SON DAKİKA

Özsavunma atölyesinde algılar yerle bir ediliyor

Bu haber 18 Haziran 2017 - 12:42 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Mor Dayanışma Kadın Örgütü’nün özsavunma atölyesine katılan kadınlar sokaklarda daha özgüvenle yürüyor. Atölyeyle kadınların fiziki olarak erkeklerden daha güçsüz olduğu algısı da yerle bir oluyor.

Son yıllarda kadına yönelik şiddete karşı kadınların özsavunma geliştirebilmeleri için Mor Dayanışma Kadın Örgütü tarafından dersler başlatıldı. 1 Mayıs 2017 tarihinde başlayan atölyeye katılan onlarca kadın, sokakta yürürken artık daha özgüvenli olduklarını ve korkularını kum torbalarını yumruklayarak aştıklarını belirtti. Sokak Kültür Derneği’nin salonunda Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek atölyede, kadınlar, küçük hamleler ile saldırganı etkisiz hale getirmeyi öğreniyor.

‘HER ALANDA YER ALMALI’

Atölyede ders gören Çocuk Gelişim Öğretmeni Arzu Küçük (28), artan şiddete karşı öz savunma derslerinin şart olduğunu söyledi. Kadın alanlarının her geçen gün daha da daraltıldığına dikkat çeken Küçük, ” İstiyorlar ki evlerden çıkmayalım. Ancak o zaman cinsel saldırıya uğramaz, şiddet görmezmişiz. Biz ne sokaklardan ne de yaşamın içinden çekilmiyor, öz savunma ile yerimizi sağlamlaştırıyoruz” dedi.

İşi gereği de çocuklar ile ilgilendiğini kaydeden Küçük, “Çocuk masumiyetine bile uzanan eller görüyoruz. Yani en azından ben bunu kendimi öğrendiğim gibi ileride çocukları da koruyabilmek için öz savunma derslerinin her alanda yer alması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘MAKBUL KADIN ÖRNEĞİ DAYATILIYOR’

Türkiye’de kadın olmanın bir kat daha zor olduğunu vurgulayan Şehir Plancısı Alev Tosun (28) ise, bugün de erkek devlet mantığı ile yönetildiklerini ve buna karşı mücadeleye ihtiyaç duyduklarını söyledi.
Son zamanlarda artan baskı ve şiddet ortamında en çok zarar görenin yine kadınlar olduğunu dile getiren Tosun, “Psikolojik, şiddet ve fiziksel şiddete cinsel saldırılara maruz kalıyoruz. İş alanları ve sokakları bizlere kapatmaya çalışıyorlar. Kendilerine göre doğru ve makbul kadın örneği bize dayatılıyor. Bunlarla mücadele etmek gerekiyor. Öz savunma dersleri belki de bunun ilk adımlarından biri ” dedi.

‘ÖNEMLİ OLAN NEREYE VURACAĞINI BİLMEKTE’

Atanamayan Tarih Öğretmeni Elif Yaş (28), “Bugüne kadar bir erkeği fiziksel olarak yenebileceğini bile düşünemiyorken, birkaç küçük hamle ile kendini savunabiliyor” diye ifade etti. Bu derslere başlamadan önce erkeklerin fiziksel gücünün kadınlardan fazla olduğunu söyleyen Yaş, “Erkekler fiziki olarak kadınlardan daha güçlüdür diye bir algım vardı. Bana göre kilo ve boy olarak daha güçlü bir erkeği deviremem gibime geliyordu. Fakat öyle olmadığını, bir kaç hamle ile dev gibi adamları da devirebileceğime inanıyorum şimdi. Burada önemli olan tek şey nereye ve ne zaman vuracağını bilmekte” şeklinde konuştu.

Kursta öğrendiklerini sosyal çevresindeki arkadaşlarına da aktardığını söyleyen Yaş, “Mesela bir kadın arkadaşımızın sokakta bir saldırıya uğradığı takdirde direkt ilk yaptığımız şey şimdiye kadar bir yardım çağırmaktı ama aslında orada ona yardım eden kişi olabilmemiz gerekiyor. Temmuz’un sonu gibi bitecek kursumuz ama benim için asla bitmeyecek. Ben burada öğrendiklerimi hayatımda uygulamaya devam ettirmeye, hem de farklı yollarla bu öğrendiklerimi pekiştirmek için uğraşacağım” dedi.

Asya İnedi – dihaber