SON DAKİKA

Ulusal Birlik turu başladı

Bu haber 14 Haziran 2017 - 10:14 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

Ortadoğu’da Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için Türkiye ve İran gibi bölge ülkeleri yeni denklemler kurmaya çalışırken, Ulusal Birlik ve Ulusal Kongre çağrısı yapan KNK; YNK ve Goran Hareketi Genel Merkezi’ni ziyaret ederek ortak mücadele haritasını görüştü

Katar, Suriye, Irak, Türkiye, Rojava, Hewlêr ve Rakka eksenli gelişmelerle dikkatler yeniden Ortadoğu’ya çevrilmiş durumdayken, Kürt kazanımlarını yok etmek için Türkiye ve İran merkezli girişimlere karşı KNK, Ulusal Birlik ve Ulusal Kongre için partilerle görüşmelere başladı.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Silêmanî’de pazartesi düzenlediği basın toplantısıyla yaptığı Ulusal Kongre çağrısının ardından salı günü ilk ziyaretini Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (YNK) gerçekleştirdi. Ortak bir platform için Kürdistan’ın dört parçasındaki siyasi parti ve toplumsal kesimlerle diyalog perspektifiyle, KNK Eşbaşkan yardımcısı Tahir Kemalzade, KNK Konsey üyeleri Kamuran Berwari ile Perwîn Ezîz ve KNK üyesi Ferhat Dostki’den oluşan KNK heyeti, YNK’nin genel merkezini ziyaret etti. Heyet YNK politbüro üyeleri ve yönetimi ile görüştü. YNK cephesinde Qadir Hemecen, Bilese Cebar Ferman, İkram Eli ve YNK Dışilişkiler sorumlusu Omer Fettah görüşmede hazır bulundu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan KNK Eşbaşkan Yardımsı Tahir Kemalîzade, görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, “Bu görüşmemizde YNK’li kardeşlerimizle ulusal kongrenin gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Olumlu bir görüşme oldu. Bizler diğer siyasi parti, farklı toplumsal kesimler ve aydınlarla gerçekleştireceğimiz görüşmelerle ulusal kongrenin tartışılacağı bir zemin yaratmak istiyoruz” dedi.

İkinci durak Goran

KNK, YNK Genel Merkezi’ni ziyaret ettikten sonra Goran Hareketi Genel Merkezi’ne geçti. KNK heyeti, Goran yöneticileri Celal Cewher, Dr. Şêrko Hme Emîn ve Araz Welî tarafından karşılandı. Görüşmenin ardından Güney Kürdistan Parlamentosu Başkanı Dr. Yusif Mihemed’in de katılmasıyla heyet, Goran Lideri Newşîrwan Mistefa’nın kabrini ziyaret etti.

Goran Lideri Mistefa’nın mezarı başında konuşan Dr. Kamuran Berwarî, Mistefa’nın Kürt ulusal birliğinin sağlanması hayallerini gerçekleştirmek için çabaladıklarını kaydederek, “İnanıyoruz ki Goran’da Sayın Newşîrwan Mistefa’nın kültürünü alan genç kardeşlerimiz bu siyasetin devamcısı olacaklardır. Goranlı kardeşlerimizle çok güzel bir görüşmemiz oldu. Çok olumlu bir görüşmeydi. Newşîrwan Mistefa’nın hayallerini el birliğiyle omuz omuza gerçekleştireceğimize inancımı çok yüksektir” dedi. KNK heyetinin bugün Hewlêr’e geçerek bir dizi görüşme gerçekleştireceği öğrenildi.

Kemalîzade: Ortak payda Kürdistan

Süreci başlatan KNK Eşbaşkan Yardımcısı Tahir Kemalîzade, tarihin Kürt halkının önüne ulusal birliği bir vazife olarak koyduğunu vurguladı. ANF’nin sorularını yanıtlayan Kemalîzade, şunları söyledi: “KNK olarak, kurulduğumuz günden beri bizim temel hedefimiz Kürt ulusal birliğinin sağlanmasıdır. Kürtler arasındaki siyasi, ideoloji, sosyolojik ve kültürel farklılıkları ortak siyaset yürütmesini sağlamak bizim hedefimiz oldu. En son Mayıs ayında Brüksel’de yapılan KNK kongresinde de bu hedefin gerçekleşmesi için çaba harcanması gerektiği kararlaştırıldı… Dünyada büyük değişimler oluyor. Büyük değişimlerin olduğu yerlerden biri de Kürdistan’dır. Böyle bir ortamda Kürt halkının da ortak bir siyaset geliştirmesinin zamanı çoktan geçmiştir. Böyle bir çalışma için uzun zamandır başta Avrupa olmak üzere birçok yerde çalışmalarımız devam ediyordu. Bu çalışmaların belli bir düzeye ulaşmasından sonra Güney Kürdistan’a gelerek, bu çalışmayı burada devam ettirme kararı aldık.. Dünyanın gözü bugün Kürdistan’ın üzerindedir ve Kürdistan üzerinde adeta bir satranç oynanıyor. Eğer bizler güç olabilirsek hesaba katılırız, ama güç olmazsak kimse bizi hesaba katmaz. Eğer bugün Rojava Kürdistan’ında bir şeyler oluyorsa oradaki devasa gücümüzden kaynaklı oluyordur. Güç olduğumuz için Amerika gelip bizimle birlikte DAİŞ’e karşı savaşıyor… Gücümüzün farkında olmamız ve ona göre hareket etmeliyiz. Güney Kürdistan’da 20-25 yıllık bir hükümet var. 20’den fazla devletin konsolosluğu var Güney Kürdistan’da. Demek ki biz ciddi bir gücüz. Neden bunları ortak bir programa kavuşturup halkımızın bundan istifade etmesini sağlamayalım?.. Düşüncemiz, ideolojimiz, dünya görüşümüz, siyasi çizgilerimiz çok farklı da olabilir. Ama ortak paydamız Kürdistan’dır. O yüzden de Kürdistan’a karşı sorumluluklarımız var. Kürdistan halkına karşı sorumluluklarımız var. Halkımız bizde ulusal birliğimizi sağlamamızı istiyor.”

SILÊMANÎ/ANF