SON DAKİKA

TTB kongresinde: Susmadık susmayacağız

Bu haber 11 Haziran 2017 - 9:25 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

TTB Büyük Kongresi’nde Cizîr ve Sûr’da yaşanan yıkımlara dikkat çekildi. Yaşananlar karşısında sumadıkları söyleyen Ankara Tabip Odası’ndan Onur Naci Karahancı bundan sonra da susmayacaklarını vurguladı

Türk Tabipler Birliği (TTB) 68’inci Büyük Kongresi’nde Kürt illerinde yaşanan yıkımlara dikkat çekildi. Amed Tabip Odası’ndan Dr. Halis Yerlikaya, “Bir konuya dikkat çekmek istiyorum, Diyarbakır Sur’da bir yıkım ile karşı karşıyayız, sadece buna dikkat çekmek istiyorum. Tahir Elçi bu yıkıma karşı basın açıklaması yaparken katledildi. Aslında Sur birçok toplumsal kesime ev sahipliği yapmıştır. Bu mekan bugün AKP iktidarının, tıpkı zeytinlikler gibi Sur’u da TOKİ’ye açmak istiyor” diye kaydetti. Yerlikaya’nın konuşması sırasında perdeye Sûr’da katledilen Tahir Elçi’nin fotoğrafı yansıtıldı.

‘Sur’daki yoksulluk inkar ve imhanın sonucudur’

Amed’in yıkımın arttığını ifade eden Yerlikaya, “Diyarbakır’ın Surları hepimizin bildiği gibi UNESCO’nun kültürel mirası koruması altında. Sur tarihsel süreç içindeki konumunu bilmemiz gerekir. Sur’da yaşayan halk Diyarbakır’ın en yoksul halkı, bu halk Kürtlerin inkar imha politikaları ile Diyarbakır’ın ve bölgenin köylerinden Sur’a gelen çok yoksul bir halk. Bu insanlar saldırıya maruz kaldı. Şimdi de TOKİ eli ile ranta açılıyor” diye konuştu.

‘Susmadık susmayacağız’

Ankara Tabip Odası’ndan Onur Naci Karahancı da, TTB’nin insan hakları ve demokrasi alanındaki duruşundan dolayı gurur duyduğunu belirtti. TTB’nin Silvan’a Cizre’ye barış istemeye gittiğini hatırlatan Karahancı, “SES, TİHV, İHD, TTB Cizre’yi raporladı diye soruşturma açıldı. Cizre ambulans ekibine soruşturma açıldı” anımsatmalarında bulundu. Daha sonra susmadıklarını ve susmayacaklarının altını çizen Karahancı, “Savaşın önünü kesip barış dersek her derde deva ilaç olacağı belli. Demokrasi mücadelesi veriyoruz veremeye devam edeceğiz” dedi.

‘Bu uygulamarın karşısında duracağız’

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişlerine vurgu yapan Karahancı “Yönetim kurulumuz bu insanları yaşatmak için keşke şunu da yapsaydık dememek için ellerinden geleni yapıyorlar. Şunu hiçbir zaman unutmayalım adını bilmediğimiz binlerce insan tutuklu ve binlercesi işkence gördü. Bu uygulamaların karşısında duracağız” dedi.

ANKARA / dihaber