Connect with us

.

Kültür-Sanat

Sennur Sezer ödülleri sahiplerini buldu

AleviNet

Published

on

Gıda İş Sendikası’nın düzenlediği “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” yarışmasınıda ödül sahipleri ödüllerini aldı.

Devrimci İşci Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası (Gıda-İş) tarafından ikincisini düzenlenen “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri” yarışmasının ödül törenini Taksim’de bulunan Cezayir Toplantı salonunda gerçekleştirildi. 7 Ekim 2015 tarihinde hayatını kaybeden, devrimci yazar ve şair Sennur Sezer adına gerçekleştirilen etkinlikte aralarında yazar Aslı Erdoğan, Evrensel Gazatesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da bulunduğu çok sayıda yazar, gazeteci ve akademisyen ödül törenine katılım gösterdi. Öykü ve şiir dalında ödülü hak edenler tek tek alkışlar arasında ödüllerini aldı.

‘BU ÜLKEDE DİRENENLER MUTLAKA KAZANACAK’

Tören, Sennur Sezer’in anısına düzenlenen sinevizyon gösterimi ile başladı. İlk olarak açılış konuşmasını yapan Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, işçi sınıfını anlatan bir şiir okudu. Okuduğu şiirin ardından Sennur Sezer adına yapılan yarışmanın emekçilerin kendi yaşantılarını kâğıtlara döktüğünü ifade eden Kılıç, “Bu ülkede gazeteciler hapiste, binlerce emekçi KHK ile işinden edildi, yayın evleri kapatılıyor, peş peşe tutuklamalar oluyor. 16 Nisan ardından yaşatılmak istenen başkanlık sisteminde neler yaşayacağımızı günümüzde yapılan baskılar ile anlayabiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki geleceği direnenler ve mücadele edenler kazanacaktır” şeklinde konuştu.

‘ŞENNUR DİRENENLERİN YAZARIDIR’

Öykü dalında birinciliği “Acı Bir Sözcük ” öyküsü ile Şeyma Koç, Adnan Özyalçıner’in elinden aldı, Koç aldığı ödülü başta açlık grevi ile direnen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen olmak üzere direnen tüm emekçiler adına aldığını ifade etti. Sezer’in 50 yıllık hayat arkadaşı ve yazar Adnan Özyalçıner yaptığı kısa konuşma da ” Şennur kadınların ve işçilerin sesi idi. Direnenlerin ve ezilenlerin sesi olmaya çalışarak hayatını geçirdi. 50 yılımı paylaştığım Sennur benim de hayatım da etkilendiğim iyi bir şair ve yazardı” şeklinde konuşarak Sezer’e olan özlemini anlattı.

Burhan Yeşilyurt ise “Babamın Penceresi” isimli öyküsü ile ikincilik ödülünü alırken, üçüncülüğü ise “Kan” adlı öyküsü ile Sitem Şanlı aldı.

Sezer’in adına okunan şiirler ve kısa anlatımlar ile kadınların ve direnişin sanat ile iç içe yaşanması gerektiği vurgusu yapıldı.

Şiir dalının birinciliğini “Tellafuzun İntiharı” adlı şiiri ile Recep Kahraman, ikincilik ödülünü Gökhan Taner Günsan ” Bu Şiir” isimli şiiri ile alırken üçüncülüğü ise Deniz Aslan “Bir Buluttu Kızımın Saçları” adlı şiiri ile aldı.
Sezer’e adına yapılan ödül töreni ardından 12 Haziran’da doğan Sennur Sezer’in adına doğum günü pastası kesildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI