Çelik için AİHM’e başvuru

Gazetecilere yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalara her gün yenileri eklenirken, tutuklu bulunanlar için ise hukuk yolu etkin işletilmiyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) iç tüzüğündeki değişiklikle gazetecilere “öncelik” vereceğini açıklamasının ardından gazeteciler yaşadıkları mağduriyetler için başvurmaya başladı.

AİHM’e başvuru

AİHM’e başvuracak kişilerden biri de, Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin haberler nedeniyle 25 Aralık 2016’da Amed’deki evinden darp edilerek gözaltına alınan ve tutuklanan KHK ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik. Çelik için avukatlar Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz tarafından yapılan başvuruda, gözaltına alındığı sırada Çelik’e polis tarafından haksız, yersiz ve gereksiz nedenlerle şiddet uygulandığı, darp edildiği ve hakaretlere maruz kaldığına yer verildi.

6 aydır iddianame yok

Yargının tüm birimleri ile siyasi iktidarın etkisi altına girdiği belirtilen başvuruda, Çelik’in yaklaşık 6 aydır tutuklu olduğu hatırlatılarak, “Hakkındaki suçlamalar henüz bir iddianameye konu edilmemiş, dava açılmamış, yargılama süreci başlamadığı için iddia ve suçlamalara ilişkin savunma yapabilmesi mümkün olamamaktadır” denildi. Başvuruda, mesleki faaliyet kapsamında yapılan haberlerin, çekilen fotoğrafların, “Yasadışı örgüt üyeliği” veya “Propaganda” suçlamasına gerekçe yapılarak tutuklama kararı verilmiş olmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Çelik ve DİHA muhabiri Metin Yoksu, Diken eski haber editörü Tunca Öğreten, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Müdürü Derya Okatan, BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ile gözaltına alınmış, 24 günlük gözaltının ardından Kanat ve Öğreten ile birlikte tutuklanmıştı.