SON DAKİKA

Bu rantın bedelini tüm canlılar öder

Bu haber 16 Haziran 2017 - 11:03 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

‘Üretim Reform Paketi’yle birçok alanın maden ve sanayi alanlarına dönüşeceğini belirten HDP Ekolojiden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Profesör Beyza Üstün, rant için ekosisteme müdahale edildiği zaman, bunun bedelini tüm canlıların ödeyeceğini söyledi

Geçtiğimiz günlerde meclise sunulan ve doğa alanlarını ranta açan tasarı üzerine konuşan HDP Ekolojiden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Profesör Beyza Üstün, AKP’nin yaşam alanlarına ilişkin izlediği politikalarla sermayeyi arkasına aldığını ve iktidarını da bu şekilde sürdürdüğünü söyledi.

Zeytinlikler ile ilgili yasanın ilk kez 2012’de gündeme geldiğini hatırlatan Üstün, “Bu dönemde 14 ay zeytinlikler kullanıma açıldı. Sonra idare mahkemesi bu yasayı durdurdu ve iptal etti. Bu dönem içerisinde 13 bin dekarlık bir alan, tamamen kullanıma açıldı. Bunları tartışırken, bir yandan da işlerini yürütüyorlar. Şimdilik, kamuoyunun tepkisi üzerine bu yasa durduruldu. Ama tamamen durdurulmuş değil. Bu yasayı tekrardan getirirler. 7 kez getirildiğine göre; daha çok getirirler” dedi.

Ekosistem tehdit altında

“Acele kamulaştırma”yla her türlü alanın kamulaştırılıp bu alanların sermayeye açıldığını kaydeden Üstün, “Daha önce dereleri, suları peşkeş çekiyorlardı; şimdi de ormanları, meraları, kıyıları, zeytinlikleri; yanı sıra tüm bağ ve bahçeleri sermayeye açmak için düzenleme yapacak. Hızlıca maden alanlarına yer açıyorlar. Bu da oradaki alanların ekosistemini tehdit ediyor. Bütün alanlar artık maden, enerji, inşaat benzeri şirketlerin cirit attığı alanlara dönüşecek” diye konuştu.

Bedeli ağır olur

Alanların sermayeye açılmasının ardından oluşabilecek tehlikelere de dikkat çeken Üstün, “Ekosistem bozulacak. Doğal denge bozulacak. Yine bu alanlarda yaşayan canlılar, bunun bedelini ödeyecek, birçok canlı yok olacak. Dünyanın uzun erimli değişimine bakıldığında, canlıların doğal akışlarına müdahale ederseniz, doğanın bütününe alt ve üst katman arasındaki ilişkiye müdahale ederseniz, sonucunu burada yaşayan canlılar ödeyecek. Ekosisteme müdahale ettiğiniz zaman mutlaka onun içinde yaşayan tüm canlılara müdahale etmiş oluyorsunuz. Bunun sonucunda kimi yerlerde kuraklık, aşırı yağış görülür. Her şeyi para biriktirmek için yapılacak olan üretimlere doğru akıtırsanız, bunun bedelini tüm canlı sistem ve bizler de ödeyeceğiz” dedi.

İSTANBUL/dihaber