SON DAKİKA

‘Ortada çatışma değil katliam var’

Bu haber 18 Haziran 2017 - 10:07 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

İstanbul Kadıköy’de ailesiyle oturduğu eve 13 Haziran’da yapılan baskında katledilen TAYAD üyesi İnanç Özkeskin’in evinde avukatlar incelemelerde bulundu. Polis açıklamasında “Çatışma çıktığı” iddia edilen evde herhangi bir çatışma izine rastlanmazken, çelik kapısının kırıldığı evin, polislerce dağıtıldığı görüldü. Kapı duvarının yıkıldığı görülürken, Özkeskin’in kaldığı odada ise halılar üzerinde kan lekeleri olduğu gibi duruyor.

Direkt odasına yöneldiler

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Günay Dağ, Özgür Yılmaz ve kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, evde inceleme yaptı. Dağ, kapının kırılmasıyla polislerin 91 yaşındaki alzhemier hastası babası Nevzat Özkeskin’i silah dipçiği ile darp ettiğini aktardı. Dağ, Özkeskin’in annesinin tanıklığını aktararak, “Polislerin ellerinde olası bir çatışmada kendilerini korumak için taşıdıkları kalkanları bırakarak ellerindeki uzun namlulu silahlar ile İnanç Özkeskin’in bulunduğu odaya gittiklerini ardından ise üç el ateş ettiklerini bize aktardı” dedi.

‘Dilek Doğan’da gördük’

Dağ, dosyada gizlilik kararı olduğunu ve herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını kaydederek, “Evde herhangi bir çatışmaya ilişkin kanıt yok. Annenin anlatımına göre bir silah da yok. Yaşananlar gösteriyor ki ortada bir katliam var. Operasyonu yapan polis isimlerinin daha geçen gün ‘Özel Harekat Barışı Destekleme ve Koruma Misyonlarında Görev Yapan Personel’ olarak değiştirildi ve o personel İnanç Özkeskin’i katleden personeldir. Arkalarında siyasal iktidar var. Artık tüm devrimcileri, muhalifleri hedef alıyor” dedi. Yeşil de, “Elinde silah olsa bile polisin görevi öldürmek değildir. Ama en başından beri hüküm verilmiş ve katliama gelinmiş. Bunu Dilek Doğan’da gördük, Dilan Kortak’da gördük, Kürt illerinde gördük” dedi.

İSTANBUL/dihaber