SON DAKİKA

‘Alevilere ve Cemevlerine yönelik hükümetin bir operasyona giriştiği anlaşılıyor’

Bu haber 12 Haziran 2017 - 12:08 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

HDP Sözcüsü Ali Osman Baydemir hakkında cemevine yer tahsis ettiği için laikliğe aykırı hareket ettiği gerekçesiyle hazırlanan fezlekeye tepki gösteren HBVAKV Genel Başkanı Dr. Tuncer Baş, “Artık Alevilere  yönelik bir hareketin başladığını, cemevlerine yönelik  hükümet tarafından bir operasyona girişildiği anlaşılıyor” dedi. Baş, cemevlerinin egemenlerin gözüne battığını da kaydetti.   

Haberin Videosu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) cemevi olarak yer tahsis ettiği için hakkında “Görevi kötüye kullandı” suçlamasıyla fezleke hazırlandı. Fezlekeye gerekçe olarak ise tahsis protokolünde geçen “Bu protokolün uygulanması sırasında ortaya çıkacak uyuşmazlıklar öncelikle taraflarca Alevi inancının gereği olarak Cem’e gidilerek diyalogla çözülecektir” hükmü gösterildi. Yine söz konusu fezlekede, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Şubat 2012 tarihinde aldığı karar üzerine inşa edilen kültür evinin 10 yıllığına PSAKD’a tahsis edilmesine ilişkin dernek ile büyükşehir belediyesi arasında imzalanan protokolün 8’inci maddesinin, Anayasa’nın 2’inci maddesine aykırı olduğu iddiasıyla inceleme başlatıldı.

Baydemir hakkında hazırlanan fezlekeye ilişkin PİRHA’ya konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel (HBVAKV) Başkanı Tuncer Baş, “Artık Alevilere  yönelik bir hareketin başladığını, cemevlerine yönelik  hükümet tarafından bir operasyona girişildiği anlaşılıyor” dedi.

“CEMEVİ ÜZERİNDEN LAİKLİĞİ HATIRLIYORLARSA İŞLER KÖTÜ DEMEKTİR”

Osman Baydemir’in belediyeciliğin gereği olarak, bölgede yaşayan Aleviler için cemevi katkısı sunduğunu ifade eden Baş, “Bugüne kadar laiklik aklına gelmeyenler, bugün Osman Baydemir’in bir tane cemevini Alevilere hediye etmesi üzerinden, hizmeti sunması üzerinden laikliği hatırlıyorlarsa işler kötü demektir” diye konuştu.

“3-5 TANE CEMEVİ OLMASI EGEMENLERİN GÖZÜNE BATIYOR”

Türkiye’de yaklaşık 100 bine yakın camii olduğunu hatırlatan Tuncer Baş, “Bunun hemen hemen yarısı Diyanet ve belediye aracılığı ile yapılmıştır. Ama Alevilerin 3-5 tane cemevi olması demek aslında egemenlerin gücüne gitmektedir. Gözüne batmaktadır” ifadelerini kullandı.

HBVAKV Başkanı Tuncer Baş, “Osman Baydemir’e yapılmış hareket aslında Alevilerin bütün cemevlerine yapılmış bir operasyon olarak değerlendirilebilinir” dedi.

Cebrail ARSLAN/ANKARA