SON DAKİKA

5 ayda 182 çocuk istismara uğradı

Bu haber 13 Haziran 2017 - 12:21 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Eğitim-Sen, AKP’nin ve MEB’in cinsel istismarı meşrulaştıran politikalarının sonucu olarak, 2017 yılının ilk beş ayında 182 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığını belirtti

Eğitim Sen, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yıl Sonu Eğitimde Cinsiyetçilik başlıklı raporunu açıkladı. Eğitim Sen Genel Merkezi’nde Kadın Sekreteri Derya Yulcu tarafından açıklanan raporda, AKP’nin ve MEB’in cinsel istismarı meşrulaştıran politikaları sonucu, 2017 yılının ilk beş ayında; 182 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın istismarı önlemeye dönük bir çabasının olmadığını ifade eden Yulcu; “2016 yılında Ensar Vakfı’nda 45 erkek çocuğunun cinsel istismara uğramasının ardından, Adıyaman’da 30 öğrencinin cinsel istismara uğraması ile çocuk istismarının geldiği boyut ortaya çıktı” dedi.

16 bin çocuk doğum yaptı

AKP’nin iktidarı boyunca 18 yaşın altında 440 bin çocuğun doğum yaptığına dikkat çeken Yulcu, şöyle devam etti: “15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise, 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. AKP’nin cinsiyetçi politikalarından dolayı okula devam edemeyen kız öğrenciler, erken yaşta evlendirilirken erkek çocuklar ise, ev dışında çalıştırılmaya mahkûm bırakılmıştır.”

‘MEB şiddeti meşrulaştırıyor’

İktidarın ders kitapları aracılığıyla ideolojisini geleceğe aktardığını vurgulayan Yulcu, “Çocuklar küçücük yaşta evlensin, evde erkeğin, toplumda da devletin denetimi altında olsun istiyor. Geleneksel kadınlık rollerini İslami kurallar ile meşrulaştırmaya çalışan MEB, eğitimin en önemli unsuru olan ders kitaplarıyla, aile yaşamını kutsayan ve kadını yok sayan politikalarla kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini meşrulaştırıyor” dedi.

‘Cinsiyetçi zihniyeti değiştireceğiz’

Mülteci çocukların eğitime erişim noktasından yaşadıkları sıkıntılara dikkat çeken Yulcu, “Türkiye’de çok sayıda Suriyeli çocuk, dil engeli ve Türkçe konuşamayanlar için Türkçe dil desteğinin olmaması yüzünden devlet okullarına gidemiyor. Birçok mülteci çocuk, okulda ayrımcılığa uğradığı ve toplumsal uyum sorunları yaşadıkları için ya okulu bırakıyor ya da bu yüzden kayıt yaptıramıyor” dedi. Yulcu son olarak, şunları söyledi: “Eğitim Sen olarak, kamusal, parasız, demokratik, nitelikli, bilimsel ve anadilinde eğitim hakkının önündeki engellerin kaldırılması, cinsiyetçi ve cinsel saldırıları körükleyen zihniyetin değişmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

ANKARA/ŞÛJIN