulanmasını istedik ancak biz suçlu çıkartıldık. Biz bunları kabul etmiyoruz. Biz bu yaylaları terk etmeyeceğiz. Hiçbir yere gitmeyeceğiz” dedi. Hakkında dava açılanlardan Birgül Orhan, “İnatlarına bu topraklardan gitmeyeceğiz. Bu topraklar bize dedelerimizden kaldı. Bizi buradan sürmek istiyorlar. Biz Yeşil Yol’u istemiyoruz. Danıştay da bizim yanımızda. Hukuku uygulasınlar. Biz hukuksuz çalışmayı durdurmak istedik. Buradan gitmeyeceğiz. Yeşil Yol’a dur demeye devam edeceğiz” dedi.

‘Bu yaylarda doğmuşuz’

Yeşil Yol’a karşı çıktığı için yargılananlardan biri de Heva Reyhan. Heva, “Bu yaylalar bizim yaylalarımız. Ancak bu yaylalara yol yapılırsa bizim olmaktan çıkar. Projeye bakıyorsun yaylalarda bir sürü tesis planlaması var. Halkın yararına bir şey yok. Biz Yeşil Yol’a dur demeye elbette devam edeceğiz” dedi. İki kardeşi ile birlikte yargılanan Yeliz Ertanç ise, “Ben bu yaylada doğmuşum” diye söze başladı. Ertanç, “Bizim yaylada evimiz yıkılsa, biz bir çivi dahi çakamıyoruz, SİT alanı, yeni ev yapamıyoruz. Ancak şirketler gelip hiçbir evrak göstermeden elini kolunu sallaya sallaya iş makinesi ile yaylara girebiliyor. Biz, buna itiraz ediyoruz. Yargılanmaktan korkmuyoruz” diye vurguladı. RİZE/ŞÛJIN