SON DAKİKA

Maçka’nın adalet nöbetçileri: Adalet gelinceye dek…

Bu haber 18 Haziran 2017 - 13:10 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Maçka’da 4 gündür süren “Adalet Nöbeti”ndeki yurttaşlar, Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve demokrasinin yeniden tesis edilmesi için başlatılan direnişin daha da büyüyerek devam etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü tarafından Beşiktaş’taki Maçka Parkı’nda başlatılan “Adalet Nöbeti”ni devam ettiren yurttaşlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlatmış olduğu “Adalet Yürüyüşü”ne ilişkin değerlendirmede bulundu. Yapılan yürüyüşün sadece CHP’li Enis Berberoğlu için olmadığını belirten yurttaşlar, Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve demokrasinin yeniden tesis edilmesi için mücadelenin büyüyerek devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Maçka Parkı’ndaki “Adalet Nöbeti”ne katılan Dildan İkiler adlı yurttaş, “Başladığı günden beri buradayız ve burada mesai yapıyoruz” dedi. Direnişin büyüyerek devam ettiğini kaydeden İkiler, “İnsanlar yeni yeni öğreniyorlar. Bu ülkede huzur istiyorum. Huzur da adalet ile sağlanıyor. Adalet, adalet ve adalet diyorum. Bu huzursuzluklar bitsin” dedi. Herkese adaletin lazım olduğunu kaydeden İkiler, yürüyüş ve nöbetin devam etmesi gerektiğini belirterek, “Bu adalet yürüyüşü sonuna kadar sürmelidir” dedi. Türkiye’de sadece milletvekillerine değil herkese adalet istediklerini kaydeden İkiler, “Zeytin ağaçları için adalete ihtiyacımız var. Eğitim için adalete ihtiyaç var. Adalet her noktada lazım. Adaleti sağlayana kadar bu mücadele devam etmelidir” dedi.

‘BIÇAK KEMİĞE DAYANDI’

Nöbetin başladığı günden beri direnişte olduğunu ifade eden Birsen Ayışık adlı yurttaş da, “Gençler, yaşlılar her kesimden insanlar burada adalet taleplerini dile getiriyor. Herkes birbiriyle kaynaşıyor” dedi. Adalet talebini dile getiren Ayışık, Türkiye’de hukukun egemen kılınması ve herkes için adil uygulanması talebinde bulundu. Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla birlikte bıçağın kemiğe dayandığı değerlendirmesi yapan Ayışık, “Tüm haksızlıklar, işten atılmalar, doğru dürüst yargılama yapılmadan işlerinden atılanların yani herkesin bir adalet talebi var. Hukuk çok doğru işletilmediği için herkesin bir takım sıkıntıları var” diyerek, Türkiye’de adalet ile ilgili iyileşmeler olana kadar direnişin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

‘ADALET SARAYLARI VAR AMA ADALET YOK’

İlk gününden itibaren direnişe destek verdiğini aktaran DİSK İstanbul Temsilcisi Adil Çiftçi ise, Türkiye’de demokrasi, barış ve adalet duygusu hakim oluncaya kadar demokratik eylemelerin yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de emek alanında yaşanan hukuksuzluklara dikkat çeken Çiftçi, “Hiç bir hak ve adalet yok. Başvurabileceğiniz hiç bir mahkeme yok. Hakkınızı savunacak hiç bir yer yok. Buralarda adalet tecelli etmiyor. Dünya kadar büyük adalet saraylarını yapıyorsunuz; ama adalet dağıtamıyorsunuz. F Tipi cezaevleri yapıyorsunuz. 10 değil onlarcasını yapsanız; biz yine de bu adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Adalet ve barışın olması için birilerinin direnme hakkını kullanması lazım. Ve bu memlekette herkes barış, adalet, gelecek, alın terine sahip çıkmak istiyorsa her gün eylem ve etkinliklerimiz artırıp yolumuza devam etmeliyiz” dedi.

‘TOPLUM MÜCADELESİNİ SÜRDÜRMELİDİR’

İstenilen adalet talebinin sadece Berberoğlu için değil bütün Türkiye için yaptıklarını dile getiren Çiftçi, “Türkiye’de ne bıçak kalmış ne de kemik. Çünkü 150 gazeteci, akademisyen, milletvekilleri cezaevinde. CHP’li olsun HDP’li olsun adalet duygusu isteyen herkesin gündeminde olmalıdır. Bu süreç adalet yerini bulana kadar devam etmelidir” diye konuştu. “Adalet Nöbeti”nde olan Mayir Behar adlı yurttaş da “Yargı tek kişinin hakimiyetinde olmaz. Adalet kişisel bazda olduğu sürece sorunlarımız ortaya çıkıyor. Adalet herkese lazım” dedi. Berberoğlu’nun tutuklanmasının toplumda bir “patlamaya” neden olduğunu kaydeden Behar, “Bütün adaletsizliklere rağmen toplum sesini çıkarmadı. Ama artık son damla oldu. Toplumun sessiz kalması gibi bir durum olamazdı. Bu bir patlamadır. Bunun büyüğü ve ufağı yoktur. Toplum için buradayız. Toplum mücadelesi sürdürülmelidir. Başka çıkar yolu yoktur. Yargı tam bağımsız olmalıdır” diye konuştu.

‘TOPLUMUN BİLEŞENLERİ MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİDİR’

Direniş gününde bugüne kadar alanda olduğunu dile getiren Nuri Şahin ise, “Adalet arıyoruz. Adaleti yeniden tesis etmek için buradayız. Hukuksuzluğun ve adaletsizliğin olduğu yerde toplumun güvencesi olamaz. Adalet bizim geleceğimizdir” diyerek, mücadelenin daha da büyütülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gazeteciler, milletvekillerinin hukuksuzca cezaevinde olduğuna dikkat çeken Şahin, “İnsanlar adil yargılanmıyor. Bunların özgürlüğüne kavuşması gerekir. Adalet tesis edilecekse bütün bu insanlar için tesis edilmelidir. Kimseye ayrıcalık yapılmasın. Toplumun bütün bileşenleri ile mücadele büyütülüp, devam etmelidir” diye konuştu. Adalet duygusunun sadece Berberoğlu için istemediklerini aksine herkes için adalet istediklerini belirten Şahin, “Antidemokratik uygulamaların ortadan kalkması lazım. Toplum bu konuda direnç göstermeli. Bu direncimizi sonuna kadar yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.