SON DAKİKA

Meclis KEFEK’i kaldırıyor mu?

Bu haber 14 Haziran 2017 - 10:21 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Erdoğan başkanlığındaki AKP hükümeti, içtüzük değişikliği için Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın grup başkanlarına gönderdiği çağrı ile süreci başlattı. Teklifte yer alması beklenen düzenleme ile Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) kaldırılarak yerine Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu kurulması düşünülüyor.

Konuya ilişkin Gazete Şûjin’dan Duygu Erol’a konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, kadınların annelik ve aile üzerinden tanımlanmaya çalışıldığına dikkat çekti.

KEFEK için 98’de başvuruldu

KEFEK için 1998 yılında iki kadın vekilin başvuruda bulunduğunu ve bu başvurunun 11 yıl sonra kabul edildiğini hatırlatan Taşdemir, Avrupa Birliği (AB) uyum yasalarının da bu başvurunun kabul edilmesinde etkili olduğunu kaydetti. O dönemde bütün ısrarlara rağmen komisyonun Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu olarak değil de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olarak kurulduğunu belirten Taşdemir, “Ama bugün oradan da geri bir adım atılmak isteniyor” diye konuştu.

Kadın annelikle tanımlanıyor

Kadınların annelik ve aile üzerinden tanımlanmak istendiğine dikkat çeken Taşdemir, 15 yıllık AKP iktidarı boyunca da kadın kazanımlarının geriye çekilmek istendiğini vurguladı. Taşdemir şöyle devam etti: “Kendi kafalarındaki kadın profiline göre bir kadın şekillendirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu kadın profili de annelik üzerinden tanımlanıyor. Kadınları aile üzerinden bir statüye getirmek istiyor. Dolayısıyla buna karşı çıkan, demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürüten kadınlar da hedeftir. Bir siyasi linç konsepti uygulanıyor.”

Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde sarf ettiği, “Ben kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum” sözlerini hatırlatan Taşdemir, bu söylem doğrultusunda yaşamın ve meclisin yeniden örgütlendirildiğine dikkat çekti.

Eril siyasete karşı biz varız

Taşdemir, HDP Kadın Meclisi olarak bu ataerkil sisteme muhalif olduklarını ve bu nedenle de başta HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve KEFEK üyesi Besime Konca ve birçok kadın vekilleri ile birlikte Eşbaşkanlarının da tutuklandığını hatırlattı. Taşdemir, “Muhalif kadını bastırmadan, yok etmeden kendi sisteminizi kurma şansınız yok. O açıdan ilk önce kadınlar hedef alındı ve kadın mücadelesi kırılmaya çalışıldı. Tabii ki burada bir başarıdan söz etmek mümkün değil, AKP açısından. Bütün bu zor aygıtlarına, taciz ve tecavüz siyasetine, kültürel soykırım politikalarına, yıkıma karşı kadınlar bir şekilde ‘Biz varız, mücadele ediyoruz, buradayız’ dediler” diye konuştu.

ANKARA