SON DAKİKA

Pir Sultan Abdal Mersin Cemevi Gençliği: Fezleke Alevilere yapılan bir saldırıdır

Bu haber 13 Haziran 2017 - 12:15 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

HDP Eş Sözcüzü Osman Baydemir’in Alevilere cemevi tahsis ettiği için hakkında oluşturulan fezlekenin yankıları devam ediyor. Fezlekenin Alevilere yapılmış bir saldırı olduğunu belirten Pir Sultan Abdal Cemevi Gençliği “Bizler tüm bu saldırılara karşı diyoruz ki; tüm baskı, inkar ve asimilasyon çabalarınıza karşı Pir Sultanların onurlu duruşuyla karşınızda duracağız” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir belediye başkanlığı döneminde Alevi toplumunun talebi üzerine yaptırılan Cemevi ile ilgili Ali Osman Baydemir hakkında hazırlanan fezleke Alevi toplumunda tepkilere neden olurken, Pir Sultan Cemevi gençliği PİRHA’ya açıklama yaptı.

ALİ OSMAN BAYDEMİR LAİKLİĞİN GEREĞİNİ YAPMIŞTIR

Laiklik, devletin vatandaşları ile olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaması ve herhangi bir inancın özellikle de toplumda egemen olan inancın aynı toplumda azınlıkların belirlediği-yaşadığı inançlara baskı yapmasını önlemesine denir diyen Gençlik, açıklamasında şunları ifade etti; “Egemen sistemler yıllardır yukarıda belirttiğimiz laiklik kavramına hiçbir zaman uymadılar. Aleviler  azınlıkta  görülüp baskı altına alınmaya çalışılmış, inançlarından uzaklaştırılmak istenilmiştir. Bu düzlemde Aleviler katledilmiş, zulüm görmüş, hor görülerek yok sayılmışlardır. Bu noktada Ali Osman Baydemir laikliğin gerektirdiği gibi davranmış Diyarbakır da yaşayan Alevilere ibadet özgürlüğü kapsamında Cemevi tahsis etmiştir. Tam olarak laiklik ilkesine göre; bir inancı diğer inançlardan üstün tutmamak adına, azınlıkta görülen kesimlerinde inançlarını yaşamalarına katkıda bulunmuştur.”

FEZLEKE ALEVİLERE YAPILAN BİR SALDIRIDIR

Ali Osman Baydemir hakkında hazırlanan fezleke aslında Alevilere yapılan bir saldırıdır diyen Cemevi gençliği, şunları belirtti; “Bu saldırı ne ilk saldırıdır ne de son saldırı olacaktır. Kendisine muhalif tüm halklara saldıran egemen sistemler bu saldırılara tüm gücüyle devam edip, toplumun sindirilemeyen yüzü olan Alevileri baskı altına almaya çalışmaktadır. Tüm bu saldırı ve fezlekeye karşı diyoruz ki; sizlerin elinizdeki tüm olanakları cemaatlere sunmanız , “ne istediler de vermedik” demeniz, devletin tüm kademelerini cemaatçilerle doldurmanız, mevcut anayasal düzeni “teokratikleştirme” olmuyor da ; Ali Osman Baydemir’in taraflar arasında oluşabilecek anlaşmazlıkları ‘Cem Erkanında’ çözmek istemesi mi mevcut anayasal düzeni teokratikleştirmek oluyor.”

Cemevi gençliği son olarak “bizler tüm bu saldırılara karşı diyoruz ki; tüm baskı, inkar ve asimilasyon çabalarınıza karşı Pir Sultanların onurlu duruşuyla karşınızda duracağız. Tüm canlara çağrımızdır hep beraber Cemevlerimize ve değerlerimize sahip çıkalım” dedi.

Diren Keser/Pirha