SON DAKİKA

Suudi Arabistan’a saldırı

Bu haber 13 Haziran 2017 - 10:23 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Basra Körfezi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz’e kadar olan bölgedeki ülkeler arasında kriz ve ambargo sürerken, İran’ı sarsan parlamanto saldırısının ardından, bu kez Suudi Arabistan bombalı saldırı şoku yaşadı

Ortadoğu’da Katar-İran-Suudi Arabistan ekseninde başlayan kriz sürerken, İran’daki saldırıdan sonra Suudi Arabistan bombalı saldırıyla sarsıldı. Siyasi kriz de tırmanırken İran, Aden Körfezi’ne gemi gönderdi. Riyad yönetimi de İran’a ve “teröre destek vermek”le suçladığı Katar’a karşı politikasını okul, üniversite ve kütüphanelerde yasaklamaya kadar vardırdı.

Suudi Arabistan’ın doğusunda Basra Körfezi kıyısında bulunan Şii kentlerinden El-Katif’te (Al Quatif) araçla devriye gezen güvenlik güçlerine bombalı saldırı oldu. Bir binbaşının öldüğü iki güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mansur et-Turki, yaptığı yazılı açıklamada; Katif ilinin Masura Mahallesi’nde gece geç saatlerde devriye görevi yapan güvenlik güçlerinin aracına bombalı saldırı düzenlendiğini bildirdi. Saldırıda binbaşı Tarık bin Abdullatif el-Alaki’nin öldüğü, iki güvenlik görevlisinin de yaralandığını belirten et-Turki, olayın “terör saldırısı” olduğunu vurguladı. Yaralı güvenlik görevlilerinin hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

Şii nüfusun yoğunlukta olduğu ülkenin doğusundaki Katif ilinde sık sık eylemler ve saldırılar meydana geliyor.

Türkiye’den kopya çekiyor gibi

Bu arada Suudi Arabistan’ın Katar’a ambargo uygulamaya başladıktan sonraki pratiği, Türkiye’den kopyalanmış gibi. Televizyon (El Cezire) yasaklayan, uydudan çıkarma talimatı veren, Katarlıları Kabe bölgesine almamaya başlayan Suudi Karallığı, bu kez kitap yasağına başladı.

Suudi Arabistan Milli Eğitim Bakanı, İhvan ruhani liderlerinden ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin kitaplarının okullardan, üniversitelerden ve kütüphanelerden acil olarak kaldırılması talimatını verdi. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın yayınladığı ortak bildiride de, Katar tarafından desteklendiği iddia edilen, aralarında Yusuf el Karadavi’nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun “terörle irtibatlı” olduğu iddia edilerek, “terör listesine” alındığı açıklanmıştı.

Lobi için anlaştı

Bazı Arap ülkelerinin ‘teröre destek verdiği’ suçlamasıyla ambargo uyguladığı Katar, ABD eski Adalet Bakanı John Ashcroft’un hukuk firmasıyla anlaştı. Katar, iddiaların “yersiz” olduğunu ortaya koymak amacıyla anlaşma yaptı. Hukuk firması, Katar’ın, kara para aklama ve terörün finansmanının engellenmesi konularındaki faaliyetlerini denetleyerek raporlayacak. Güçlendirilmesi gereken noktalarda Katar’a tavsiyelerde de bulunacak firmanın, aynı zamanda medya ve ABD siyasi kurumlarında lobi faaliyetlerinde bulunması da öngörülüyor.

Firmadan Adalet Bakanlığı’na yapılan bildirime göre Katar, 90 günlük çalışma için 2,5 milyon dolar ödeyecek. Ashcroft, bakanlığı döneminde Evangelik olmasıyla gündemleşmiş ve İslamofobik yaklaşım sergilemişti.

İran, gemi gönderdi

İran, Aden Körfezi’ne savaş gemisi gönderdi. Tesnim Haber Ajansı’na göre, İran Deniz Kuvvetleri’nin lojistik destek gemisi Buşehr ile Elborz kruvazöründen oluşan 47’nci Filo, Yemen’in güneyindeki Aden Körfezi’ne gönderildi. Aden Körfezi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’e düzenlediği askeri operasyonlar açısından hassas konumda bulunuyor.

Kuveyt: Katar, çözüme hazır

Katar’la Körfez ülkeleri arasındaki krizde arabuluculuk rolü üstlenen Kuveyt’ten, çözüm açıklaması geldi. Kuveyt Dışişleri Bakanı, “Katarlılar, mevcut ikileme çözüm bulmaya istekli” dedi.